Hisztamin intolerancia gyermekkorban

Hisztamin intolerancia gyermekkorban

Dr. Balogh Ádám MSc PhD Módosítva: 2023.11.13 15:39

Szerteágazó tünetei miatt, az első tünetek megjelenése után hosszabb idő is eltelhet a diagnózisig. Ezalatt hasfájás, fejfájás és bőrkiütések jelentkezhetnek, szinte bármely életkorban. A gyermekkori hisztamin intolerancia tüneteiről és kivizsgálásáról dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista, a Budai Allergiaközpont orvosa nyilatkozott.

Milyen tüneteknél gyanakodjunk?

Hisztamin intolerancia esetén a szervezetben lecsökkent a hisztamin lebontó diamino-oxidáz (DAO) enzim szintje. A szervezetbe jutó vagy ott termelődő hisztamin emiatt nem tud megfelelően lebomlani, a gyerekeknél az alábbi tünetek jelentkezhetnek:

Ajánlott bejegyzések

- hasfájás, puffadás, hasmenés

- csalánkiütés, viszketés, ekcéma

- fejfájás, magasabb pulzus

- tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás

Több tünet egyszerre is jelentkezhet vagy válthatják is egymást: a kisgyermek, akinek az előző nap a hasa fájt, ma fejfájásra panaszkodik, másnap náthás tünetei lesznek.

Mi okozhat hisztamin intoleranciát gyermekkorban?

A DAO enzim szintjének csökkenése lehet genetikai eredetű – gondoljunk erre, ha a családban előfordult hisztamin intolerancia és a gyermeknél a felsorolt panaszok jelentkeznek. Okozhatja bizonyos gyógyszerek szedése, a belek gyulladásos betegségei vagy túl nagy mennyiségű hisztamin fogyasztása, amit a szervezet nem képes lebontani.

Sok narancsot, diót vagy csokit evett?

hasfájás gyerek anya hisztamin intoleranciaAz ünnepek bizony nem kedveznek a hisztamin intoleranciával élőknek, nem ritka, hogy az enzimcsökkenésre az újév első heteiben derül fény.

A hagyományos ünnepi menü sok ilyen alapanyagot tartalmaz, az érintettek számára többek közt a halak, savanyú káposzta, a csokoládé (kakaó), dió, mogyoró és citrusfélék fogyasztása is okozhat kellemetlen tüneteket.

A tüneteket egyaránt előidézhetik azok az ételek, amelyek hisztamintartalma magas, és azok is, amelyek fogyasztása a szervezetben hisztamint szabadít fel, vagyis hisztamin termelődését fokozza.

Hogyan deríthetjük ki, hogy mi okozza a panaszokat?

Ha a tünetek alapján felmerül a hisztamin intolerancia gyanúja, akkor egy vérvizsgálat segíthet eldönteni, hogy a hisztamin intoleranciahozzájárult e a tünetek kialakulásához. Az egyéni tolerancia eltérő lehet, ezért az eredményeket egyénileg, a tünetek fényében kell értékelni.

Mi történik a diagnózis után?

Hisztamin intolerancia kezelése gyermekkorban is diétával történik. Az étrendből ki kell zárni vagy csökkenteni kell a magas hisztamin tartalmú vagy a hisztamint felszabadító ételeket. A diéta szigorúsága az egyéni tolerancia függvénye is. A gyermek fejlődéséhez szükséges teljes értékű étrend összeállításában dietetikus tud segíteni.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés Allergia kivizsgálásra:

Budai AllergiaKözpont

+36 30 236 91 39

Online bejelentkezés az Allergiaközpont rendeléseire

Téma szakértője

  • Dr. Balogh Ádám MSc PhD

  • Szakterületek:
    • csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • ételallergiák kivizsgálása, követése
    • légúti allergiák (szénanátha, asztma)
    • atopiás dermatitis, csalánkiütés
    • gyógyszerallergia
    • Alex multiplex allergia teszt specialista
    • allergén specifikus immunterápia
    • gyermek- és felnőtt ellátás
    • angol nyelvű ellátás/ consultation in English available

    Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>

     

    Rendelés típusa:

Orvos válaszol

Tisztelt Dr. Augusztinovicz Mónika!

Augusztusban jártam Önnél, ahol a hisztamin intoleranciámról beszéltünk. Arra ajánlotta nekem, hogy szedjem a diéta mellé a Claritin nevű antihisztamint. A diétától és a gyógyszertől jobban lettem, pár hét után a gyógyszert elhagytam. Azóta kiderült hogy kisbabát várok (első trimeszterben járok) és a hányinger és étvágytalanság nagyon erősen jelen van szinte egész nap. Interneten körbenéztem és mindenhol azt írják ilyenkor nem szabad antihisztamint szedni. Önnek erről mi a véleménye?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdv,
K. Linda

Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika allergológus
Tisztelt K. Linda !

Várandósság alatt, főleg az első három hónapban célszerű mindenfajta gyógyszer szedésétől tartózkodni, de amennyiben mégis szükséges, a Claritine az egyetlen antihisztamin készítmény, amely megengedett. A mostani hányinger oka feltehetően nem a hisztamin intolerancia. Ahogy telnek a hónapok, ez javulni fog.
Próbáljon inkább az étrendi megszorításra koncentrálni és csak akkor vegyen be gyógyszert, ha nagyon fontos.

üdvözlettel:

dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Érthető kommunikáció

Nagyon elégedett vagyok a Dokor Úr mindent kielégítő tájékoztatásával és az orvostudományban járatlan ember számára is érthető kommunikációjával, alaposságával. Köszönjük.

További vélemények

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK