Ha valaki várandós és mostanában sokszor kell papír zsebkendő után nyúlnia, könnyen hiheti azt, hogy pollenallergia kínozza, pedig korántsem biztos. Dr. Moric Krisztina, allergológus és klinikai immunológus, fül-orr-gégész, az Allergiaközpont szakembere szerint a hormonális rhinitis a kismamák harmadát is érintheti, és tünetei sok átfedést mutatnak a szezonális allergia tüneteivel.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
-A hormonális rhinitisz az ún. nem allergiás rhinitisek közé tartozó kórkép. Ez esetben is az orrnyálkahártya gyulladásos állapota áll fenn, ám míg a tünetekért az allergiás rhinitis esetében az allergiát kiváltó növény pollenszórása a felelős, a hormonális rhinitis metabolikus és endokrin állapotokhoz kapcsolódik. A terhesség, pubertás, menstruáció, orális fogamzásgátlók használata vagy egyéb hormonális állapotok (pl.pajzsmirigy-alulműködés) során bekövetkező hormonális változások okozhatják – magyarázza dr. Moric Krisztina. A hormonális rhinitis vezető tünete a főként fekvő testhelyzetben erősödő orrdugulás, valamint az orrfolyás, ám az allergiás rhinitisben megjelenő tüsszögés és az allergiás kötőhártya-gyulladás tünetei kevésbé okoznak panaszokat az érintetteknek. Másik jelentős különbség, hogy a hormonális rhinitisszel diagnosztizált páciensek esetében az antihisztaminok hatástalannak bizonyulnak tüneteik enyhítésében, ezek ugyanis a hisztamin hatását blokkolják. Ezért is van jelentősége az allergiavizsgálatoknak ilyen esetben, hiszen ha nem-allergiás rhinitis okozza a tüneteket, akkor az antihisztaminok használata felesleges – hangsúlyozza a szakember.
-A krónikus rhinitistől eltérően a terhességi rhinitis egy átmeneti állapot, amely a második trimeszterben jelentkezik, és akár a baba világrajöveteléig is fennállhat. Bár még nem tudjuk pontosan, mi állhat a hátterében, de a tüneteket valószínűleg a hormonális ingadozások, az ösztrogén és a progeszteron emelkedett szintje idézheti elő. Ezek a hormonok fokozott vérbőséget váltanak ki az orrnyálkahártyákban, ami orrdugulást és orrfolyást okoz. Sajnos a terhességi rhinitist a már meglévő allergiás állapotok vagy környezeti tényezők is súlyosbítják – teszi hozzá Moric doktornő. A legtöbb esetben a terhességi rhinitis teljesen ártalmatlan állapot, ami nem jelent kockázatot az anyára vagy a babára nézve, de a kismama hétköznapjait és életminőségét jelentősen befolyásolhatja (pl. megnehezíti az alvást). Mivel ebben az érzékeny időszakban a hagyományos orrcseppek vagy orrspray-k használata nem javasolt, így elsősorban a tengervizes orrspray, a párásító alkalmazása és a megfelelő hidratálás enyhítheti a panaszokat, illetve hatékony lehet az ágy fejének 30-45 fokos szögben történő megemelése is. Azoknál a betegeknél, akiknél a terhesség alatt jelentős hátsó garatfali csorgás is jelentkezik, jótékony hatású a sóoldattal történő orrmosás is.
-Megfelelő kezelést csak akkor tudunk biztosítani, ha a pontosan tudjuk, hogy a páciensnél mely formája van jelen a rhinitisnek. Ehhez fontos a beteg részletes beszámolója, a tünetek jelentkezésnek időpontja és körülményei és a társuló egyéb panaszok is. Mivel a nem-allergiás rhinitis tünetei az orrmelléküregek krónikus gyulladását is jelezhetik, ezért a pontos diagnózishoz további vizsgálatok is szükségesek lehetnek – mondja dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont szakembere.
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
* Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekNagyon elégedett vagyok dr. Moric Krsiztina doktornővel, mert teljeskörű tájékoztatást kaptam a problémámmal kapcsolatban. Ajánlom másnak is teljes szívből!
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.
Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.