Meddig kezelhető az allergia vény nélküli gyógyszerekkel?

Meddig kezelhető az allergia vény nélküli gyógyszerekkel?

Dr. Balogh Katalin Módosítva: 2017.12.07 14:37
Az amerikai Mayo Klinika orvosa szerint a patikákban recept nélkül kapható készítményeket hosszú távon is alkalmazhatjuk, azonban nem biztos, hogy a saját magunk által összeállított terápia a legoptimálisabb.

Ha az allergiás tünetek súlyosak, vagy a gyógyszerek hatására sem múlnak el, akkor a szakemberek szerint mindenképp érdemes allergológushoz fordulni, aki a tüneteink függvényében személyre szabott, hatásos terápiát állít össze.

Hogyan hatnak az antihisztaminok?

A klinika tapasztalatai szerint az allergiás tünetek megjelenésekor az emberek többsége először valamilyen recept nélküli készítményt választ. Habár a termékpaletta igen széles, a készítmények közös vonása, hogy többségük valamilyen antihisztamin összetevőt tartalmaz. Dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy az antihisztamin hatóanyag az allergiás reakció során a szervezetben felszabadult hisztamin kötődését gátolja a nyálkahártyán lévő hisztamin receptorokhoz. Ez azt jelenti, hogy az allergiás tünetek már nem tudnak megjelenni: a betegnél egy időre megszünik a tüsszögés, orrfolyás.

Gyógyszerek és orrspray

Az antihisztaminok kiválasztásánál jó tudni, hogy a hatóanyagok alapján léteznek első generációs, vagy újabb, második generációs készítmények is. Előbbieknél gyakori, hogy álmosságot okoznak, utóbbiaknál ez kevésbé jellemző, és a hatásuk is tovább tart. A recept nélkül vásárolható készítmények között megtaláljuk még az allergia elleni orrspray-ket is, melyek hatásukat közvetlenül az orrnyálkahártyán fejtik ki. Előnyük, hogy akár hosszabb időn – fél éven - át is használhatók.

Könnyen melléfoghat, ha egyedül választ

Dr. Balogh Katalin tapasztalatai szerint a betegek nincsenek mindig tisztában azzal, hogy mi a különbség, így előfordul, hogy a náthában használt nyálkahártya lohasztó orrcseppel kezelik az allergiás tüneteiket. Ezek a készítmények is megszüntetik ugyan a panaszokat, ám csak rövid ideig használhatóak, hosszabb időn át alkalmazva akár a nyálkahártyát is tönkretehetik! Ugyan ilyen veszélyes lehet, ha a beteg allergiásként kezeli magát, de valójában más betegsége van, amelynek tünetei nagyon hasonlóak a szénanáthához. Orrdugulást, orrfolyást orrpolip vagy orrsövényferdülés, de nem allergiás eredetű orrnyálkahártya-gyulladás vagy az orrban létrejött daganatos elváltozás is okozhat.

Kivizsgálással elkerülheti a felesleges gyógyszerszedést

Az allergiás jellegű panaszok kivizsgálása során lehetőség van minden egyéb olyan fül-orr-gégészeti rendellenességet kizárni, amely az allergiás tünetek megjelenésében közrejátszhat. Allergia teszttel meghatározható a panaszokat kiváltó ok, például pollen, háziporatka, vagy egyéb allergén. Ezt követően a kezelőorvos a tüneteket, a beteg beszámolóját figyelembe véve összeállítja a legoptimálisabb kezelést, mely egyaránt tartalmazhat vényköteles és recept nélkül is kapható készítményeket. Ebben az esetben tehát a beteg biztosan csak azt szedi, amire szüksége van, ami a tüneteit megszünteti.

Tanácsadás és allergén immunterápia

A kezelőorvos javasolni fog olyan hétköznapi praktikákat is, amelyekkel a kezelést még hatékonyabbá tehetjük. Apróságok, de talán nem is gondolunk rá, hogy például pollenszezonban jó minden esete hajat mosni, így éjszaka nyugodtabban alhatunk, ha nem lélegezzük be a hajunkra tapadt polleneket. A lakásba jutó pollenmennyiséget csökkenthetjük, ha nem teregetünk a szabadban és éjszaka szellőztetünk, amikor a pollenkoncentráció is alacsonyabb. Az ilyen praktikus tanácsok mellett azok számára is tud terápiát javasolni, akik tartós megoldást keresnek az allergiás tünetek kezelésére. Az antihisztaminokkal csak a tünetet kezeljük, létezik azonban egy olyan terápia, ami az allergia kiváltó okára hat, a félresiklott immunműködésre – magyarázza dr. Balogh Katalin. Oki terápiának is nevezzük ezért az allergén immunterápiát, amelynek segítségével a beteget hozzászoktatjuk ahhoz az allergénhez, ami a tüneteit okozza, ilyen módon idővel képes lesz azt panaszok nélkül elviselni. A kezelést mindig az allergén növény virágzása előtt legkésőbb 2 hónappal kell megkezdeni és a betegek tapasztalatai szerint, hatására már az első évben jelentősen csökkennek a tünetek.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Szakértő!

Parlagfű allergiámra szeretném jövőre elkezdeni az immunterápiát, de férjemmel szeretnénk a közeljövőben még gyermeket. Kérdésem az lenne hogy mennyire egyeztethető össze a terápia a terhességgel illetve a teherbe eséssel?

Köszönettel
Horváth Viktória

Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin allergológus
Tisztelt Horváth Viktória!

Fennálló vagy tervezett várandósság esetén nem kezdünk allergén immunterápiát.



Üdvözlettel:



Dr Balogh Katalin

Fül orr gégész

Allergológus szakorvos

Budai Allergiaközpont

www.allergiakozpont.hu

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

szívből ajánlom

Első alkalommal jártam Önöknél! Kedves,baráti hangulat fogadott. Dr. BALOGH KATALIN doktornő szakképzettsége,türelme,megnyugtató szavai,és határozottsága lenyűgözött.Nagyon szépen köszönöm,és mindenkinek szívből ajánlom! 

További vélemények

Hírek

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.

További részletek
Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK