Riadtan ülünk a rendelőben gyermekünk ételallergiájáról szóló diagnózisával. Hogyan lesz ezután? Mennyire szigorú a diéta? Miként tudjuk megoldani, hogy az adott élelmiszert teljesen elkerüljük? Kell-e tartanunk súlyos allergiás reakciótól? Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy milyen vizsgálat segítségével könnyíthetünk a diétás szabályokon.
Gyermekeknél leggyakrabban a tej, tojás és a földimogyoró okoz ételallergiás tüneteket. A szülők rendszerint gyakori hasfájás, hasmenés, székrekedés, véres széklet vagy épp bőrtünetek, ekcéma miatt viszik el kivizsgálásra a gyerekeket. A felsorolt tüneteket nem csak ételallergia okozhatja, de az esetek egy részében valóban ez igazolódik.
Sokan már tüneti naplóval érkeznek, amelyben már hetek óta feljegyzik, hogy milyen panaszok mikor jelentkeztek, mit fogyasztott a gyermek azt megelőzően. Ez valóban közelebb vihet a diagnózishoz, az itt leírtakat mindenképp összevetjük a vizsgálatok eredményével – magyarázza dr. Balogh Ádám. Az ételallergia diagnózisához gyakran kizárásos diétát végzünk, vagyis a gyermek egy adott ideig szigorúan mellőzi egy-egy élelmiszer fogyasztását és megfigyeljük, hogy változtak-e így a tünetei, illetve azt követően, amikor újra visszavezetjük a kérdéses összetevőt az étrendjébe.
Az ételallergia tünetei már csecsemőkorban is jelentkezhetnek, ám ekkor még az immunrendszer éretlensége miatt az allergia vérvizsgálat nem ad megbízható eredményt. Ezt a vizsgálatot ezért inkább idősebb gyerekeknél, 1 éves kor felett javasolt elvégeztetni. A hagyományos allergia vérvizsgálat az allergének egészét vizsgálja, tehát azt lehet az elvégzésével megállapítani, hogy a gyermek mire allergiás. Létezik azonban egy másik típusú, részletesebb vizsgálat is, amely az allergének összetevőit is képes kimutatni. Ez a komponens alapú diagnosztika, amely fontos információkat árul el az ételallergiás gyermek diétájára vonatkozóan.
Az ételallergia kezelési módja, hogy az adott összetevőt, ami a panaszokat okozza, kizárjuk a gyermek étrendjéből. Ez nagy odafigyeléssel – és sok esetben lemondással – jár, hiszen nem helyettesíthető minden esetben az adott összetevő, illetve a gyermeknek az új ízeket is meg kell szoknia. A szülők pedig érthető módon aggódnak egy esetleges diétahiba következményeitől – számolt be tapasztalatairól dr. Balogh Ádám. Éppen ezért javasolt a komponens alapú vizsgálat elvégzése, hiszen az eredményéből sok kérdésre választ kaphatunk.
Kiderülhet például, hogy a tojás-, vagy tejallergiás gyermek fogyaszthat-e tojást vagy tejet tartalmazó süteményt, mert a tojás vagy tej allergén hőérzékeny komponensére allergiás. Azt is jó eséllyel meg lehet állapítani a vizsgálat eredménye alapján, hogy a gyermek kinőheti-e a tejallergiát. A komponens alapú vizsgálat arra is választ adhat, hogy a földimogyoró allergiás gyermeknél fennáll-e az életveszélyes allergiás reakció, az anafilaxia veszélye. Ez ugyanis kimutatható, hogy melyik komponens esetében fordul elő. Ha a gyermeknél egy másik komponens okozza az allergiát, akkor csak enyhébb ételallergiás panaszoktól kell tartani diétahiba esetén.
A vizsgálat tehát mindenki számára javasolt, akinél ismert az allergén, tehát tudjuk, hogy mi okozza az ételallergiáját – magyarázza dr. Balogh Ádám. Az allergológiai konzultációs során egyeztetjük, hogy mely komponenseket vizsgáljuk. Ezt követően vérvétel történik, az eredményre általában egy hetet várni kell. A következő alkalommal az orvos elmagyarázza a vizsgálat eredményét, elmondja a további teendőket, szükség esetén felírja az anafilaxia esetén kötelezően használandó adrenalin autoinjektort. Étrendi változtatásokról dietetikussal is érdemes konzultálni, aki tanácsokat tud adni az egyes alapanyagok helyettesítésével, a diétás főzéssel kapcsolatban.
Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekNagyon elégedett vagyok a Dokor Úr mindent kielégítő tájékoztatásával és az orvostudományban járatlan ember számára is érthető kommunikációjával, alaposságával. Köszönjük.
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.