Nem kell minden kiütés és hasfájás mögött komoly problémát sejteni, ám rendszeres panaszok esetén mindenképp indokolt a kivizsgálás. Tejallergia anyatejes és tápszeres babáknál is kialakulhat, gyakran ez áll a csecsemőkori tünetek hátterében. Dr. Balogh Ádám, a Budai Allergiaközpont gyermekgyógyász, allergológusa elmondta, hogy milyen panaszok kapcsán forduljunk orvoshoz.
A csecsemők immunrendszere éretlen, bőrük pedig fokozottan érzékeny, emiatt a különböző bőrtünetek jelentkezése nem ritka. Ennek egyik formája a tejkiütés, amit sokan összekevernek a tejallergiával, ám ez esetben egy ártalmatlan jelenségről van szó.
A tejkiütés a csecsemő fejletlen immunrendszere miatt alakul ki, emiatt nem tudja tökéletesen megemészteni az anyatejet. Idővel ezek az arcon – esetleg nyakon, hajas fejbőrön – kialakuló fehér, apró pattanásszerű kiütések maguktól megszűnnek.
A tejkiütéssel szemben a tejallergia nem pusztán kiütéseket, hanem száraz, ekcémás bőrt és testszerte jelentkező csalánkiütést is okozhat. A bőrtünetek mellett jellegzetesek a gyomor- és bélrendszer érintő panaszok: gyakori hasfájás, puffadás, hasmenés vagy székrekedés, véres székletürítés is előfordulhat.
Dr. Balogh Ádám hangsúlyozza, hogy a tejallergia anyatejes és tápszeres babáknál is előfordulhat, mindkét esetben figyelni kell tehát a tünetekre.
A csecsemők immunrendszere még éretlen, ezért 1 éves kor alatt az allergiatesztek nem minden esetben adnak megbízható eredményt. Ilyenkor a kizárásos diétával lehet megerősíteni vagy kizárni a tejallergia lehetőségét. Anyatejes baba esetében az édesanyának kell tejmentesen étkeznie, tápszeres babánál a tápszer cseréjét követően lehet megfigyelni, hogy megszűnnek-e a tünetek.
Amennyiben igen, a tejmentes diétát folytatni kell, ám a gyerekek többsége rendszerint 3 éves korára kinövi a tejallergiát, így a későbbiekben meg lehet próbálni a tejtartalmú ételek visszavezetését. Ha a tejmentes étkezés nem szűnteti meg a panaszokat, akkor további kivizsgálás szükséges.
Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekNagyon elégedett vagyok a Dokor Úr mindent kielégítő tájékoztatásával és az orvostudományban járatlan ember számára is érthető kommunikációjával, alaposságával. Köszönjük.
Gyermeke fáradtan, ingerlékenyen és karikás szemekkel ébred reggelente? Könnyen lehet, hogy poratka-allergia váltja ki tüneteit. Bár a háziporatkákat nem tudjuk teljes mértékben száműzni otthonunkból, alapos és következetes takarítással, valamint néhány óvintézkedéssel jelentősen csökkenthető az atkaszám – tudtuk meg dr. Somogyi Évától, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosától.
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.