Mikortól adhatunk mézet gyerekeknek?

Mikortól adhatunk mézet gyerekeknek?

Dr. Polgár Marianne PhD Módosítva: 2020.02.19 07:51

A mézeskalács az ünnepi menü fontos része, ám az édesanyákban gyakran felmerül a kérdés, vajon adhatnak-e a népszerű karácsonyi édességből gyermeküknek? Dr. Polgár Marianne gyermek gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa segít eligazodni ebben a kérdésben.

Kórokozó a mézben

A mézben természetes módon előfordulhat a Clostridium botulinum nevű baktérium, amely a botulizmus nevű súlyos ételmérgezés okozója. Az izomgörcsöket és izombénulást okozó baktériumot a méz mellett többek közt a talajtól nehezen megtisztítható zöldségek és a szakszerűtlenül tartósított háztáji füstölt húsok, kolbász és hurkák is tartalmazhatják.

Ezek a cikkek is érdekelhetik 

A gyerekek fejletlen immunrendszere

A kisgyermekek értelen bélflórájuk miatt különösen érzékenyek a különböző fertőzésekre. Ha a Clostridium botulinum nevű kórokozók a szervezetükbe jutnak, a bélben elszaporodnak és erős méreganyagot termelnek. A bél nyálkahártyán ez a méreganyag a szervezetbe jut és a már említett súlyos tüneteket váltja ki.

Hány éves kortól biztonságos a méz gyerekeknek?

Az immunrendszer érése miatt a szakemberek csak 1 éves kor után javasolják a méz bevezetését a gyermek étrendjébe.

„Egy évnél fiatalabb csecsemők és kisgyermekek esetében tehát kerüljük a méz hozzáadásával készült sütemények fogyasztását, és ne adjunk mézes teát sem, semmi olyasmit, ami mézet tartalmaz. Ez alól kivételt képeznek az élelmiszeripar által előállított termékek. Megfelelő nyomáson és a megadott ideig, 120fokon történő hőkezelés hatására a Clostridium baktériumok elpusztulnak.”

Mézeskalács recept méz nélkül

mézeskalács méz nélkülA Mentes Receptek blogon található recept alapján finom glutén-, laktóz- és cukormentes mézeskalácsot készíthetünk, méz nélkül, az alábbi hozzávalókból:
- 80 g cirokliszt
- 80 g gesztenyeliszt
- 10 g útifűmaghéj
- 2 db „S” méretű tojás
- 40 g vaj (laktózmentes)
- 40 g xilit
- 20 g eritrit
- 1 evőkanál mézeskalács fűszerkeverék
- + liszt a nyújtáshoz
A recept elkészítésének leírása, az alábbi linkre kattintva érhető el:

https://mentesrecept.blog.hu/2016/12/21/mezeskalacs_keksz_sutipecsettel

 

Téma szakértői

Speedmedical - Mammut 2

Speedmedical - Mammut 2

labordiagnosztika
Dr. Csóka János

Dr. Csóka János

fül-orr-gégész
Szkladányi-Szabó Lucia

Szkladányi-Szabó Lucia

holisztikus dietetikus

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő! Kislányom lassan egy éves, szinte a kezdetektől tápszeres baba. 7-8 hónapos koráig semmilyen emésztési problémája nem volt, nem volt beteg. Akkor náthás lett, ami úgymond máig nem múlik, fül-orr-gégészeten csak orrcseppet javasoltak. Nemrégiben azonban füllgyulladása volt, a vizsgálaton az orvos azt mondta, hogy a hónapok óta tartó orrfolyása, orrdugulása, nehéz légzése, hurutossága hátterében állhat tejallergia. (Már elkezdtük a tejtermékek bevezetését is, emésztési gondot, bőrtüneteket nem okozott). A családban nincs más allergiás, illetve a vérvizsgálat eredménye is negatív lett. Nem tudom, hogy megnyugodhatunk, hogy nem allergiás a tejfehérjére, vagy érdemes lenne-e további vizsgálatokra menni vele. Sajnos teljesen ellentétes információkat kapok. Köszönöm válaszát!

Kedves Édesanya!

A gyermek és étrendjének pontos összetételének ismerete nélkül nehéz kimondani, hogy tejallergiás-e gyermeke. Konzultáljon gyermekorvosával, és ha nem kap megfelelő eligazítást, keressen fel gyermekgasztroenterológust.

Üdvözlettel

Dr. Polgár Marianne

gyermekorvos-gasztroenterológus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.

További részletek
Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK