Hogyan készüljünk, ha allergiás gyerekünk elköltözik?

Hogyan készüljünk, ha allergiás gyerekünk elköltözik?

Dr. Balogh Katalin Módosítva: 2017.12.06 16:01
Július végén kihirdették a ponthatárokat, eldőlt, hogy melyik főiskolán, egyetemen és melyik városban folytatja tanulmányait gyermekünk.

Az előttünk álló hónapban így sok intézni valónk akad, ám a költözés és albérlet keresés mellett allergiások, asztmások esetében az is fontos, hogy a megfelelő orvosi háttérről, a szükséges gyógyszerek beszerzéséről időben gondoskodjunk.

költözés-allergia-fősikola-egyetem-stresszA költözés és a stressz

Az új környezet, a magasabb elvárásoknak való megfelelés nagy stresszel jár, ami allergiások, asztmások esetében is felerősítheti a tüneteket – magyarázza dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa. Ha a beteg tünetei fokozódnak, akkor az megint növeli a stresszt, hiszen az éjszakai köhögés, orrdugulás miatt nem tudja kipihenni magát, nappal nem tud megfelelően koncentrálni, nyűgösebb, fáradtabb lehet. A kedvezőtlen körforgás kivédésére első körben az allergiás tüneteket kell megfelelően kezelni. Ehhez szükséges, hogy a gyógyszerelést jól beállítsuk, a készítmények, receptek kéznél legyenek, asztmások pedig tüdőgyógyásszal az asztma akció tervről egyeztessenek, hogy megelőzzék a tünetek súlyosbodását.

Alakítsunk ki allergénmentes környezetet!

Az otthoni környezetben a szülők odafigyelése mellett hatékonyan csökkenteni lehet az allergének előfordulását. A poratka allergiás szobájában nincsenek szőnyegek, minimális, vékony függöny, antiallergén ágynemű és gyakori, alapos takarítás segíti az allergének távol tartását. A pollenallergiás szobáját többnyire csak éjszaka szellőztetik, amikor a pollenkoncentráció a legalacsonyabb. A ruháit sem teregetik ki szeles, napos időben száradni, hiszen azzal rengeteg pollen tapadna rájuk – és még hosszan sorolhatnánk azokat a praktikákat, amelyeket a távolban nem, vagy csak alig lesz lehetősége betartani, pedig érdemes, mert sokat segíthet a tünetek csökkentésében.

Tanácsok ételallergiásoknak

Ha a gyermeknél korábban ételallergiát állapítottak meg, akkor fontos rá felkészíteni, hogy a diétát önállóan, a távolban is tartsa. Ebben segítségére lesz, ha utána járunk, hogy a közelben hol étkezhet, vagy honnan rendelhet mentes ételeket, melyik boltban találja meg a mentes alapanyagokat. Indulás előtt ellenőrizzük, hogy az epinephrine autoinjektor szavatossága nem járt-e le, ha szükséges szerezzünk be újat.

Keresse fel kezelőorvosát!

A szükséges gyógyszerek beszerzéséhez, receptek felírásához mindenképp egyeztessünk időpontot a kezelőorvoshoz még a nyár folyamán, akitől további tanácsokat is kaphatunk arra vonatkozóan, hogy mire érdemes még készülni az új környezetben. Javasolt azt is megkérdezni, hogy tud-e például orvost ajánlani az új városban, arra az esetre, ha bármilyen probléma felmerülne. Erre felkészülve csomagoljuk el a legutolsó leletet, vizsgálati eredményeket és a szedett készítmények listáját is! Érdemes olyan alkalmazásokat is a gyerek telefonjára tölteni, ami figyelmeztetheti például a gyógyszer bevételére, vagy az aktuális pollenjelentésről tájékozódhat.

Téma szakértője

Orvos válaszol

5 éves fiú unokám van, aki ovódába járna ugyan, de három nap után már megbetegszik. Az orra váladékol, hurutos köhögése van, de ami aggasztó, hogy a váladék rendre a füle irányába megy, melynek következtében középfültő gyulladás lép fel. A fül orr gégészeten kéthetente jelennek meg, ahol megállapítják, hogy nincs nyomás a fülében. A szülei betartják az orvosi utasításokat, /fülmelegítés, orrporszívózás) a felírt gyógyszereket előírás szerint adják neki. Két hét gyógyulási idő után 3 napig jár óvodába és újra kezdődik minden előről. Korábban kivették az orrmanduláját, remélve, hogy a váladék könnyebben tud távozni.
A szakorvos is azt tanácsolta, hogy vizsgáltassák meg a gyereket más szakorvossal (gasztroenterológus)
mert lehet hogy ételallergiával van ez a folyamatos betegség összefüggésben.
Az unokám tejfehérje érzékeny és most a szülők arra gyanakodnak, hogy gluténérzékenység is fennállhat nála.
Elolvastam az ezzel kapcsolatos információkat, hasmenés, vagy a leírt jellemző tüneteket nem tapasztalom a gyereknél. Szeretném megtudni, hogy lehet e arra következtetni a leírtakból, hogy valóban ételallergiája illetve gluténérzékenysége lehet. Javasolnak e egy ilyen típusú vizsgálatot?
Válaszát köszönöm.

Kedves Nagymama!



Kis unokájának problémáit orvosi konzultáció kapcsán lehet megítélni, a vizsgálatok kiválasztása is mindig a gyermek ismeretében történik.

Természetesen rendelésünkön minden szükséges vizsgálatot el tudunk végezni


Üdvözlettel


Dr. Polgár Marianne

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

szívből ajánlom

Első alkalommal jártam Önöknél! Kedves,baráti hangulat fogadott. Dr. BALOGH KATALIN doktornő szakképzettsége,türelme,megnyugtató szavai,és határozottsága lenyűgözött.Nagyon szépen köszönöm,és mindenkinek szívből ajánlom! 

További vélemények

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK