Kérdések az érzékeny bőr ápolásáról

Kérdések az érzékeny bőr ápolásáról

Dr. Garaczi Edina PhD Módosítva: 2019.06.25 10:01

Száraz, ekcémás bőr gyermekkorban? Kozmetikumok által okozott allergiás reakció? Dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa két gyakran felmerülő problémával kapcsolatban adott tájékoztatást.

Ekcémás bőr ápolása

Kisfiamnak száraz a bőre, de különösen a kézfeje problémás. A helyzet télen romlott a legtöbbet, hiába kentem naponta többször is zsíros krémmel. Már most aggódom, mi lesz jövőre. Mit tehetnék, hogy megelőzzem?

„A száraz bőrrel járó úgynevezett atópiás dermatitis nagyon gyakori bőrbetegség. Csecsemő- és gyermekkorban az arc, könyök-, térdhajlat területén jelentkeznek típusosan ekcémás tünetek, de alapvetően testszerte jellemző a bőrszárazság.”

  • Ekcéma esetén fontos a rendszeres hidratálásAz ekcémás tünetek megjelenését vagy romlását eredményezi minden olyan külső tényező, amely a bőr kiszáradását fokozza. Így például a túl gyakori vagy hosszú ideig tartó fürdés helyett válasszuk a rövid tusolást.
  • A tisztálkodáshoz, kézmosáshoz kímélő, szappanmentes mosakodókenőcsök vagy fürdőolajok javasoltak.
  • A környezeti hatások, így például télen a tartós hideg, hűvös szél vagy a fűtés miatti száraz levegő szintén provokálják az ekcémás tüneteket.
  • A szabad levegővel érintkező testrészek, például a kézfej, főleg télen fokozottabb ápolást igényelnek. Ilyenkor a szokásos tisztálkodószerek is a bőr kiszáradását eredményezhetik.
  • Hidegben kesztyűvel védjük a gyermekek bőrét a kiszáradástól. Fokozottan figyeljünk a provokáló tényezőkre, ebben a betegségben a tünetek megelőzése az elsődleges cél.
  • A kifejezett aktív tünetek, szteroid kenőcsök rövid ideig tartó alkalmazásával csökkenthetők. Emellett a legfontosabb a bőr védelme a kiszáradástól, lehetőség szerint minden kézmosás után zsírozó kenőcs alkalmazása.

Bőrpróba menete

Olvastam róla, hogy új kozmetikum használata előtt érdemes bőrpróbát végezni. Elég érzékeny a bőröm, ezért szeretnék erre odafigyelni. Hogyan fogjak neki? Melyik testrészen, mennyi ideig kell a bőrpróbát végezni?

Új kozmetikumok használata előtt végezzünk bőrpróbátA különböző kozmetikumokat mindenképpen érdemes először tesztelni. Fontos azonban, hogy a bőrtesztet helyesen végezzük. A kozmetikumok által okozott allergiás reakció többféle lehet. Előfordul, hogy az alkalmazás után húsz-harminc perccel viszkető csalánkiütések jelentkeznek, de lehet, hogy csak két-három nap múlva okoznak vörös, ekcémaszerű tüneteket.

„A bőrpróbát úgy végezhetjük, hogy az adott termékből kis mennyiséget kenünk például a felkar belső részére vagy a fül mögött a nyak területére, és azt három napig nem mossuk le. A következő három napban figyeljük, hogy a teszt helyén jelentkeznek-e vörös kiütések.”

Fontos azonban tudni, hogy az arc bőre, különösen a szemek környéke érzékenyebb, mint egyéb testfelületeken (például a kézfejen) a bőrünk. Így előfordulhat, hogy a bőrpróba negatív eredményt ad, viszont az arcon mégis tüneteket okoz a kozmetikum. Egy másik probléma, hogy allergia az ismételt alkalmazás közben is kialakulhat, ezért a kozmetikum a teszt alkalmával ugyan még nem okoz tüneteket, de később mégis ekcémát provokálhat.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés kivizsgálásra:

Budai AllergiaKözpont

+36 30 236 91 39

Online bejelentkezés az Allergiaközpont rendeléseire

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Nő/Úr!

43 éves vagyok, eddig nem voltam allergiás semmire. Segítségét szeretném kérni azzal kapcsolatban, hogy egész testen jelentkező (hol itt, hol ott..)viszketést tapasztaltam a bőrömön most már harmadjára, a tünetek 4-5 nap alatt aztán elmúlnak, majd hónapokig nem is jelentkeznek, biztos, hogy nem bőrszárazság okozza. Elmentem egy ételallergia vizsgálatra is (valamiért ilyesmire gyanakodtam), de az nem mutatott ki semmit, viszont utána hallottam arról, hogy étel intollerancia is van és azt az allergia vizsgálat nem is mutatja ki. Ön milyen jellegű kivizsgálást javasolna, milyen irányba induljak el? Köszönettel: M. Györgyi

Dr. Garaczi Edina PhD
Dr. Garaczi Edina PhD allergológus-bőrgyógyász
Tisztelt M. Györgyi,

Az időnként előforduló, néhány napig tartó viszketés hátterében gyakran olyan ételek állnak, amiket napi rendszerességgel nem fogyaszt. Ilyenek például készételekben lévő tartósítószerek, ízfokozók, aromák, egyéb adalékanyagok, ritka fűszerek stb. Ebben az esetben a viszketést a fokozott hisztamin felszabadulás váltja ki, vagy bizonyos esetekben az ételek magas hisztamin tartalma provokálja (pl: halak, rákok, érlelt sajtok stb.). Ilyen esetben az első lépés az, hogy tünet esetén diétás naplót ír az elfogyasztott, ételekről, italokról.
Allergiatesztet a leggyakoribb élelmiszerekre (tejfehérje, tojás, zöldségek stb.) tudunk végezni, de ez az Ön esetében nem merül fel- mivel nincs minden nap folyamatosan bőrviszketése.
Intolerancia teszt végzése a jelenlegi szakmai ajánlások alapján nem javasolt, mert a kapott eredmény nem mutat összefüggést tünetekkel.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Ritka az ilyen orvos!

Teljes mértékben elégedett voltam. A doktornő maximálisan figyelt rám, minden megtett, hogy segítsen. Teljeskörű tájékoztatást kaptam, mind az állapotomról, mind a gyógyulás felé vezető útról. Nagyon ritka az ilyen orvos. Örömmel fogok vissza térni a kontrollra.

További vélemények

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK