Állandó orrfolyás, orrdugulás és köhögés nehezíti a gyermek alvását? Folyton kialvatlanul és egyre fáradtabban kel fel reggelente? Dr. Somogyi Éva, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa szerint könnyen elképzelhető, hogy a tollat tartalmazó ágynemű váltja ki a szokatlan tüneteket.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A lakáson belüli allergének közül a poratka, a penészgomba és az állatszőr okoz leggyakrabban légúti allergiát a gyermekeknél. Az állatszőr allergia ugyanakkor némileg megtévesztő elnevezés, hiszen nemcsak az állatok szőre, hanem tolla, hámsejtjei, valamint a nyálukban és vizeletükben található fehérjék is kiválthatnak allergiás panaszokat – mondja dr. Somogyi Éva. A beszáradt és feltöredezett nyál- és faggyúdarabok beleragadnak a gyermek ruházatába, a szőnyeg szálaiba, a függönyökbe és a bútorok kárpitjába, és akár heteken-hónapokon át tüneteket okozhatnak az arra érzékenyeknek. A házi kedvencek által okozott panaszok, a jellegzetes allergiás tünetek (mint aköhögés, tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, szemviszketés és bőrkiütések) formájában jelentkeznek. Gyakran derül fény állatszőr- vagy tollallergiára a hosszan fennálló fül-orr-gégészeti problémák és szövődmények (pl. arcüreggyulladás) hátterében is. A szakember arra hívja fel a figyelmet, hogyha gyermekünk az éjszakai pihenést és alvást nehezítő, tartós orrdugulásra panaszkodik, lefekvéskor befullad vagy allergiás tünetei jelentkeznek, és a tünetek napközben enyhülnek vagy megszűnnek, akkor elképzelhető, hogy a madártollal töltött paplan vagy párna is lehet a baj forrása.
A tollallergia a madarak tollaiban található fehérjékre adott allergiás reakció, ami otthonainkban is komoly kihívást jelenthet a reneszánszukat élő, tollal töltött ágyneműknek köszönhetően. A természetes madártoll és pehely keveréke magas hőértékű, kitűnő töltőanyag, ami kényelmes alvást biztosít. Mivel az újonnan vásárolt párnákba és paplanokba csak és kizárólag mosott és magas hőfokon sterilizált tollat és pelyhet töltenek, így általában biztonságosan használhatók. A tollágynemű azonban megfelelő tisztítás és karbantartás hiányában, vagy zárt helyen történő hosszabb tárolást követően allergiás panaszokat vagy asztmát válthat ki. Ez nem azt jelenti, hogy a generációkról generációkra öröklődő tollágyneműtől feltétlenül meg kell szabadulni, de kizárólag a szakszerű és rendszeres tisztítás, valamint sterilizálás pusztítja el a bennük megbúvó poratkákat, baktériumokat és élősködőket. Ugyanilyen fontos azonban az is, hogy a tollat megfelelő anyagba töltsék, és az ágynemű kifogástalan technológiával készüljön el, hogy ne bújhassanak ki az allergiát okozó tollrészek. Allergiás gyermekek esetében arról sem szabad megfeledkezni, hogy a poratkák számára az elhullott hámsejteket tartalmazó tollas ágyneműk szintén ideális élőhelyet biztosítanak, és tollallergiához hasonló tüneteket válthatnak ki.
A tollallergia légúti és bőrreakciók formájában nyilvánul meg. A tollal teli tárgyak közelsége gyakori tüsszentést, orrdugulást és bőséges, vizes orrfolyást okoz. A gyermek könnyezhet, szemei vörösek lehetnek vagy viszkethetnek. A tollallergia okozta bőrreakciók kiütéseket, csalánkiütéseket vagy akár allergiás ekcémát is kiválthatnak, amint a gyermek bőre érintkezik a tollal teli tárgyakkal. Előfordulhat, hogy a betegség súlyosabb panaszokat, légszomjat, zihálást, nehézlégzést vagy sípoló légzést idéz elő.
A tollallergiát az allergológus szakorvos diagnosztizálhatja a részletes kórtörténet, tünetelemzés és speciális allergiatesztek segítségével. Diagnosztizált tollallergia esetén az allergén kerülése a legfontosabb feladat, melynek érdekében érdemes az alábbi tanácsokat megfogadni:
gyermekkori asztma
légzési panaszok
légúti allergiák
felnőtt- és gyermekellátás
Rendelés típusa:
személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
kizárólag magyar nyelvű ellátás
Rendelési információ:
a doktornő személyes vizitjeire az Ostrom utcai rendelőben (a Széll Kálmán térnél) kerül sor
További véleményekA doktornő nagyon lelkiismeretesen,figyelmesen megvizsgálta gyermekemet és olyan bizalmas kapcsolatot tudott kialakítani vele,hogy még a vérvételt is nyugodtan,sírás nélkül viselte.
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.