Így okoz az életmódunk gyomor-és bélrendszeri panaszokat

Így okoz az életmódunk gyomor-és bélrendszeri panaszokat

allergiakozpont.hu Módosítva: 2024.02.14 16:41

Puffadás és székreks – két igeedén gyakori gyomor-és bélrendszert érintő panasz, amivel sokan naponta küzdenek. 

Ezért érint egyre több embert a puffadás

Azt az életmódot, amit a legtöbben folytatunk nap, mint nap, ahogyan egyensúlyozunk a munkahelyi feladatok és a családi élet között, az állandó rohanás sajnos a gyomor- és bélrendszer működése is megérzi. Különösen most, az ünnepek közeledtével nehéz a napi rutint követni, a testmozgásra és az étkezésekre figyelni, a dohányzást a fokozott stressz ellenére is mellőzni. Ezek ugyanis külön-külön is előhozhatják a gyomor- és bélrendszeri tüneteket, vagy fokozhatják a már meglévő panaszokat. A kevés folyadék és rostfogyasztás, a mozgáshiány miatt lelassul az anyagcsere, székrekedés, aranyeresség jelentkezhet.

Online Bejelentkezés

Dr. Pászthory Erzsébet

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

  • A kialakult túlsúly pedig fokozza a zsírmáj, cukorbetegség, magas-vérnyomás betegség, szív- és érrendszeri problémák és a vastagbél diverticulosis, daganatok kialakulásának kockázatát.
  • A dohányzás a gyomor-, nyombélfekély és a gyomor gyulladását okozhatja. Emellett az is ismert, hogy összefüggésbe hozható a reflux betegség, nyelőcső, gyomor, hasnyálmirigy, vastagbéldaganatok kialakulásával.
  • A krónikus alkoholfogyasztás fő okozója lehet a gyomorgyulladásnak, gyomorfekélynek, nyombélfekélynek, májgyulladásnak és a hasnyálmirigy gyulladásának. Ezen túl pedig fokozza több szerv esetében – például máj, hasnyálmirigy – a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát.
  • Az életmódbeli tényezők kapcsán gyakran elfeledkezünk róla, pedig nagyon fontos szerepe van többek közt a gyomor-és bélrendszer egészségének megőrzésében is az alvásnak. A kevés alvás például gyengíti az immunrendszer működését, de nem elegendő alvás esetén az étvágyat szabályozó hormonális egyensúly felborul, éhesebbnek érezzük magunkat a nap folyamán. Az elhízás és a következményes zsírmáj, puffadás és cukorbetegség kockázata tehát nő az elégtelen alvás miatt.

Ha panaszai vannak, forduljon orvoshoz!

Puffadás és székrekedés esetén elterjedt a vény nélküli gyors megoldást ígérő készítmények használata, ám ezek sajnos sok esetben csak elfedik a valódi problémát. A hosszabb ideje fennálló tünetek tartós kezeléséhez a kiváltó okot kell megkeresni és megszüntetni – figyelmeztet dr. Németh Alíz. A terápia fontos része az életmódváltás: a fizikai aktivitás növelése, a táplálkozási szokások átalakítása. A kivizsgálás során gondolni kell a háttérben fennálló betegségekre is. Gyakori például, hogy a pajzsmirigy alulműködés okozza a székrekedést, a puffadás hátterében akár laktóz intolerancia is állhat, de bizonyos gyógyszerek – nyugtatók, altatók – szedése is hajlamosíthat rá.

Komoly szövődményekkel jár, ha elmarad a kivizsgálás

A puffadás zavaró, az érintettek feszélyezve érzik magukat, a hasfeszülés, fájdalom miatt nem tudnak a munkánkra koncentrálni, délutánra szorossá válnak a nap kezdetén felvett ruhák. A mielőbbi kezelés azonban nemcsak az életminőség szempontjából fontos. A béltartalom meglassulása fokozza a vastagbélrák kialakulásának kockázatát, illetve gyakoribb a vastagbél diverticulosis, illetve ezek gyulladása. Erőlködéssel járó székletürítés fokozza az aranyeresség kockázatát, a végbélen berepedést, szakadást idézhet elő, amelyek fájdalommal és vérzéssel járhatnak. A nagyon súlyos székrekedés, kemény beékelődött székletrögökhöz vezet, amelyet már erős haspréssel sem lehet kiüríteni, ekkor orvosi segítség válik szükségessé.

Téma szakértője

  • Dr. Pászthory Erzsébet

  • Szakterületek:
    • gasztroenterológus, belgyógyász,
  • Specialitások:
    • irritábilis bél szindróma (IBS)
    • SIBO
    • bél minkrobiom problémáinak kezelése
    • funkcionális bélbetegségek
    • Reflux
    • emésztőszervi panaszok komplex vizsgálata 
    • funkcionális gasztroenterológia – holisztikus gyógyítás, testi és lelki okok feltárása, a pácienssel közösen a gyógyulás útjának megtervezése

    Rendelés típusa:

    • Személyes (rendelői) vizit
    • Felnőtt ellátás (18 év feletti páciensek)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Orvos válaszol

Tisztelt Dr. Nő/Dr. Úr!
Többféle ételallergiát mutattak ki az elmúlt években. Utoljára 2016- aug-ban végeztek erre vonatkozó vizsgálatot, és bár nem fogyasztom azokat az élelmiszereket, amelyekre allergiás vagyok, mégis egy jó 6 hónapja erőteljesebben puffadok, aknés, ekcémás a bőröm, fáradt vagyok és hullik a hajam. Minden bizonnyal az emésztésem körül lesz a probléma, minden más rendben van. A kérdésem az, hogy esetleg 1 év alatt kialakulhatott esetleg lisztérzékenység is? Pékárut minden nap fogyasztok, ezért gondolnám, hogy itt lehet a probléma..Köszönettel: Bálint Tímea

Dr. Sárdi Krisztina
Dr. Sárdi Krisztina belgyógyász, gasztroenterológus
Kedves Tímea!

Lisztérzékenység bármely életkorban kialakulhat. Ha Önnél csak életallergiát vizsgáltak, akkor lisztérzékenységet nem néztek, mert az nem allergia, hanem autoimmun betegség.
Panasza hátterében felmerül több betegség, mindenképpen fontos lenne Önt kivizsgálni.
Ha megtiszteli a mi intézetünket, készséggel állok rendelkezésére.

Üdvözlettel:
Dr. Sárdi Krisztina
belgyógyász, gasztroenterológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Renáta

Az egyik legjobb szakember akivel találkoztam ! Sokat segített a panaszaimon

További vélemények

Hírek

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.

További részletek
Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK