Az immunterápiát az év elején érdemes elkezdeni, ha a pázsitfűfélékre, fekete ürömre vagy a parlagfűre allergiás. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa a kezeléssel kapcsolatban gyakran felmerülő kérdésekre válaszolt.
Az allergiát az immunrendszer túlműködése okozza, aminek következtében olyan, számára ártalmatlan anyagokat is veszélyesként érzékel, mint a pollenek. Ezek ellen harcol, amikor hisztamin felszabadulását indítja el a szervezetben, a könnyezés, tüsszögés, viszketés jelzi, hogy meg akar szabadulni ettől az anyagtól, a pollentől.
A légúti allergiás tünetek ellen alkalmazott hagyományos allergia kezelés része többek közt az antihisztamin tabletta szedése, szemcseppek, orrspray használata. Ezek a készítmények az allergiás tüneteket szüntetik meg, a hisztamint blokkolják, a gyulladást csökkentik helyileg, mint például a szteroid orrspray az orrnyálkahártyán. Elkezdeni akkor kell, ha a tüneteket okozó pollen megjelenik a levegőben és addig hatnak, amíg szedjük vagy használjuk őket.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Az allergénspecifikus immunterápia nemcsak az allergiás tüneteket kezeli, hanem a kiváltó okra hat. Az immunrendszer kisiklott működését állítja helyre. Ezért is hívjuk oki kezelésnek. Jelenleg ez az egyetlen tartós kezelési mód allergia ellen. A kezelés célja:
Az allergén immunterápiás kezelés során azt az anyagot kell szedni, ami az allergiás tüneteket okozza. Ezek a készítmények az allergén magas fokban tisztított kivonatát tartalmazzák, melyet szigorúan ellenőrzött adagolás szerint kell használni. A készítményeket a nyelv alatt kell megadott ideig tartani, majd kiköpi vagy lenyeli a beteg.
Az allergén immunterápia mellett általában azért döntenek a korábban tüneti szereket használó allergiások, mert nem elégedettek a készítmények hatásával, illetve mert egy tartós megoldást szeretnének. Az immunterápia allergia ellen jó választás lehet mindazok számára, akiknél az allergiás tüneteik számottevő életminőség romlást okoznak, a tüneteik rosszul kontrolláltak, vagy azért, mert nem szeretnének a továbbiakban minden évben, hónapokon át gyógyszereket szedni.
A 3-5 éven át tartó kezeléssel az allergiás tüneteket 10-12 évre lehet megszüntetni. A kezelésnek köszönhetően nem kell tehát többé a nyaralás időpontját vagy a szabadtéri programokat az allergiaszezonhoz igazítani. Az allergiás tünetek az éjszakai pihenést sem befolyásolják, nyugodtan sminkelhet, nem kell aggódni a szemkönnyezés miatt, és a vezetés közbeni tüsszögés rohamtól sem kell tartania.
Légúti allergia esetén idővel gyakran újabb allergiák jelennek meg. Ha például évekig csak nyáron jelentkeztek a tüneteink parlagfű allergia miatt, akkor egyszer csak azt vehetjük észre, hogy már márciusban is tüsszögünk, a nyírfa virágzásának idején. A másik lehetséges szövődmény, melyet segíthet megelőzni az allergén immunterápia, az asztma. Légúti allergia esetén ugyanis idővel asztmás tünetek – köhögés, légszomj, nehézlégzés – is kialakulhatnak. Ilyen esetben a két betegséget együtt kell kezelni.
Immunterápia allergia ellen akkor kezdhető, ha a beteg tünetei és a kiváltó allergén közötti összefüggés egyértelműen bizonyítható. A kezelőorvos ennek érdekében alaposan ki fogja kérdezni a tüneteiről és elvégzi a szükséges allergiavizsgálatokat is. A hagyományos Prick-teszt és allergia vérvizsgálat mellett a komponens alapú diagnosztika is segít annak eldöntésében, hogy valakinél érdemes-e allergén immunterápiát kezdeni. Ha a klinikai tünetek és a vizsgálatok eredményei megegyeznek, akkor a kezelés megkezdhető.
A kivizsgálást követően a kezelőorvos felírja a készítmény első adagját a beteg részére. Pollenallergia esetén a kezelést az egész pollenszezonban folytatni kell, minimum 3 éven keresztül. Tabletta és csepp formában elérhetőek a készítmények. Ezeket kell naponta egyszer használni, az előírt mennyiségben a nyelv alá helyezve vagy cseppentve. A hatóanyag így szívódik fel, ezért fontos a megadott ideig a szájban tartani.
Az eddigi tapasztalatok és a klinikai vizsgálatok eredményei alapján az allergén immunterápia enyhe, helyi mellékhatásokat okoz. Előfordulhat enyhe viszkető érzés a szájüregben. Ez is többnyire a kezelés megkezdését követő pár napon-héten belül jelentkeznek, később nem.
Az allergén immunterápiás kezelés időtartama minimum 3 év. A tünetek azonban nem csak a 3. évet követően, hanem folyamatosan, így már az első évben is csökkenhetnek. A tüneti szereket ezzel egyenes arányban lehet csökkenteni. A legjelentősebb javulás az első évben az orr- és a szemtünetek terén tapasztalható, így már az első évben is kevesebb szemcsepp vagy orrspray használatára lehet szükség. Ahogy a kezelés halad, a tüneti szereket úgy lehet folyamatosan elhagyni, a kezelőorvos felügyeletével.
Az allergén immunterápiás kezelés hatásának lemérése nem allergiavizsgálattal történik. A kezelés végén tehát nem végzünk újabb allergia tesztet. A hatás lemérésére jelenleg három paraméter alkalmazható, tehát az alábbi esetekben tekintjük eredményesnek a kezelést:
A tüneti szerek iránti igény folyamatosan csökken a terápia során, a 3-5 éves kezelést követően – mivel az allergén immunterápia ennyi évre immunizál – a beteg 10-12 évig nem szorul tüneti szerekre. Az asztma és újabb allergiák megjelenésének megelőzése mellett, az allergén immunterápia pénzben nem mérhető értéke az életminőség jelentős javulása, amiről beszámolnak a kezelésben résztvevők. Ezeket a szempontokat figyelembevéve érdemes mérlegelni, hogy amennyiben valaki alkalmas rá, jó befektetés-e az allergia tartós kezelésre fordított, szezonális allergia esetén havi 20-25 ezer forint körüli összeg.
A szakmai ajánlás alapján 5 éves kor felett kezdhető a kezelés. Gyerekek esetén – a felnőttekhez hasonlóan - az allergén immunterápiával kezeltek körében kisebb a további allergiák megjelenésének és az asztma kialakulásának kockázata. A kezelés eredményességéhez nagyon fontos a beteg együttműködése. A készítmény csak akkor tudja kifejteni a hatását, ha a gyermek a nyelve alatt, a megadott ideig képes tartani.
Igen, immunterápia allergia ellen nemcsak akkor kezdhető, ha már évek óta allergiás. A kezelés megkezdéséhez nem szükséges azt megelőzően allergia elleni tüneti szereket használnia.
Várandósság alatt nem kezdünk allergén immunterápiás kezelést. A tervezett teherbeesés előtt érdemes kezdeni, mert a kezelést a várandósság alatt is lehet folytatni.
Ilyen esetben az erősebb allergiás tüneteket okozó allergénnel kezdjük az immunterápiás kezelést. A második évtől párhuzamosan is végezhető, a másik allergén elleni készítményeket is lehet szedni.
A tüneti szerekkel szemben az allergén immunterápiát legalább két, inkább három hónappal korábbankell kezdeni, mint ahogyan az allergén pollenek megjelennek a levegőben és a kezelést az adott növény pollenszórásának idején folytatni kell. Parlagfű allergia esetén tehát az immunterápiás készítményeket évente 5-6 hónapig szedni kell. Ahhoz, hogy a kezelést még ebben az évben megkezdhesse, májusig keresse fel allergológus kezelőorvosát!
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
* Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekAz allergiámmal kapcsolatban kerestem fel Önöket. Már az első pillanattól szimpatikus, kedves emberek segítettek, a Doktornő érthetően beszélt, amikor kérdeztem türelmesen végig hallgatott és válaszolt minden kérdésemre. Kedves volt és csinos.
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.