Az orvos által összeállított kezelés mellett néhány praktikával könnyebbé tehetjük a pollenszezont. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, az Allergiaközpont főorvosa elmondta, mire érdemes figyelni például az étkezéssel és a mindennapi rutinnal kapcsolatban.
A csapadékos időjárás nem kedvez a pollenek terjedésének a levegőben, a meleg, szeles időjárás viszont megkeserítheti az allergiában szenvedők mindennapjait. Érdemes annak is utánanézni, hogy az aktuális időjárás hatására hogyan tolódik el a növény virágzási szezonja, így felkészülhetünk a kritikus hetekre. A napi pollenjelentést nyomon követve szervezzük a szabadtéri programokat, magas pollenkoncentráció idején töltsünk kevesebb időt a szabadban.
Aki allergiás, az jól tudja, hogy néha egy egyszerű szellőztetés is milyen tüsszögési rohamot okozhat. Ha lehet, akkor az ablakokat és ajtókat tartsuk csukva, a hálószobában ritkán szellőztessünk, elalváskor ugyanis irritálhatja nyálkahártyánkat az ágyneműhuzatra ragadt pollen. Aki teheti, használjon légkondicionáló készüléket, ezzel tehermentesítheti lakóhelyiségeit a pollenektől. A készülék pollenszűrőjét rendszeresen cseréljük, tisztíttassuk, hogy elkerüljük például a penészgomba elszaporodását a lakásban.
A keresztallergia a szájüregben okoz tüneteket. Bizonyos zöldségek, gyümölcsök fogyasztása kapcsán bizsergés, égő érzés, torokviszketés jelentkezhet. A keresztallergia kialakulása egyéni érzékenységtől is függ, leggyakrabban nyírfapollen allergiásokat érint, esetükben például az alma okozhat gondot, parlagfű allergiásoknál pedig a görög- és sárgadinnye vagy a paradicsom.
A nyári hőségben lehűtött csalánteával is érdemes a szomjúságot enyhíteni. Ha kúraszerűen isszuk, a szervezetünk meghálálja a pollenszezonban. Egy vizsgálatban a résztvevők 58 százaléka számolt be allergiás tünetei enyhüléséről napi 300mg fagyasztott- szárított csalán fogyasztásával, 48 százalék pedig jobb hatást érzett, mint a placeboval. Az allergia ellen természetesen a papsajt segítségével is védekezhetünk, melynek tüsszögésenyhítő, a légutak gyulladását csillapító, köhögési ingert csökkentő, immunrendszer erősítő hatást tulajdonítanak. Az ananász, a benne található bromelain enzim miatt önmagában vagy gyümölcslé formájában fogyasztva is gyulladáscsökkentő, képes enyhíteni az allergiás tüneteket.
A szabadtéri mozgást a pollenszezon idején nem élvezhetjük felhőtlenül. Hogy biztosan elkerüljük a levegő magas pollenkoncentrációja végett kialakuló rohamot, válasszuk inkább a fedett helyen űzhető sportokat. Az úszás például kifejezetten ajánlott, míg a túrázást, golfozást, focit, biciklizést inkább kerüljük.
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
* Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekGyorsan kaptam időpontot, az időpontban pontosan fogadtak. A Doktornő nagyon kedves és hozzáértő volt.
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.