Nem kell minden kiütés és hasfájás mögött komoly problémát sejteni, ám rendszeres panaszok esetén mindenképp indokolt a kivizsgálás. Tejallergia anyatejes és tápszeres babáknál is kialakulhat, gyakran ez áll a csecsemőkori tünetek hátterében. Dr. Balogh Ádám, a Budai Allergiaközpont gyermekgyógyász, allergológusa elmondta, hogy milyen panaszok kapcsán forduljunk orvoshoz.
A csecsemők immunrendszere éretlen, bőrük pedig fokozottan érzékeny, emiatt a különböző bőrtünetek jelentkezése nem ritka. Ennek egyik formája a tejkiütés, amit sokan összekevernek a tejallergiával, ám ez esetben egy ártalmatlan jelenségről van szó.
A tejkiütés a csecsemő fejletlen immunrendszere miatt alakul ki, emiatt nem tudja tökéletesen megemészteni az anyatejet. Idővel ezek az arcon – esetleg nyakon, hajas fejbőrön – kialakuló fehér, apró pattanásszerű kiütések maguktól megszűnnek.
A tejkiütéssel szemben a tejallergia nem pusztán kiütéseket, hanem száraz, ekcémás bőrt és testszerte jelentkező csalánkiütést is okozhat. A bőrtünetek mellett jellegzetesek a gyomor- és bélrendszer érintő panaszok: gyakori hasfájás, puffadás, hasmenés vagy székrekedés, véres székletürítés is előfordulhat.
Dr. Balogh Ádám hangsúlyozza, hogy a tejallergia anyatejes és tápszeres babáknál is előfordulhat, mindkét esetben figyelni kell tehát a tünetekre.
A csecsemők immunrendszere még éretlen, ezért 1 éves kor alatt az allergiatesztek nem minden esetben adnak megbízható eredményt. Ilyenkor a kizárásos diétával lehet megerősíteni vagy kizárni a tejallergia lehetőségét. Anyatejes baba esetében az édesanyának kell tejmentesen étkeznie, tápszeres babánál a tápszer cseréjét követően lehet megfigyelni, hogy megszűnnek-e a tünetek.
Amennyiben igen, a tejmentes diétát folytatni kell, ám a gyerekek többsége rendszerint 3 éves korára kinövi a tejallergiát, így a későbbiekben meg lehet próbálni a tejtartalmú ételek visszavezetését. Ha a tejmentes étkezés nem szűnteti meg a panaszokat, akkor további kivizsgálás szükséges.
Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekNagyon elégedett vagyok a Dokor Úr mindent kielégítő tájékoztatásával és az orvostudományban járatlan ember számára is érthető kommunikációjával, alaposságával. Köszönjük.
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.