Ételallergia esetén a gyermeknek nem szabad fogyasztani azt az élelmiszert, amire allergiás. Ha ez mégis megtörténik, akkor a diétahiba miatt allergiás tünetek jelentkeznek. Arról, hogy milyen tünetekre figyeljünk, és mit tegyünk ilyen esetben, dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista, a Budai Allergiaközpont orvosa nyilatkozott.
Gyermekkorban a leggyakoribb allergének a tej, tojás, mogyoró, búza és a szója. Ha a gyermek diagnosztizált allergiás valamelyikre, esetleg egyszerre többre, akkor az étrendjét úgy kell összeállítani, hogy egyik allergént se tartalmazza. Ez nagy odafigyelést igényel, hiszen nagyon sok készételben, például pékárukban, konzervekben és felvágottakban is megtalálhatóak – akár csak nyomokban is - ezek az összetevők. A helyzet bonyolódik, ha nem otthon, hanem táborban, vendégségben vagy bölcsődében, óvodában kell megszervezni az étkezését.
„A diétahibára fontos felkészülni és felkészíteni a gyermek környezetében lévő családtagokat, pedagógusokat is. Fontos, hogy felismerjék a tüneteket és tudják, hogy mit kell tenni, ha jelentkeznek.”
Egyéni érzékenység függvénye, hogy kinél, milyen mennyiségű allergén elfogyasztása milyen tüneteket okoz. Ha az alábbiak közül bármelyik jelentkezik az ételallergiás gyermeknél, akkor gondolni kell a diétahiba lehetőségére.
Az allergén elfogyasztását követően egy órán belül:
- az ajkak, az arc és a szemek duzzadtak, ödémásak,
- testszerte viszkető csalánkiütés jelentkezhet,
- görcsös hasi fájdalom, hányás is előfordulhat.
Órákkal vagy napokkal az allergén tartalmú étel elfogyasztását követően:
- hasfájás, hasmenés, hányinger, hányás és reflux,
- bőrtünetek: vörös, viszkető foltok, fokozódó ekcéma.
Maradjunk végig a gyermekkel, figyeljük nem rosszabbodnak-e a tünetei. Egyénileg változó, hogy mennyi ideig maradnak meg a tünetek. A hányás, hasmenés rendszerint néhány órán belül csillapodik. Ha a hasfájás nem múlik, görcsoldó segíthet, a bőrkiütések ellen antihisztamin tartalmú krémet használhatunk. Ha azonban azt látjuk, hogy a gyermek tünetei nem javulnak, akkor forduljunk orvoshoz. A rövid időn belül erősödő tünetek ugyanis életveszélyes állapotot, anafilaxiát is jelezhetnek.
Az allergént tartalmazó étel elfogyasztását követően percektől néhány óra alatt kialakuló rosszullét az anafilaxia. Az ételallergiás reakció legsúlyosabb formája az alábbi tünetekről ismerhető fel:
- duzzadt (ödémás) nyelv, nyelési nehezítettség
- nehézlégzés, sípoló légzés, rekedtség, folyamatos köhögés
- alacsony vérnyomás, sápadtság, ájulás
- a tipikus tünetek mellett a hirtelen jelentkező csalánkiütés és állandósult görcsös hasi fájdalom, hányás jelenléte is utalhat anafilaxiára.
Diagnosztizált ételallergia esetén a kezelőorvos felírta azt az adrenalin injekciót, amit az ételallergiás gyermeknek magánál – a vele tartózkodó felnőtteknél – kell tartani. Anafilaxia esetén ezt az önbelövős injekciót kell használni, de mindenképp hívjunk orvosi sürgősségi ellátást is!
Bármennyire is ügyelünk rá, diétahiba előfordulhat. Amellett, hogy felkészülünk arra, hogy mit tegyünk ilyen esetben, érdemes utána járni, vajon gyermekünknél milyen súlyosságú allergiás reakcióra számíthatunk, illetve valamilyen formában fogyszthatja-e az allergént vagy azt teljesen ki kell zárni az étrendből.
Az allergének több összetevőből állnak, ezek pedig eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek. Multiplex allergiateszt segítségével egy vérvétellel lehet egyszerre több allergént is vizsgálni, így akkor különösen jó választás, ha a gyermek több ételre is allergiás.
A teszt segítségével azt is megtudhatjuk, hogy a gyermeknél például a tej allergének hőstabil vagy hőre bomló komponensei okozzák-e az allergiás tüneteket. Ha a hőre bomló, akkor forralva, főzve vagy süteményben fogyaszthatja a tejtartalmú ételeket.
A teszt alapján arra is lehet következtetni, hogy mennyire magas a gyermeknél az anafilaxia kockázata. Az egyes komponensek ugyanis ebben is különbözhetnek. Ha a gyermek az egyik adott összetevőre allergiás, akkor diétahiba esetén esetleg csak enyhébb allergiás tünetekkel kell számolni. Ugyanakkor, ha a nagyobb kockázatot jelentő összetevőre igazolódik az allergia, akkor még esetleg a „nyomokbanos” (az allergént nyomokban tartalmazó) termékek fogyasztása is okozhat anafilaxiát.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Tej helyett: a gyermek dietetikus tanácsai Furcsa tünetek földimogyoró fogyasztása után? |
Bejelentkezés kivizsgálásra: |
Budai AllergiaKözpont+36 30 236 91 39 |
Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekMár a bejelentkezés alkalmával nagyon segítőkész volt az asszisztens hölgy (Dobos Erika), mindent elmagyarázott, segített a dokumentumok feltöltésekor is! Balogh doktor úr is nagyon kedves volt, minden kérdésemre, kielégítő választ kaptam!
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.
Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.