A hisztamin intolerancia vizsgálatát orvos rendeli el, ha a tüneteink alapján indokolt. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, milyen esetekben javasolt az elvégzése és mi a vizsgálat menete.
A hisztamin intolerancia okozhat légzőszervi, szív- és érrendszeri, a bőrt, a központi idegrendszert, emésztőszerveket, az izmokat és a csontozatot is érintő tüneteket. Az alábbi panaszok jelentkezhetnek:
- orrfolyás, orrdugulás
- szívritmuszavar, magas vagy alacsony vérnyomás,
- hőhullám, az arc kipirulása,
- csalánkiütés, ekcéma, viszketés
- fejfájás, hangulati ingadozás,
- hányinger, puffadás, hasi görcsök, hasmenés,
- izom- és ízületi fájdalom.
A tünetek megjelenésének oka, hogy a szervezetben a hisztamint lebontó diamino-oxidáz (DAO) enzim csökkent mértékben van jelen. Ezért, ha olyan ételt fogyasztunk, ami magas hisztamintartalmú, vagy hatására a szervezetben fokozódik a hisztamin termelés, akkor azt nem tudjuk tökéletesen lebontani és megjelennek a hisztamin intoleranciára jellemző tünetek.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A hisztamin intolerancia nagyon szerteágazó tüneteket okoz, ezért gyakran csak hosszabb idő elteltével születik meg a diagnózis. Ahhoz, hogy a panaszaink mielőbb megszűnjenek, javasolt a hisztamin intolerancia kivizsgálását a témában jártas orvosra bízni.
A hisztamin intolerancia vizsgálat során a DAO enzim értékét ellenőrzik vérvizsgálattal. A rendelőben levett vérmintát laboratóriumba küldik és elemzik. Szükség lehet más vizsgálatok elvégzésére is, mivel a tünetek hátterében egyéb betegség is állhat.
Fontos, hogy a laboreredmény önmagában nem jelent diagnózist, azt mindig a tünetekkel összhangban kell értékelni!
A hisztamin intolerancia vizsgálat eredményét különböző gyógyszerek - például izomlazítók, fájdalomcsillapítók, magas vérnyomás elleni gyógyszerek, bizonyos antibiotikumok, nyákoldók, hörgőtágítók, gyomorégés elleni szerek, antidepresszánsok – szedése is befolyásolja. Ezek a gyógyszerek csak kezelőorvossal történő konzultációt követően hagyhatók el, vagy helyettesíthetők, a vizsgálat előtt erről egyeztessünk az orvosunkkal!
Hisztamin intolerancia esetén a hisztamin diéta jelent megoldást. Az étrend összeállítása során figyelembe kell venni az egyéni toleranciát. Az érintetteknél ezért személyre szabott étrendet kell összeállítani, hogy elkerüljük a felesleges étrendi megszorításokat. Ehhez javasolt dietetikus segítségét igénybe venni. Emellett fontos a már említett gyógyszerek szedéséről is orvossal egyeztetni.
A DAO enzim pótlására is van lehetőség, patikából beszerezhető készítmény segítségével. Ám ezek alkalmazása csak alkalmanként javasolt, például utazások során, étteremben, ha nem tudjuk megoldani az étrend betartását. Hosszú távon a diéta betartásával kerülhetjük el, hogy a tüneteink kiújuljanak.
Vélemények dr.Sárdi Krisztináról>>>
Rendelés típusa:
További véleményekMindenki kedves volt, most különösen a koronavírus járvány miatti bizonytalanság idején ez talán még fontosabb, hogy magabiztos de kedves fellépés legyen. A Doktornő szakszerűen kezelte a problémámat és úgy érzem el tudok indulkni a gyógyulás útján! Örülök neki, hogy eljöttem Önökhöz a járvány ellenére.
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.
Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.