Macskaallergia – mitől függ, hogy kinél jelentkezik?

Macskaallergia – mitől függ, hogy kinél jelentkezik?

Dr. Moric Krisztina Módosítva: 2021.10.27 15:58

Az állatok által kiváltott allergiák közül a leggyakoribb a macskaallergia, ám ez sem jelentkezik mindenkinél. De vajon mitől függ, hogy bennünket érint-e, merjünk-e cicát hozni a lakásba, és mit tehetünk macskaallergia esetén? Kérdéseinkre dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosa válaszolt.

A macskaallergia kialakulásának okai

Mint minden allergia esetén, a macskaallergia kialakulásában is fontos szerepet játszik az öröklött hajlam. Ha a családban van allergiás beteg, akkor nagyobb a valószínűsége, hogy nálunk is jelentkezik a betegség valamilyen formában. Ha például az egyik szülő pollenallergiás, a másik ételallergiával vagy ekcémás bőrrel küzd, az atópiás hajlam a gyermeknél 80%-ra növeli az allergia kockázatát. Egy allergiás szülő esetében ez az arány 30%. A hajlam tehát öröklődik, de ez még nem jelenti azt, hogy az allergia azonos formában és súlyossággal fog jelentkezni. A kialakulásában ugyanis fontos szerepe van a környezeti tényezőknek – például az anya terhesség alatti dohányzása, légszennyezettség, stressz - is.

Miért épp a macska?

Macskaallergia kialakulásának okai.Allergiát nagyon sok dolog okozhat. Lehetünk allergiások például pollenekre, háziporatkára, penészgombára, kozmetikumok összetevőire, gyógyszerekre, fémekre, sőt akár még a napra is! (napallergia) Egy lehetséges kiváltó ok az állatok szőre, nyálában és vizeletében található allergének is. Ezt előre nem lehet megmondani, nincs olyan vizsgálat, ami képes lenne kimutatni, hogy mire fog majd a későbbiekben allergia kialakulni. Az allergiavizsgálat csak a már kialakult allergiát képes kimutatni.

 

Dr. Moric Krisztina azt tanácsolja, ha valaki cicát szeretne befogadni, és magasabb nála az allergia kockázata, mert a családjában előfordul allergia, találkozzon több alkalommal a cicával, mielőtt végleg az otthonába költözteti. Figyelje meg, hogy a találkozások alkalmával és után jelentkeznek-e tünetei.

A macskaallergia tünetei

Aki a macskára allergiás, az állat közelében légúti és bőrtünetei jelentkezhetnek. Tüsszögés, orrfolyás, szem- és orrviszketés léphet fel, és az állat simogatása után a bőrön is kiütések, viszketés, bőrpír jelentkezhet. Az allergia súlyosságától függően ezek a tünetek kialakulhatnak néhány perc alatt is. Egyesek akár több napot is képesek panaszmentesen eltölteni a macskák közelében, mire tüneteik jelentkeznek, mások pedig már akkor tüsszöghetnek, ha macska nincs is jelen, csak valaki más ruháján szőrszálak találhatóak. A súlyossági foktól függetlenül azonban kezelés nélkül a tünetek rosszabbodására számíthatunk, akár erős köhögő rohamokkal és nehézlégzéssel járó asztma is kialakulhat.

Ezt tegye allergia esetén

Macskaallergia kezelése.Macskaallergia esetén tüneti szerek, antihisztamin készítmények, szteroid orrspray, a bőrtünetekre allergia elleni krémek segítenek csillapítani a panaszokat. Sajnos végleges megoldást azonban nem hoznak, hiszen a macska jelenléte állandó provokáló tényező. Meg lehet kísérelni a lakásban szeparálni a házi kedvenc területét – a hálószobától érdemes mindenképp távol tartani – de a macskaszőrt megfékezni ezzel sem lehet teljesen. Gyakori takarítás, könnyen mosható felületek, a kárpitozott bútorok és szőnyegek kerülése is segíthet. A csupasz háziállat nem jelent megoldást allergia esetén, hiszen nem csak az állat szőre allergizál.

 

Ha semmiképp nem szeretnénk lemondani a cicáról, akkor meg lehet próbálni az allergén immunterápiát. Ezzel a kezeléssel hozzá lehet szoktatni a szervezetet az allergén, jelen esetben a cica jelenlétéhez, így jelentősen csökkenteni lehet az allergiás tünetek erősségét. A tartós eredményhez – akár 10-12 éves tünetmentes időszakhoz – azonban 3-5 éves kezelésre van szükség, melyet egész évben folytatni kell. Az allergén immunterápiára jelenleg nincs támogatás, a kezelés költségét a betegnek kell megtérítenie.

Téma szakértője

  • Dr. Moric Krisztina

  • Szakterületek:
    • allergológus és klinikai immunológus, fül-orr-gégész
  • Specialitások:
    • immunterápia
    • felső légúti allergiák
    • szénanátha
    • fémallergia
    • fül-orr-gégeszeti tünetekkel járó anafilaxia utáni kivizsgálás
    • felnőtt- és gyermekellátás (5 éves kortól) 

    Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>

     

    Rendelés típusa: 

     

    * Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!

Orvos válaszol

Tisztelt Szakértő!

6 éves korom óta asztmatikus allergiám van, elég sok mindenre előjön. Régebben sokkal súlyosabb volt, fizikai terhelés, por, és különböző állatszőrök általi ingerek hatására előjött, és fulladásszerű tüneteket okozott. Több orvosnál is jártam, mire olyan kezelést találtak, amivel szinte tünetmentesen élek immáron több éve. Persze az allergia állatszőr és egyéb allergén anyagok hatására előjön, alap esetben tüsszentés, orrfolyás illetve szem és bőrirritáció formájában, egy nagyobb betegségkor kisebb hörgő gyulladás vagy nehezebb légvétel is előfordul, de a kapott gyógyszerekkel ez nagyon szépen kordában tartható. Minden egyes szőrrel rendelkező állat esetén előfordult ez (macska, kutya, ló, hörcsög, stb.), most viszont úgy néz ki, hogy a törpenyúl esetén semmilyen reakció (allergiás reakció) nem lép fel. Ez hogyan lehet, és mivel szűrhető ki, hogy pontosan mely állatokra lehetek allergiás, szeretnék megbizonyosodni arról, hogy hosszabb távon milyen állat tartható biztonságban a háztartásban.
Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Sándor Boglárka

Tisztelt Sándor Boglárka!

Allergia esetén nem javasolt semmilyen háziállat tartása a lakásban.

Tisztelettel, dr.Dózsa Izabella.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Teljes körű tájékoztatás

Nagyon elégedett vagyok dr. Moric Krsiztina doktornővel, mert teljeskörű tájékoztatást kaptam a problémámmal kapcsolatban. Ajánlom másnak is teljes szívből!

További vélemények

Hírek

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.

További részletek
Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK