Gondolta volna, hogy az időnként jelentkező hőhullámokat, arcpirulást és kimelegedést hisztamin intolerancia is okozhatja? Sokan fordulnak orvoshoz hisztamin intoleranciás tünetekkel, miközben nem is sejtik, hogy szerteágazó panaszaik hátterében egy, a szervezetben termelődő enzim csökkent termelődése áll. Egyéb tüneteiről és kezeléséről dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológust, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük.
Klimax-szerű panaszaikkal első körben nőgyógyásznál jelennek meg a betegek, ám ha itt mindent rendben találnak, akkor csak az egyéb tünetek megjelenése viszi tovább a kivizsgálás menetét. Ha orrviszketés, orrdugulás, orrfolyás is jelentkezik, akkor fül-orr-gégészet vizsgálatok következnek, esetleg légúti allergia irányába folytatódik a nyomozás. Alacsony vérnyomással, szapora szívveréssel kardiológushoz, fájdalmas, erős görcsöket okozó menstruáció miatt nőgyógyászhoz fordulnak; a csalánkiütés, bőrviszketés pedig bőrgyógyászhoz viszi a beteget. A fokozott fáradékonyság, szédülés, alvászavar és fejfájások miatt több irányba is indulhat kivizsgálás.
A „legszerencsésebb” helyzetben talán azok vannak, akiknél a hisztamin intolerancia első körben gyomor-és bélrendszeri panaszokkal jelentkezik.
„A gyomorégés, hasi fájdalom, puffadás, hányinger, hasmenés vagy székrekedés miatt gasztroenterológushoz fordulnak, így a beteg részletes kikérdezése után, ha az egyéb tünetei is megerősítik a gyanút, a kivizsgálás célzottan hisztamin intolerancia irányába kezdődhet meg – az egyéb, hasonló tüneteket okozó betegségek kizárásával. A megfelelő kezeléssel pedig a tünetek rövid időn belül jelentősen javulnak.”
A hisztamin intolerancia tüneteit a szervezetben termelődő, hisztamin lebontását végző DAO enzim csökkent termelődése, illetve aktivitása okozza. Ez több okból is bekövetkezhet:
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
- hisztamin felszabadulását segítő, vagy a DAO enzim működését gátló gyógyszerek (pl. antibiotikumok, fájdalomcsillapítók) szedése, vagy ételek és italok fogyasztása.
Vérvizsgálattal a DAO enzim értéke meghatározható. Amennyiben alacsony, a panaszok megszűnéséhez diétázni kell, a magas hisztamin tartalmú vagy a szervezetben a hisztamin felszabadulását fokozó élelmiszereket kerülni kell. A diéta minden esetben személyre szabott, az egyéni tolerancia függvénye, hogy bizonyos élelmiszereket teljesen ki kell zárni vagy elég a fogyasztását csökkenteni. Az étrend összeállításában dietetikus tud segíteni.
A hagyományos ünnepi menü több alapanyaga is magas hisztamin tartalmú, ezért fogyasztásuk hatására felerősödhetnek a tünetek. A hisztamin intoleranciások étrendjében ezért kerülendő a savanyú káposzta, a dió, hal, az aszalt gyümölcsök, a bor és pezsgő. Ha mégsem akarunk lemondani egy-egy ünnepi fogásról, alkalmanként DAO enzim tartalmú tablettát az étkezések előtt bevéve, megelőzhetjük a kellemetlen panaszok kialakulását.
Vélemények dr.Sárdi Krisztináról>>>
Rendelés típusa:
További véleményekTetszett: Sárdi doktornő tudása, kommunikációja, hogy elegendő magyarázatot fűzött mindenhez.
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.
Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.