Mennyire gyakori az eperallergia gyerekeknél?

Mennyire gyakori az eperallergia gyerekeknél?

Dr. Balogh Ádám MSc PhD Módosítva: 2023.06.12 10:11

Milyen tünetek utalnak allergiára és milyen tünetek nem, az eper fogyasztását követően? Erről kérdeztük dr. Balogh Ádám gyermekgyógyászt, allergológust, a Budai Allergiaközpont és a Gyermekgyógyászati Központ orvosát.

Eperkóstoló

Az eper 10-12 hónapos kortól szerepelhet a baba étrendjében, először kis mennyiségben - ami fél-egy szem epret jelent - pürésítve vagy apróra vágva történhet a kóstoló. Ezt követően várjunk pár napot, hogy az esetleg előforduló allergiás reakciót felismerjük.

Ilyen tüneteket okoz az eperallergia

Az eper fogyasztását követően az allergiás tünetek jelentkezhetnek pár perc múlva is, de akár néhány órával vagy nappal később is megjelenhetnek. Ezért is fontos, hogy ebben az időszakban más új élelmiszert ne kapjon a gyermek, hogy egyértelműen lássuk, mi az a tünet, ami az eper fogyasztásához köthető.

  • Allergia jele lehet a szájüregben jelentkező viszketés, égő érzés, bizsergés.
  • Testszerte bőrtünetek, csalánkiütés is jelentkezhet.
  • Előfordulhat köhögés, nehézlégzés, hányinger, hasmenés vagy épp székrekedés. Ritkán súlyos allergiás reakció, anafilaxia is kialakulhat.

Így lehet kivizsgálni

Gyerekeknél az ételallergia diagnózisa életkortól függően történhet kizárásos diétával vagy vérből végzett allergiavizsgálattal is. A kizárásos diéta során a problémás élelmiszert a gyermek adott ideig nem fogyasztja, majd ezt követően először kisebb mennyiségben visszavezetjük az étrendjébe, és megfigyeljük, hogy ismét jelentkeznek-e a panaszok.

Az allergia vérvizsgálatnak több típusa létezik, a hagyományos vérteszt mellett létezik komplex vizsgálat, mely nemcsak az allergéneket, hanem azok összetevőit is ki tudja mutatni. Ennek segítségével meg lehet állapítani, ha például az adott élelmiszer, gyümölcs csak nyersen okoz panaszokat, de sütve, hőkezelés után fogyasztható. Érdemes tehát részletes vizsgálatot végezni ételallergia esetén, hiszen annak eredménye nagymértékben meghatározza, hogy mennyire szigorú diétára van szükség a továbbiakban.

Az eperallergia kinőhető?

Eperallergia tünetei gyerekeknél.Ha a vizsgálatok eredménye és a tünetek alapján az orvos megállapítja az eperallergia diagnózisát, akkor a továbbiakban a gyümölcs fogyasztását kerülni kell. Úgy tűnik azonban, hogy van rá esély, hogy a későbbi években esetleg újra szerepelhet az étlapon. Egy kis létszámú résztvevővel zajlott korábbi kutatás alapján, a 40 résztvevőnél 2 éves korukban volt a legmagasabb az eperallergia előfordulása.

Az elvégzett vizsgálatok alapján ezt 3-4% esetében igazolták. Az esetszám azonban az életkor előrehaladtával csökkent, vagyis a gyerekek többsége – 0,5 és 1% kivételével - kinőtte az eperallergiát. Fontos azonban, hogy eperallergia diagnózis esetén a gyümölcsöt csakis az orvos javaslatára és az előírt módon vezessük vissza!

Nem minden tünet jelez allergiát

Az eper fogyasztása kapcsán gyakran előfordul, de nem allergia az ún. periorális dermatitis. Ilyen esetben az eper sav- és illóolajtartalma miatt a kicsi szája körül kipirosodhat. Ezt illatanyag menetes, bőrbarát hidratáló krémek használatával tudjuk kezelni.

Előfordulhatnak még gyomorpanaszok, hasfájás, hasmenés, hányás. Ennek oka lehet, ha a kicsi túl sokat fogyaszt az eperből, de a gyümölcsök esetében számolnunk kell az élelmiszer fertőzés lehetőségével is. Nagyon fontos, hogy fogyasztás előtt alaposan mossuk meg az epreket és válogassuk át, hogy csak egészséges szemek kerüljenek a gyermek tányérjára.

Ha bármilyen tünet jelentkezik az eper fogyasztása után, jelezzük a gyermekorvosnak. Érdemes lefotózni, mert egy bőrtünet könnyen el is múlhat, mire az orvoshoz érünk.

Téma szakértője

  • Dr. Balogh Ádám MSc PhD

  • Szakterületek:
    • csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • ételallergiák kivizsgálása, követése
    • légúti allergiák (szénanátha, asztma)
    • atopiás dermatitis, csalánkiütés
    • gyógyszerallergia
    • Alex multiplex allergia teszt specialista
    • allergén specifikus immunterápia
    • gyermek- és felnőtt ellátás
    • angol nyelvű ellátás/ consultation in English available

    Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>

     

    Rendelés típusa:

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő / Doktor úr !

Érdeklődnék, hogy Önöknél melyik szolgáltatást kellene választanom az alábbi esetben. Kisfiam kazein allergiás, mely évek óta tartó diétával jelenleg tünetmentes (diétahiba esetén rövid időn belül tünetel ) az iskolába kérnek friss igazolást a tejmentes étkezés biztosításához , mert a jelenlegi szakorvosi igazolása lejárt, de állami intézményben jelenleg 3-4 hónapos várólisták vannak, de így szeptembertől nem kaphatna diétás étkezést ami esetében erős gyomorfájdalom , bőrkiütés ( darabos, "homokos" érzetű bőr ) , kiborulás és kontrollálhatatlan hisztikkel , folyamatos felsőlégúti panaszokkal, hasmenéssel járna, melyeket a teljes tejkizárás óta csak hiba esetén tapasztaltunk. Mely vizsgálatra vagy konzultációra tudnánk Önökhöz bejelentkezni, hogy friss szakorvosi ajánlást kapjunk kisfiúnk diétás étkeztetéséhez ? Előre is köszönöm válaszukat.

Tisztelt Érdeklődő,

Központunkban Dr Hidvégi Edit foglakozik étel allergiás gyermekek gondozásával. Ő tud diétás javaslatot kiadni a gondozott gyermekek részére.
Időpontot foglalni az online rendszerünkben tud, illetve a weboldalunkon megadott telefonszámos is el tud érni bennünket.

Üdvözlettel:
Budaházi Kata

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kimagasló színvonal

A doktor úr segítőkészsége és kedvessége kimagasló színvonalú. A vizsgálatot a gyorsaság mellett az alaposság és betegközpontú hozzáállás jellemezte. 

További vélemények

Hírek

Pollenallergiásként sem kell lemondania a szabadtéri mozgásról

Pollenallergiásként sem kell lemondania a szabadtéri mozgásról

Jógázás a parkban, egy kalandos túra a hegyekben vagy egy regényes vadvízi evezés a barátok körében? A kellemes nyári időjárás és a hívogató természet sajnos nem mindenkinek nyújt gondtalan kikapcsolódást. Dr. Augusztinovicz Monika, az Allergiaközpont fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa szerint bár a pollenallergiások számára az augusztus egyet jelent a parlagfűszezon kezdetével, mégsem kell lemondaniuk kedvenc sport- és szabadidős tevékenységeikről!

További részletek
Mikor kell allergológushoz fordulni a méh- és darázscsípés után?

Mikor kell allergológushoz fordulni a méh- és darázscsípés után?

A méh- és darázscsípések után jelentkező nagy kiterjedésű, hevesen viszkető duzzanatok miatt sokan hiszik azt, hogy allergiásak a hártyásszárnyúak csípésére. Valójában azonban csak nagyon keveseknek van rovarméreg allergiája. Dr. Mezei Györgyit, az Allergiaközpont allergológus és klinikai immunológus, gyermek tüdőgyógyász szakorvosát arról kérdeztük, hogy milyen tünetek esetén kell allergológiai kivizsgálást kérnünk.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK