Maszkhordás: nem csak a vírusok, a pollenek ellen is hatékony lehet!

Maszkhordás: nem csak a vírusok, a pollenek ellen is hatékony lehet!

Dr. Hidvégi Edit PhD Módosítva: 2024.06.03 07:20

Az utóbbi hetek csapadékos időjárása a pázsitfűfélék fejlődésének is kedvezett, amelyek pollenkoncentrációja közepes-magas tartományban van jelen a levegőben. Lehet, hogy a pollenallergiásoknak érdemes lesz ismét maszkot viselniük? A kérdésre dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász szakembere válaszol.

Online Bejelentkezés

Dr. Hidvégi Edit PhD

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Támadásban a pázsitfűfélék

Az elmúlt hetekben viharos gyorsasággal jelentek meg az udvarokban, útszéleken és árokpartokon is a pázsitfűfélék, amelyek pollenszórása ellen elsősorban fűnyírással és kaszálással lehet felvenni a küzdelmet – olvasható a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ jelentésében. A hatóság egyúttal arra is felhívja a figyelmet, hogy az asztmások és az allergiában szenvedők lehetőség szerint bízzanak meg más személyt ezzel a feladattal, és kaszáláskor ne tartózkodjanak a közelben. Amennyiben ezt nem tudják megoldani, akkor mindenképpen viseljenek maszkot.

A maszkok nem csak a vírusok ellen hatékonyakA szénanátha orrfolyással, tüsszögéssel, szemviszketéssel jár.

-A koronavírus járvány idején szinte már természetessé vált, ám arra kevesebben gondolnak, hogy a pollenek elleni védelemben is jó szolgálatot tehet az orrot és szájat takaró maszk, különösen magas pollenkoncentráció idején. Pedig a pollenek okozta tünetek enyhítésére szolgáló maszkok használata nem új keletű – mondja dr. Hidvégi Edit. A súlyos allergiás rhinitisszel küszködők már a világjárvány előtt is maszkot húztak, igaz csak alkalmanként és jellemzően azokon a napokon, amikor rendkívül magas volt a pollenszám.  A Journal of Allergy and Clinical Immunology folyóiratban megjelent tanulmány szerint az orvosi vagy FFP2 arcmaszk két héten át tartó rendszeres viselése jelentősen csökkentette az allergiás nátha tüneteit.

-Szénanáthában az orron át belélegzett apró allergének az orrnyálkahártyára kerülve allergiás reakciót (vizes orrfolyást, tüsszögést, orrdugulást) váltanak ki. A maszk azonban csökkenti a belélegzett pollen mennyiségét, és növeli a belélegzett levegő hőmérsékletét, valamint páratartalmát, emiatt mérséklődik az allergénre adott válasz is.

A pollenszemcsék mérete az allergén növénytől függően 10-100 mikrométer, a gombaspóráké 2-50 mikrométer. Egy szabványos sebészeti maszk akár a 3 mikrométeres részecskéket is képes blokkolni, az FFP2 maszkok pedig még ezeknél is hatékonyabbak, a 0,04 mikrométernyi részecskéket is kiszűrhetik. Hidvégi doktornő szerint a koronavírus-járvány idején beszerzett többrétegű textilmaszkok is jó szolgálatot tehetnek, hiszen vizsgálatok szerint ezek is megvédenek bennünket a legtöbb pollentől.

Tippek a maszk választásához

  1. Válasszon olyan maszkot, ami a pollent és az ultrafinom porrészecskéket is kiszűri!
  2. Győződjön meg arról, hogy a maszk kényelmes és jól illeszkedik.
  3. A sebészeti maszkok hatékonyabbak a textilmaszkoknál. Ezeket azonban minden használat után ki kell dobni.
  4. Amennyiben mosható szövetmaszkot használ, minden levételt követően mossa ki alaposan! Tartson tartalék maszkokat az autóban, a munkahelyén és otthon is!

-Bár az arcmaszk nem szünteti meg az összes szezonális allergiás tünetet, de enyhülést nyújthat a szénanáthás pácienseknek, és kerékpározáskor kifejezetten előnyös lehet a használatuk. A napszemüveg és a nyári kalap szintén praktikus fizikai védelmet jelenthet a levegőben szálló allergénekkel szemben, és javaslom az orr fiziológiás sóoldattal történő rendszeres átmosását is – mondja dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont szakorvosa.

Téma szakértője

  • Dr. Hidvégi Edit PhD

  • Szakterületek:
    • gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, gasztroenterológus
  • Specialitások:
    • gyermek és felnőttkorban asztma

    • COPD, köhögés

    • reflux

    • étel-allergia

    • laktózintolerancia (tejcukor-érzékenység)

    • felnőtt- és gyermekellátás

    Vélemények dr. Hidvégi Edit PhD-ről>>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció

    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

    Rendelési információ:

    • Csütörtök:  csak távkonzultáció

    • Péntek: személyes vizit az Ostrom utcai rendelőben (a Széll Kálmán térnél)

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő!
Érdekelne, hogy egy antihisztaminhoz hozzá lehet szokni? Már mint úgy értve hogy nem hat? 1 éve szedi a 2 éves kisfiam a Lordestin szirupot. Fül orr gégész írta fel, mert sajnos novembertől áprilisig 4-5 alkalommal van középfül gyulladása. Augusztusban ki lett véve az orrmandulája ez okból, de sajnos a helyzet változatlan. Novembertől jelenleg a második középfül gyulladása zajlik. 3 hete folyik az orra szünet nélkül, és orrdugulása van. Használtunk már Nasivin, Sterimar, Septanazal, Carrevir. Javulás semmi. Köszönöm válaszát.

Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika allergológus
Tisztelt Slezsák Gabriella !

Feltehetően nem hozzászokásról van szó, hanem olyan ok áll a háttérben , amelyet nem old meg az antihisztamin. Ismételt fül-orr-gégészeti , emellett allergia vizsgálatot javasolok. A további kezelést a vizsgálatok eredménye alapján lehet megválasztani.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Körültekintő, alapos

A reflux egy olyan ritka fajtájában szenvedtem hosszú ideig, ami kínzó légúti tünetekkel jár, és a tüdőmben is szövődményt okozott. Hidvégi Edit doktornő volt az első orvos, aki egyrészt komolyan vette a problémámat, másrészt egységben látta és tudta kezelni ezt a két állapotot. Alapos és mély szakmai tudásának, körültekintésének, a gondosan megválasztott terápiáknak és nem utolsósorban szeretetteljes biztatásának köszönhetően már három hónapja gyógyszerek nélkül is teljesen jól vagyok. Külön kiemelendő, hogy a személyes találkozások mellett a doktornő számos alkalommal adott lehetőséget e-mailes konzultációra. Kérdéseimre adott világos magyarázatai és pontos instrukciói szintén nagymértékben hozzájárultak a gyógyulásomhoz.”

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK