Maszkhordás: nem csak a vírusok, a pollenek ellen is hatékony lehet!

Maszkhordás: nem csak a vírusok, a pollenek ellen is hatékony lehet!

Dr. Hidvégi Edit PhD Módosítva: 2024.06.03 07:20

Az utóbbi hetek csapadékos időjárása a pázsitfűfélék fejlődésének is kedvezett, amelyek pollenkoncentrációja közepes-magas tartományban van jelen a levegőben. Lehet, hogy a pollenallergiásoknak érdemes lesz ismét maszkot viselniük? A kérdésre dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász szakembere válaszol.

Online Bejelentkezés

Dr. Hidvégi Edit PhD

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Támadásban a pázsitfűfélék

Az elmúlt hetekben viharos gyorsasággal jelentek meg az udvarokban, útszéleken és árokpartokon is a pázsitfűfélék, amelyek pollenszórása ellen elsősorban fűnyírással és kaszálással lehet felvenni a küzdelmet – olvasható a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ jelentésében. A hatóság egyúttal arra is felhívja a figyelmet, hogy az asztmások és az allergiában szenvedők lehetőség szerint bízzanak meg más személyt ezzel a feladattal, és kaszáláskor ne tartózkodjanak a közelben. Amennyiben ezt nem tudják megoldani, akkor mindenképpen viseljenek maszkot.

A maszkok nem csak a vírusok ellen hatékonyakA szénanátha orrfolyással, tüsszögéssel, szemviszketéssel jár.

-A koronavírus járvány idején szinte már természetessé vált, ám arra kevesebben gondolnak, hogy a pollenek elleni védelemben is jó szolgálatot tehet az orrot és szájat takaró maszk, különösen magas pollenkoncentráció idején. Pedig a pollenek okozta tünetek enyhítésére szolgáló maszkok használata nem új keletű – mondja dr. Hidvégi Edit. A súlyos allergiás rhinitisszel küszködők már a világjárvány előtt is maszkot húztak, igaz csak alkalmanként és jellemzően azokon a napokon, amikor rendkívül magas volt a pollenszám.  A Journal of Allergy and Clinical Immunology folyóiratban megjelent tanulmány szerint az orvosi vagy FFP2 arcmaszk két héten át tartó rendszeres viselése jelentősen csökkentette az allergiás nátha tüneteit.

-Szénanáthában az orron át belélegzett apró allergének az orrnyálkahártyára kerülve allergiás reakciót (vizes orrfolyást, tüsszögést, orrdugulást) váltanak ki. A maszk azonban csökkenti a belélegzett pollen mennyiségét, és növeli a belélegzett levegő hőmérsékletét, valamint páratartalmát, emiatt mérséklődik az allergénre adott válasz is.

A pollenszemcsék mérete az allergén növénytől függően 10-100 mikrométer, a gombaspóráké 2-50 mikrométer. Egy szabványos sebészeti maszk akár a 3 mikrométeres részecskéket is képes blokkolni, az FFP2 maszkok pedig még ezeknél is hatékonyabbak, a 0,04 mikrométernyi részecskéket is kiszűrhetik. Hidvégi doktornő szerint a koronavírus-járvány idején beszerzett többrétegű textilmaszkok is jó szolgálatot tehetnek, hiszen vizsgálatok szerint ezek is megvédenek bennünket a legtöbb pollentől.

Tippek a maszk választásához

  1. Válasszon olyan maszkot, ami a pollent és az ultrafinom porrészecskéket is kiszűri!
  2. Győződjön meg arról, hogy a maszk kényelmes és jól illeszkedik.
  3. A sebészeti maszkok hatékonyabbak a textilmaszkoknál. Ezeket azonban minden használat után ki kell dobni.
  4. Amennyiben mosható szövetmaszkot használ, minden levételt követően mossa ki alaposan! Tartson tartalék maszkokat az autóban, a munkahelyén és otthon is!

-Bár az arcmaszk nem szünteti meg az összes szezonális allergiás tünetet, de enyhülést nyújthat a szénanáthás pácienseknek, és kerékpározáskor kifejezetten előnyös lehet a használatuk. A napszemüveg és a nyári kalap szintén praktikus fizikai védelmet jelenthet a levegőben szálló allergénekkel szemben, és javaslom az orr fiziológiás sóoldattal történő rendszeres átmosását is – mondja dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont szakorvosa.

Téma szakértője

  • Dr. Hidvégi Edit PhD

  • Szakterületek:
    • gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, gasztroenterológus
  • Specialitások:
    • gyermek és felnőttkorban asztma

    • COPD, köhögés

    • reflux

    • étel-allergia

    • laktózintolerancia (tejcukor-érzékenység)

    • felnőtt- és gyermekellátás

    Vélemények dr. Hidvégi Edit PhD-ről>>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció

    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

    Rendelési információ:

    • Csütörtök:  csak távkonzultáció

    • Péntek: személyes vizit az Ostrom utcai rendelőben (a Széll Kálmán térnél)

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Hölgy!

Kislányom 2019.03.24-én született, a 40. hétre, egészségesen, természetes úton. Anyatejjel szoptatom. Etetések után úgy látom fáj a hasa, nagyon nehezen nyugszik meg, feszeng, sokat sír, nehezen távoznak tőle a gázok, gyakran van hígabb, aranysárga széklete. Felmerült bennem, hogy esetleg tejallergiás lenne. Én laktóz érzékeny vagyok, a férjem pollen allergiás, a nagyobbik kisfiunknál is felmerült már tejérzékenység, de őt még nem vizsgáltuk ki, csecsemőként neki is hasonló panaszai voltak, amik nagyjából a szoptatás befejeztével (6 hónaposan) szűntek meg. A kérdésem az lenne, hogy ilyen kicsi korban kimutatható a tejallergia/laktóz érzékenység? Érdemes Önökhöz bejelentkezni vizsgálatra? Mit tudok tenni hogy jobb legyen a babának? Használjak etetések előtt laktózt bontó enzimet? Hagyjam ki az étrendemből a tejtermékeket? Vagy valami mást tanácsolnak?

Válaszukat előre is köszönöm szépen, tisztelettel: Dr. Csépány Éva

Dr. Hidvégi Edit PhD
Dr. Hidvégi Edit PhD gasztroenterológus
Kedves Anyuka!

A kicsit híg, aranysárga széklet az optimális a szoptatott babáknál. Én ezt nem tartom kórosnak! (Persze a székletet magát nem láttam!)
Egy 3-4 hetes baba pocakja gyakran fáj, ennek lehet a még nem tökéletes emésztés is az oka. A baba 1 hónapos kortól kaphat lactase cseppet, de ebben az életkorban extrém ritka a tejcukor érzékenység. (Én 34 éves pályafutásom során 2 ilyen újszülöttet láttam.) Az anyatej laktóz tartalma fontos a baba fejlődéséhez. Inkább bélgázok megkötését, esetleg probiotikum adását javasolnám. Ha nagyon bukogatós, akkor többet büfiztesse.
Az Ön által leírtak nem utalnak tejérzékenységre. Ezért egyelőre sem az Ön diétáztatását, sem a kivizsgálást nem tartom szükségesnek.
Abban az esetben, ha mégis szeretnének további tanácsot kérni, készséggel állok rendelkezésükre a Budai Allergiaközpontban szakrendelésemen.

Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit PhD

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

széleskörű tudás

"Hidvégi Edit doktornő nemcsak kiváló és nagyon széleskörű tudással rendelkező szakorvos, hanem rendkívül kedves, odafigyelő, segítőkész és lelkiismeretes. Minden kérdésemre választ kapok tőle, érthetően, világosan kommunikál és mindent megtesz a gyógyulásomért. Már többször jártam nála, és maximálisan meg vagyok elégedve vele."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Miért karikás a gyermek szeme? Lehet, hogy poratka-allergiája van?

Miért karikás a gyermek szeme? Lehet, hogy poratka-allergiája van?

Gyermeke fáradtan, ingerlékenyen és karikás szemekkel ébred reggelente? Könnyen lehet, hogy poratka-allergia váltja ki tüneteit. Bár a háziporatkákat nem tudjuk teljes mértékben száműzni otthonunkból, alapos és következetes takarítással, valamint néhány óvintézkedéssel jelentősen csökkenthető az atkaszám – tudtuk meg dr. Somogyi Évától, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosától.

További részletek
Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK