Így zajlik a hisztamin intolerancia vizsgálat

Így zajlik a hisztamin intolerancia vizsgálat

Dr. Sárdi Krisztina Módosítva: 2023.11.13 14:10

A hisztamin intolerancia vizsgálatát orvos rendeli el, ha a tüneteink alapján indokolt. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, milyen esetekben javasolt az elvégzése és mi a vizsgálat menete.

Ilyen tünetekkel fordulnak a legtöbben orvoshoz

A hisztamin intolerancia okozhat légzőszervi, szív- és érrendszeri, a bőrt, a központi idegrendszert, emésztőszerveket, az izmokat és a csontozatot is érintő tüneteket. Az alábbi panaszok jelentkezhetnek:

- orrfolyás, orrdugulás

- szívritmuszavar, magas vagy alacsony vérnyomás,

- hőhullám, az arc kipirulása,

- csalánkiütés, ekcéma, viszketés

- fejfájás, hangulati ingadozás,

- hányinger, puffadás, hasi görcsök, hasmenés,

- izom- és ízületi fájdalom.

Mi okozza a tüneteket?

A tünetek megjelenésének oka, hogy a szervezetben a hisztamint lebontó diamino-oxidáz (DAO) enzim csökkent mértékben van jelen. Ezért, ha olyan ételt fogyasztunk, ami magas hisztamintartalmú, vagy hatására a szervezetben fokozódik a hisztamin termelés, akkor azt nem tudjuk tökéletesen lebontani és megjelennek a hisztamin intoleranciára jellemző tünetek.

Online Bejelentkezés

Dr. Sárdi Krisztina

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A hisztamin intolerancia nagyon szerteágazó tüneteket okoz, ezért gyakran csak hosszabb idő elteltével születik meg a diagnózis. Ahhoz, hogy a panaszaink mielőbb megszűnjenek, javasolt a hisztamin intolerancia kivizsgálását a témában jártas orvosra bízni.

A hisztamin intolerancia vizsgálat

A hisztamin intolerancia vizsgálat során a DAO enzim értékét ellenőrzik vérvizsgálattal. A rendelőben levett vérmintát laboratóriumba küldik és elemzik. Szükség lehet más vizsgálatok elvégzésére is, mivel a tünetek hátterében egyéb betegség is állhat.

 

Fontos, hogy a laboreredmény önmagában nem jelent diagnózist, azt mindig a tünetekkel összhangban kell értékelni!

Erre kell figyelni a hisztamin intolerancia vizsgálat előtt

Hisztamin intolerancia vizsgálat.A hisztamin intolerancia vizsgálat eredményét különböző gyógyszerek - például izomlazítók, fájdalomcsillapítók, magas vérnyomás elleni gyógyszerek, bizonyos antibiotikumok, nyákoldók, hörgőtágítók, gyomorégés elleni szerek, antidepresszánsok – szedése is befolyásolja. Ezek a gyógyszerek csak kezelőorvossal történő konzultációt követően hagyhatók el, vagy helyettesíthetők, a vizsgálat előtt erről egyeztessünk az orvosunkkal!

A hisztamin intolerancia diéta

Hisztamin intolerancia esetén a hisztamin diéta jelent megoldást. Az étrend összeállítása során figyelembe kell venni az egyéni toleranciát. Az érintetteknél ezért személyre szabott étrendet kell összeállítani, hogy elkerüljük a felesleges étrendi megszorításokat. Ehhez javasolt dietetikus segítségét igénybe venni. Emellett fontos a már említett gyógyszerek szedéséről is orvossal egyeztetni.

 

A DAO enzim pótlására is van lehetőség, patikából beszerezhető készítmény segítségével. Ám ezek alkalmazása csak alkalmanként javasolt, például utazások során, étteremben, ha nem tudjuk megoldani az étrend betartását. Hosszú távon a diéta betartásával kerülhetjük el, hogy a tüneteink kiújuljanak.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Főorvos Úr! 35 éves férfi vagyok, 105 kg, 2016 októbere óta olyan hasmenésem van, hogy reggel normális a székletem, de délben evés után fél-1 órával gyorsan vécére kell mennem, meg van mikor 15 óra körül is. Ez a hasmenés picit nyálkás, de nem véres. Este sosincs hasmenésem. Ételhez nem kötném, mert este bármit ehetek (tej, búza), nincs hasmenés. Puffadás sosincs, hasfájás csak júniusban volt, akkor elmentem minden vizsgálatra, vérkép, biokémia rendben, széklet bakt, parazita stb. negatív, hasi ultrahang negatív, gyomor és béltükrözés negatív, leszámítva ezt: néhány pici felületes fekély a patkóbélben. Következő szereket szedtem, de nem hatottak semmit: széntabletta, Normix, bolus adstringens, venter, Normaflore, cikória, joghurt, kefír, Solutix boulardii, Protexin IBS Florea. Semmi javulás nincs sajnos, de haspuffadás, hasfájás, fogyás sincs szerencsére. Chrohn betegség, felszívódási zavar nincs. Ön szerint mi lehet ez? Mi lenne a kezelése, ha már találkozott ilyennel? A háziorvosom és gasztroenterológusom sem érti szerintem, mi lehet ez. Most Enzimix 5 kapszulát szedtem pár napig, hátha enzimhiányom lenne, de semmit nem ér. Beszéltem a gasztroenterológusommal, szerinte még meg lehetne próbálni a keményítő terheléses vizsgálatot, más ötlete nincs. Ez előre vinne minket? Mert nem fogyok, sőt hízok piciket. Este ehetek cukrot, mégse okoz bajt. Lenne Önnek ötlete? Szedjek laktáz enzimet? De az Enzimix 5-ben van. Köszönöm! Köszönettel! Dávid Zsolt

Dr. Sárdi Krisztina
Dr. Sárdi Krisztina belgyógyász, gasztroenterológus
Kedves Zsolt,

Azt gondolom, hogy tényleg nagyon szépen ki van vizsgálva, és látom sok terápiás próbálkozás is történt.
Mivel leírása alapján ebéd után jelentkezik panasza, mégis csak étkezéssel van összefüggésbe. Át kell gondolni, hogy ebédre mit fogyaszt, de tudnia kell, hogy bizonyos betegségek esetén, akár étkezés után órákkal is lehet panasza, tehát lehet, hogy a reggelivel van gond.
Mivel komplex az Ön problémája, így levélben nehéz jó szakmai döntést hozni. Személyes konzultáció során tudnék csak felelősségteljes javaslatot és segítséget nyújtani.

Üdvözlettel:
Dr. Sárdi Krisztina

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Elfogadó, empatikus

Sárdi Doktornő szakmai tudásával, kompetenciájával, elfogadó, empatikus attitűdjével nagyon elégedett voltam. Egy sok éve tartó problémát, bizonytalanságot sikerült bennem eloszlatnia, nagy megkönnyebbüléssel távoztam. 

További vélemények

Hírek

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípések többnyire nem igényelnek különösebb kezelést. Előfordulhat azonban, hogy akár tenyérnyi nagyságú duzzanattal, fájdalommal járó elváltozásokat is okozhatnak a kellemetlen kis vérszívók. A Skeeter-szindróma a heves tünetek ellenére nem életveszélyes állapot – nyugtat meg mindenkit dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológusa, klinikai immunológusa.

További részletek
Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

A méh- illetve darázsfélék csípése egyaránt fájdalmas, azonban a csípés helyén kialakuló bőrtünetek legtöbbször teljesen ártalmatlanok – mondja. dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus és klinikai immunológus orvosa, akit arról kérdeztünk, milyen tünetek utalhatnak a csípések kiváltotta allergiás reakcióra.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK