Légúti allergiásként tapasztalta már, hogy bizonyos ételek fogyasztásakor kapar a torka, égő, viszkető érzés jelentkezik a szájüregben? Ezeket a tüneteket keresztallergia okozhatja. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy felesleges diétás megszorítások helyett, ilyenkor célszerű vizsgálattal meghatározni, hogy pontosan mi az az élelmiszer, amit kerülnie kell annak érdekében, hogy a tüneteket megelőzze.
Ha valaki pollenallergiás, akkor tünetei jelentkeznek, ha az allergén növény virágpora megjelenik a levegőben. Ez már önmagában is kellemetlen, hiszen egyes allergén növények virágzása akár hónapokon át is tart, és gyakran egy személy több allergiában is szenved, ezért hosszabb időn át is jelentkeznek a szénanáthás tünetei: orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés, könnyezés, szem- és orrviszketés. A helyzetet súlyosbítja, ha az illetőnél megjelennek a keresztallergia tünetei is.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
„Keresztallergia esetén a tüneteket nem a pollenek, hanem bizonyos ételek fogyasztása váltja ki. Attól függően, hogy ki melyik pollenre allergiás, bizonyos ételek szerkezete nagy hasonlóságot mutat azzal az adott pollennel. A szervezet nem tudja pontosan megkülönböztetni őket, mindkettőre védekezéssel reagál, ezért fogyasztását követően kellemetlen panaszok jelentkeznek.”
Parlagfű: görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom, uborka
Fekete üröm: kömény, csilibors, paprika, paradicsom, sárgarépa, petrezselyem, burgonya, koriander, kapor, articsóka, kamilla, tátika, napraforgó, krizantém, kivi, ánizs, árnyika, dinnye, uborka, mangó, szerecsendió, bors, mustármag, borsmenta, bazsalikom, majoránna, oregáno, zeller.
Nyírfa: mogyoró, dió, mandula, alma, cseresznye, sárgabarack, körte, szilva, meggy, őszibarack, burgonya, kivi, avokadó.
Füvek: paradicsom, rozs, búza, szója, földimogyoró, bab, borsó, tamarin, szentjánoskenyér.
Földimogyoró: dió
Diófélék: búza, rozs, mák, mogyoró, szezámmag
Latex: gesztenye, banán, spenót, avokadó, citrusfélék, kivi
Fontos különbség, hogy míg a pollenallergia csak akkor okoz tüneteket, amikor az allergén növény virágpora jelen van a levegőben, a keresztallergia tünetei azonban az év folyamán bármikor, évszaktól és pollenszezontól függetlenül is kialakulhatnak. A problémás étel fogyasztását követően jelentkezhet: - szájüregi viszketés, égő érzés - kaparó érzés a torokban - ajak – és nyelvduzzanat.
„A keresztallergiák felsorolása nem azt jelenti, hogy ha valaki allergiás például a parlagfűre, akkor görögdinnyét, sárgadinnyét, paradicsomot és uborkát sem fogyaszthat. Lehet, hogy esetében csak a görögdinnye okoz gondot, de egy lecsóról vagy paradicsomos salátáról nem kell lemondania. A leggyakoribb keresztallergia a nyírfapollen-alma, de ez sem zárja ki, hogy az összes többi gyümölcsöt és zöldséget valaki gond nélkül fogyassza. Ezért szükséges egy pontos, az allergéneket, azok komponenseit és keresztallergéneket együttesen jelző vizsgálat.”
Ha valakinél a tünetei alapján felmerül a keresztallergia gyanúja, akkor multiplex allergiateszttel nagy valószínűséggel meg lehet állapítani, hogy pontosan melyik az az étel, ami a panaszait okozza. A továbbiakban felesleges étrendi megszorítások helyett csak azt az adott ételt kell mellőznie, ami valóban a panaszait okozta.
Az Allergiaközpontban egyféle multiplex allergiateszt érhető el: az ALEX allergia teszt. Az ALEX multiplex allergia teszt 295 allergént tartalmaz (168 forrásból, 156 kivonat, 126 komponens).
Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekA doktor úr segítőkészsége és kedvessége kimagasló színvonalú. A vizsgálatot a gyorsaság mellett az alaposság és betegközpontú hozzáállás jellemezte.
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.