Gyakori tévhit, hogy a keresztallergia a pollenallergiás tüneteket erősíti fel, és csak allergiaszezonban okoz panaszokat. A keresztallergia tüneteiről dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa számolt be.
Sokan úgy vélik, hogy a keresztallergia azt jelenti, hogy bizonyos ételek fogyasztásának hatására a meglévő allergia tüneteik felerősödnek. Ezért aztán kerülik is a problémás élelmiszereket, de csak a pollenszezon ideje alatt.
Dr. Moric Krisztina elmondta, hogy a keresztallergia valójában az ún. orális allergia szindróma formájában jelentkezik. Ez azt jelenti, hogy elsősorban szájüregi tüneteket okoz a betegeknél, tehát nem a tüsszögés, szem-, orrviszketés, orrfolyás, szemkönnyezés fokozódik. A panaszok viszont nemcsak a pollenszezonban, hanem egész évben jelentkezhetnek, tehát akkor is, ha az allergiát okozó növényi pollen nincs jelen a levegőben.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
- szájüregi viszketés
- ajak- vagy nyelvduzzanat,
- garatvizenyő
- égő, bizsergő érzés a szájban
Parlagfű: görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom, uborka
Fekete üröm: kömény, csilibors, paprika, paradicsom, sárgarépa, petrezselyem , burgonya, koriander, kapor, articsóka, kamilla, tátika, napraforgó, krizantém, kivi, ánizs, árnyika, dinnye, uborka, mangó, szerecsendió, bors, mustármag, borsmenta, bazsalikom, majoránna, oregáno, zeller.
Nyírfa: mogyoró, dió, mandula, alma, cseresznye, sárgabarack, körte, szilva, meggy, őszibarack, burgonya, kiwi, avokadó .
Füvek: paradicsom, rozs , búza, szója, földimogyoró , bab, borsó, tamarin, szentjánoskenyér.
Földimogyoró: dió
Diófélék: búza, rozs, mák, mogyoró, szezámmag Latex: gesztenye, banán, spenót, avokadó, citrusfélék, kivi
A keresztallergia hátterében az allergén fehérjék kémiai szerkezetének hasonlósága áll. Olyan kicsi a pollenben és az adott élelmiszerben található fehérje közötti különbség, hogy sok szervezet, különösen akkor, ha már fokozottan érzékeny az egyik anyagra, nem tud különbséget tenni közöttük.
Egyes esetekben a hőkezelés semlegesíti azokat a fehérjéket, amelyek az orális allergia szindrómát okozzák. Ez azonban az allergiát kiváltó élelmiszerektől függ. Általában a diófélék és a fűszerek kivételek a főzési szabály alól. A diófélék többféle allergént tartalmaznak, és ezek némelyike hőálló. Ez igaz a zeller és az eper esetében is. A legtöbb ételt azonban a főzés kellően biztonságossá teszi. Ilyen például a paradicsom, az alma, a burgonya, a körte és a legtöbb lágy gyümölcs. A pasztőrözött gyümölcslevek általában megfelelőek, mivel hőkezeltek.
A keresztallergia nem minden légúti allergiás beteget érint. Ha nem jelentkeznek panaszok, akkor nem szükséges diétázni, mert attól az egyéb légúti allergiás, szénanáthás tüneteink nem fognak javulni. Akinél viszont előfordulnak az orális allergia szindróma tünetei, ügyelnie kell a diétás tanácsok betartására. A keresztallergia a nyírfapollen allergiások körében a leggyakoribb, esetükben főként az alma fogyasztása okozhat panaszokat.
A már említett hőkezelés és diéta – a problémás élelmiszer fogyasztásának mellőzése – mellett a keresztallergia tünetei ellen is hatásos kezelés az allergén immunterápia. Ide kattintva olvashat róla bővebben: Immunterápia allergia ellen – tudjon meg mindent a kezelésről!
Dr. Moric Krisztina hangsúlyozza, hogy szájüregi allergiás tünetek esetén fontos a kivizsgálás. Ha bizonyos élelmiszerek fogyasztása kapcsán ajakduzzanat, nyelv, vagy garatödéma, viszkető, égő érzés jelentkezik a szájüregben, forduljunk allergológushoz! A panaszok nemcsak keresztallergiát, hanem például ételallergiát is jelezhetnek, amely akár súlyosabb reakcióval, anafilaxiával is járhat!
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
* Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekAbszolút bizalmat keltett bennem a doktornő, azzal hogy mindent elmagyarázott és látszott hogy segíteni akar, minél gyorsabban megoldani ezt a problémát.
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.