Ihatok alkoholt, ha antihisztamint szedek?

Ihatok alkoholt, ha antihisztamint szedek?

Dr. Moric Krisztina Módosítva: 2021.01.20 11:34

A nyári melegben jól esne az ebédhez egy hideg sör? Este jó volna a naplementét egy koktél vagy pohár bor társaságában nézni? Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégészt, a Budai Allergiaközpont főorvosát arról kérdeztük, vajon ihatunk-e alkoholt gond nélkül, ha antihisztamint szedünk?

Két okból lehet problémás

Az alkohol fogyasztása felerősítheti és csökkentheti is az antihisztaminok hatását. Előbbi főként az első generációs készítmények esetében igaz, hiszen ezek az antihisztaminok önmagukban is gyakran okoznak mellékhatásként fáradtságot, álmosság érzést. Ezért is adjunk inkább este, ha szükséges a betegnek, ha például viszketéssel járó bőrtünetei is vannak az allergia miatt, ami jelentősen megnehezítené az éjszakai nyugodt alvást – magyarázza dr. Moric Krisztina.

 

De az antihisztaminok szedése nemcsak fokozhatja a készítmények hatását, hanem ronthatja is a hatóanyagok felszívódását. Ilyen esetben hiába szedjük a tablettát, ha mellette alkoholt fogyasztunk, akkor nem fogja tudni kifejteni a hatását, vagyis az allergiás tüneteink nem fognak csökkenni.

Milyen tüneteket okozhat az alkohol és az antihisztamin együtt?

Antihisztamin és alkohol álmosságot okozhat.Az első generációs antihisztaminok esetében a legerősebb tünet a fokozódó álmosság, fáradtságérzet és a koncentrációs csökkenése.

 

A második generációs készítmények esetében ennyire erős hatással nem kell számolni, és a tünetek rendszerint csak az előírtnál több antihisztamin bevétele és nagyobb mennyiségben fogyasztott alkohol együttes fogyasztása esetén jelentkeznek: zavartság, szédülés és koncentrációs problémák fordulhatnak elő.

Legyen körültekintő, ha krónikus betegsége van, vagy más gyógyszert is szed!

Az, hogy kinél milyen tüneteket okoz az alkohol fogyasztás antihisztamin szedése közben, egyéni tolerancia kérdése is. Dr. Moric Krisztina elmondta, hogy a hatás nagymértékben függ attól is, hogy milyen hatóanyag található az antihisztamin készítményben.

 

A betegtájékoztatóban rendszerint találunk a mellékhatások mellett az alkohol fogyasztásra vonatkozó információt. Ha bizonytalanok vagyunk, inkább kérdezzük meg kezelőorvosunkat. Különösen javasolt ez, ha az allergia mellett egyéb krónikus betegségünk is van: például epilepszia, pajzsmirigy- vagy szívbetegség, diabétesz, májprobléma esetén.

Téma szakértője

  • Dr. Moric Krisztina

  • Szakterületek:
    • allergológus és klinikai immunológus, fül-orr-gégész
  • Specialitások:
    • immunterápia
    • felső légúti allergiák
    • szénanátha
    • fémallergia
    • fül-orr-gégeszeti tünetekkel járó anafilaxia utáni kivizsgálás
    • felnőtt- és gyermekellátás (5 éves kortól) 

    Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>

     

    Rendelés típusa: 

    * Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!

     

    RENDELÉSE ÁTMENETILEG NEM ELÉRHETŐ!

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő

Allergia teszt eredményéről szeretnék érdeklődni. Macskaszőr-hám: kissé emelkedett II. osztály, 2,41 KU/L

Az lenne a kérdésem hogy ez mennyire számít erős allergiának, jelenleg van a háztartásban egy kopasz cica, de mivel parlagfű allergiám is van, nem tudom mi legyen az állattal.

Tavasszal került hozzám a cica és akkor még simogattam is, elég komoly allergiás panaszaim voltak, de azt gondoltam, hogy valamilyen növény okozza és mérséklődtek, gyógyszert is szedtem rá.
Jelenleg is vannak panaszaim, de még virágzik a parlagfű tehát az is lehet az oka.
Most már nem nyúlok az állathoz és a hálószobából is kitiltottam, de azt olvastam még így is mindenhol van a bőréről allergén anyag.
Köszönöm válaszát

Tisztelt Zöldi Edina !

Az ellenanyagszint értéke önmagában nem jelzi az allergia súlyosságát, a tünet erősségével együtt kell értékelni.
Meg kellene várni a pollenszezon végét, hogy változnak-e a tünetei.Ha más allergénre nem igazolódott érzékenység ( pl. poratka, penészgomba) , akkor egyértelműen a macskaszőr okozza a panaszait .

Ha az állat bent él a lakásban, folyamatosan panaszt fog okozni . Amennyiben nem akar megválni tőle , érdemes átgondolni az összes kezelési lehetőséget.

Üdvözlettel:

dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Maximális bizalom

Abszolút bizalmat keltett bennem a doktornő, azzal hogy mindent elmagyarázott és látszott hogy segíteni akar, minél gyorsabban megoldani ezt a problémát.

További vélemények

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK