A légi közlekedés jelentős szorongást okoz az ételallergiával küzdő utasok, különösen a földimogyoró-allergiában szenvedők körében. Milyen megelőző intézkedéseket érdemes tenni a földimogyoró-allergiában szenvedő utasoknak a repülés során? – dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész-allergológus, klinikai immunológus, az Allergiaközpont munkatársának tanácsai az érintetteknek.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Az Annals of Allergy, Asthma & Immunology folyóiratban nemrégiben közölt tanulmány szerint, az allergiás reakciók a kereskedelmi utasszállító repülőgépek fedélzetén előforduló egészségügyi problémák 2-4 százalékát teszik ki. Mivel a globális utasforgalom 2024-re eléri a 9,4 millárd utast, ezért a szisztémás allergiás reakciók számának növekedése is várható lesz a repülőutakon, amire a légitársaságoknak és az érintett utasoknak is fel kell készülniük.
Az ételallergiák közül is ki kell emelni a földimogyoró-allergiát, hiszen ez képes akár belélegezve is komoly tüneteket, életveszélyes anafilaxiát kiváltani, ami a repülőgép zárt fedélzetén veszélyt jelenthet – jelezte dr. Moric Krisztina, aki kiemelte, hogy a földimogyoró-allergiások esetében is a legfontosabb teendő, hogy az utazás idején is csökkentsék annak kockázatát, hogy allergént tartalmazó ételt fogyasszanak.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Milyen további óvintézkedést érdemes megfontolni egy repülőút kapcsán?
Ossza meg vele az utazással kapcsolatos aggályait, és kérjen tanácsot a megelőző tennivalókról! Készítsenek kezelőtervet arra az esetre, ha véletlenül érintkezésbe kerül a földimogyoróval. Ha szükséges, kérjen orvosi igazolást arról, hogy gyógyszereit, valamint saját allergénmentes ételeit kézi poggyászában felvihesse magával a gépre (bizonyos légitársaságok a honlapjukról letölthető formanyomtatvány kitöltését kérik).
A földimogyoró-allergiával a légitársaságok kiemelten foglalkoznak. Vannak olyan társaságok, ahol a fedélzetre lépés előtt tudatni kell az allergia tényét, így fel tudják hívni a többi utas figyelmét arra, hogy ne fogyasszanak földimogyoró-tartalmú ételeket. Bizonyos légitársaságok nem tartanak csomagolt mogyorót a fedélzeten, ám a felszolgált ételek nyomokban tartalmazhatnak allergént; és van, ahol az italok mellé földimogyorót kapnak az utasok ropogtatnivaló gyanánt.
A diagnosztizált ételallergiások számára az orvos felírja az életmentő epinefrin injekciót, amelyre akkor lesz szükség, ha allergént tartalmazó ételt fogyasztanak. Az injekciót tartsa az eredeti – az ön nevével is ellátott – csomagolásában, és utazás előtt ne felejtse el ellenőrizni a készítmény lejárati idejét! Ha szükséges, írasson fel új gyógyszert! A repülőútra vigyen magával legalább kettő autoinjektort, aminek a használatát gyakorolja be az utazás előtt!
Ne felejtse el magával vinni a fedélzetre a gyógyszereit, orvosa igazolását és az aláírt sürgősségi intézkedési tervét!
A tálcaasztalt, kapcsolókat és hívógombokat, valamint a karfákat is érdemes fertőtlenítőszeres törlőkendővel áttörölni.
Vigyen magával szalvétát az asztal letakarásához, vagy használjon papírtányérokat!
A földimogyoró-allergia esetén gyakori a súlyos allergiás reakció, de nem mindenkinél – hangsúlyozta a doktornő, aki elmondta, hogy a komponens alapú vizsgálattal azt is kideríthetjük, hogy a földimogyoró melyik összetevőjére vagyunk allergiásak, és ez milyen kockázattal jár számunkra.
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
* Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekKöszönöm szépen, minden az elvárásaimnak megfelelő volt. Mindenki nagyon kedves és profi. Ajánlani fogom mindenkinek.
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.
Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.