Milyen tünetek jelzik a diétahibát ételallergiás gyerekeknél?

Milyen tünetek jelzik a diétahibát ételallergiás gyerekeknél?

Dr. Balogh Ádám MSc PhD Módosítva: 2023.11.13 15:34

Ételallergia esetén a gyermeknek nem szabad fogyasztani azt az élelmiszert, amire allergiás. Ha ez mégis megtörténik, akkor a diétahiba miatt allergiás tünetek jelentkeznek. Arról, hogy milyen tünetekre figyeljünk, és mit tegyünk ilyen esetben, dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista, a Budai Allergiaközpont orvosa nyilatkozott.

Diétahiba bárhol előfordulhat

Gyermekkorban a leggyakoribb allergének a tej, tojás, mogyoró, búza és a szója. Ha a gyermek diagnosztizált allergiás valamelyikre, esetleg egyszerre többre, akkor az étrendjét úgy kell összeállítani, hogy egyik allergént se tartalmazza. Ez nagy odafigyelést igényel, hiszen nagyon sok készételben, például pékárukban, konzervekben és felvágottakban is megtalálhatóak – akár csak nyomokban is - ezek az összetevők. A helyzet bonyolódik, ha nem otthon, hanem táborban, vendégségben vagy bölcsődében, óvodában kell megszervezni az étkezését.

„A diétahibára fontos felkészülni és felkészíteni a gyermek környezetében lévő családtagokat, pedagógusokat is. Fontos, hogy felismerjék a tüneteket és tudják, hogy mit kell tenni, ha jelentkeznek.”

Ezek a tünetek jelzik, hogy a gyermek allergén tartalmú ételt fogyasztott

Diétahiba előfordulhat ételallergiás gyerekeknélEgyéni érzékenység függvénye, hogy kinél, milyen mennyiségű allergén elfogyasztása milyen tüneteket okoz. Ha az alábbiak közül bármelyik jelentkezik az ételallergiás gyermeknél, akkor gondolni kell a diétahiba lehetőségére.

Az allergén elfogyasztását követően egy órán belül:

- az ajkak, az arc és a szemek duzzadtak, ödémásak,

- testszerte viszkető csalánkiütés jelentkezhet,

- görcsös hasi fájdalom, hányás is előfordulhat.

Órákkal vagy napokkal az allergén tartalmú étel elfogyasztását követően:

- hasfájás, hasmenés, hányinger, hányás és reflux,

- bőrtünetek: vörös, viszkető foltok, fokozódó ekcéma.

Mit tegyünk ilyen esetben?

Maradjunk végig a gyermekkel, figyeljük nem rosszabbodnak-e a tünetei. Egyénileg változó, hogy mennyi ideig maradnak meg a tünetek. A hányás, hasmenés rendszerint néhány órán belül csillapodik. Ha a hasfájás nem múlik, görcsoldó segíthet, a bőrkiütések ellen antihisztamin tartalmú krémet használhatunk. Ha azonban azt látjuk, hogy a gyermek tünetei nem javulnak, akkor forduljunk orvoshoz. A rövid időn belül erősödő tünetek ugyanis életveszélyes állapotot, anafilaxiát is jelezhetnek.

Honnan ismerhetem fel az anafilaxiát?

Az allergént tartalmazó étel elfogyasztását követően percektől néhány óra alatt kialakuló rosszullét az anafilaxia. Az ételallergiás reakció legsúlyosabb formája az alábbi tünetekről ismerhető fel:

- duzzadt (ödémás) nyelv, nyelési nehezítettség

- nehézlégzés, sípoló légzés, rekedtség, folyamatos köhögés

- alacsony vérnyomás, sápadtság, ájulás

- a tipikus tünetek mellett a hirtelen jelentkező csalánkiütés és állandósult görcsös hasi fájdalom, hányás jelenléte is utalhat anafilaxiára.

Mit tegyek anafilaxia esetén?

Diagnosztizált ételallergia esetén a kezelőorvos felírta azt az adrenalin injekciót, amit az ételallergiás gyermeknek magánál – a vele tartózkodó felnőtteknél – kell tartani. Anafilaxia esetén ezt az önbelövős injekciót kell használni, de mindenképp hívjunk orvosi sürgősségi ellátást is!

Megelőzhetem a diétahiba miatti súlyos allergiás reakciót?

Bármennyire is ügyelünk rá, diétahiba előfordulhat. Amellett, hogy felkészülünk arra, hogy mit tegyünk ilyen esetben, érdemes utána járni, vajon gyermekünknél milyen súlyosságú allergiás reakcióra számíthatunk, illetve valamilyen formában fogyszthatja-e az allergént vagy azt teljesen ki kell zárni az étrendből.

Tejallergia gyerekkorbanAz allergének több összetevőből állnak, ezek pedig eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek. Multiplex allergiateszt segítségével egy vérvétellel lehet egyszerre több allergént is vizsgálni, így akkor különösen jó választás, ha a gyermek több ételre is allergiás.

A teszt segítségével azt is megtudhatjuk, hogy a gyermeknél például a tej allergének hőstabil vagy hőre bomló komponensei okozzák-e az allergiás tüneteket. Ha a hőre bomló, akkor forralva, főzve vagy süteményben fogyaszthatja a tejtartalmú ételeket.

A teszt alapján arra is lehet következtetni, hogy mennyire magas a gyermeknél az anafilaxia kockázata. Az egyes komponensek ugyanis ebben is különbözhetnek. Ha a gyermek az egyik adott összetevőre allergiás, akkor diétahiba esetén esetleg csak enyhébb allergiás tünetekkel kell számolni. Ugyanakkor, ha a nagyobb kockázatot jelentő összetevőre igazolódik az allergia, akkor még esetleg a „nyomokbanos” (az allergént nyomokban tartalmazó) termékek fogyasztása is okozhat anafilaxiát.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt

Tej helyett: a gyermek dietetikus tanácsai

Furcsa tünetek földimogyoró fogyasztása után?

7 gyakori kérdés a hozzátáplálással kapcsolatban

Tüneti napló-fontos információ a diagnózishoz

Bejelentkezés kivizsgálásra:

Budai AllergiaKözpont

+36 30 236 91 39

Online bejelentkezés az Allergiaközpont rendeléseire

Téma szakértője

  • Dr. Balogh Ádám MSc PhD

  • Szakterületek:
    • csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • ételallergiák kivizsgálása, követése
    • légúti allergiák (szénanátha, asztma)
    • atopiás dermatitis, csalánkiütés
    • gyógyszerallergia
    • Alex multiplex allergia teszt specialista
    • allergén specifikus immunterápia
    • gyermek- és felnőtt ellátás
    • angol nyelvű ellátás/ consultation in English available

    Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>

     

    Rendelés típusa:

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő / Doktor úr !

Érdeklődnék, hogy Önöknél melyik szolgáltatást kellene választanom az alábbi esetben. Kisfiam kazein allergiás, mely évek óta tartó diétával jelenleg tünetmentes (diétahiba esetén rövid időn belül tünetel ) az iskolába kérnek friss igazolást a tejmentes étkezés biztosításához , mert a jelenlegi szakorvosi igazolása lejárt, de állami intézményben jelenleg 3-4 hónapos várólisták vannak, de így szeptembertől nem kaphatna diétás étkezést ami esetében erős gyomorfájdalom , bőrkiütés ( darabos, "homokos" érzetű bőr ) , kiborulás és kontrollálhatatlan hisztikkel , folyamatos felsőlégúti panaszokkal, hasmenéssel járna, melyeket a teljes tejkizárás óta csak hiba esetén tapasztaltunk. Mely vizsgálatra vagy konzultációra tudnánk Önökhöz bejelentkezni, hogy friss szakorvosi ajánlást kapjunk kisfiúnk diétás étkeztetéséhez ? Előre is köszönöm válaszukat.

Tisztelt Érdeklődő,

Központunkban Dr Hidvégi Edit foglakozik étel allergiás gyermekek gondozásával. Ő tud diétás javaslatot kiadni a gondozott gyermekek részére.
Időpontot foglalni az online rendszerünkben tud, illetve a weboldalunkon megadott telefonszámos is el tud érni bennünket.

Üdvözlettel:
Budaházi Kata

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagy szakértelem

Keveset kellett várakoznunk. Az orvos nagy szakértelemmel rendelkezett, úgy éreztük hogy rendesen foglalkozik a problémánkkal.

További vélemények

Hírek

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípések többnyire nem igényelnek különösebb kezelést. Előfordulhat azonban, hogy akár tenyérnyi nagyságú duzzanattal, fájdalommal járó elváltozásokat is okozhatnak a kellemetlen kis vérszívók. A Skeeter-szindróma a heves tünetek ellenére nem életveszélyes állapot – nyugtat meg mindenkit dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológusa, klinikai immunológusa.

További részletek
Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

A méh- illetve darázsfélék csípése egyaránt fájdalmas, azonban a csípés helyén kialakuló bőrtünetek legtöbbször teljesen ártalmatlanok – mondja. dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus és klinikai immunológus orvosa, akit arról kérdeztünk, milyen tünetek utalhatnak a csípések kiváltotta allergiás reakcióra.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK