A légúti allergiások számára az ősz és a tél is tartogathat kellemetlen meglepetéseket. Ebben az időszakban a poratka és a penészgomba allergia tünetei okoznak panaszokat az arra érzékenyeknél. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy mire kell figyelni, ha télen allergiával sportolunk.
Négy féle penészgombát különböztetünk meg, melyek közül kettő beltéren, kettő pedig kültéren okoz allergiás tüneteket. Ősszel és enyhébb téli napokon az avarban, mulcsban, a nedves földben a szabadtéri penészgombák miatt erősödhetnek az allergiások tünetei. Ilyen esetben egy erdei kirándulás, túrázás vagy futás is problémás lehet a fokozódó allergia miatt.
Az őszi és téli időszakban sokan inkább az edzőtermet vagy az uszodát választják a kültéri kedvezőtlen időjárás miatt. A beltéri környezet azonban nem mindenkinek jelent megoldást. Poratka allergia esetén a tornatermekben, edzőtermekben fokozódhatnak a tünetek, a beltéri penészgomba pedig az uszodákban van jelen, ezért ilyen esetben megint csak számolni kell azzal, hogy a sportolást megnehezítik majd az erősödő allergiás panaszok – figyelmeztet dr. Moric Krisztina.
Az őszi és téli időszakban gyakori légúti fertőzések tünetei hasonlóak az allergiához. Vizes orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés és köhögés mindkét esetben jelentkezhet. Az allergiára azonban jellemző még, hogy nem jár lázzal, de okozhat torok-, szem- vagy orrviszketést is, illetve a tünetek ez esetben nem szűnnek meg 7-10 nap alatt, mint egy átlagos légúti betegség, megfázás esetén, hanem heteken, hónapokon át tartanak.
A helyzet azonban korántsem reménytelen. Arra kell figyelni, hogy az allergiánknak megfelelően válasszunk sportolási helyszínt, így jó eséllyel csökkenteni tudjuk a tünetek erősségét. Ismerni kell tehát, hogy mire vagyunk allergiások, ehhez allergiavizsgálaton kell részt venni – magyarázza dr. Moric Krisztina. Előírás szerint alkalmazni kell az allergia elleni gyógyszereket. Ezek lehetnek tüneti készítmények, de érdemes elkezdeni az allergén immunterápiát, hiszen így a minden évben hónapokon át tartó gyógyszerszedés helyett 3-5 éves kezeléssel tartósan, akár 10-12 évre is megszabadulhatunk az allergiás tünetektől.
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
* Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekKöszönöm szépen, minden az elvárásaimnak megfelelő volt. Mindenki nagyon kedves és profi. Ajánlani fogom mindenkinek.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.