A csecsemőknél, kisgyermekeknél jelentkező hasmenés oka lehet fertőzés, de jelentkezhet akár a hozzátáplálás időszakában is, az új ételek bevezetése kapcsán. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista, az AllergiaKözpont orvosának segítségével a leggyakoribb kiváltó okokat vesszük sorra.
A 6 hónapnál fiatalabb csecsemők körében jelentkező hasmenés oka gyakran tejallergia. Anyatejes és tápszeres babáknál egyaránt jelentkezhet. Az anyatejjel a kicsi szervezetébe jutó allergén fehérjék, vagy a tehéntej alapú tápszerek okozhatnak gondot. Ilyen esetben az édesanya tejmentes diétája, vagy a tápszer cseréje jelent megoldást a hasmenés kezelésére.
A közösségbe, bölcsődébe vagy óvodába került gyerekeknél hasmenés jelentkezhet különböző fertőzések következtében. Salmonella, calici-, vagy rotavírus fertőzés tünete is lehet. Ilyenkor rendszerint egyéb panaszok is, például étvágytalanság, hányinger, hányás, láz is jelentkeznek. A nagyobb, közösségbe járó testvér átadhatja a fertőzést a kisebbeknek. Fertőzéses hasmenés esetén fontos a rendszeres folyadékpótlás, a kiszáradás megelőzése gyerekeknél. Ha ez nem sikerül, akár kórházi kezelésre is szükség lehet.
6 hónapos kor után, a hozzátáplálás időszakában jelentkező hasmenés esetén gondolni kell az ételallergia lehetőségére is. Ételallergia esetén a hasi tünetek mellett jellemzően valamilyen bőrtünet is jelentkezik, például kiütés, viszketés, ekcémás foltok. A hozzátáplálás időszakában fontos, hogy egyszerre csak egy új ételt vezessünk be, így tünetek esetén jó eséllyel a kiváltó okot is meg tudjuk nevezni.
A pontos diagnózishoz a problémás ételt ki kell vezetni az étkezésből, majd néhány hét elteltével ismét fogyaszthatja és meg kell figyelni, hogy jelentkeznek-e újra a tünetek. Emellett komplex allergiateszt elvégzésére is van lehetőség, ha a gyermekorvos vagy allergológus úgy ítéli meg, hogy szükséges.
Az ünnepi időszakban, születésnapok után is jelentkezhet hasmenés gyerekeknél. Ilyenkor egyszerű túlevés, gyomorrontás okozza a tüneteket, a túl sok édesség vagy a kedvenc ételének lakmározása vezet a hasi panaszok megjelenéséhez. A tünetek diéta mellett rendszerint rövid időn belül enyhülnek.
Szintén gondot okozhat, ha a gyermek túl sok gyümölcslevet fogyaszt. Ezek magas cukortartalma miatt vezethet hasmenéshez. A megelőzés érdekében fontos, hogy változatos innivalókkal kínáljuk a gyereket, a tízóraira vagy uzsonnára fogyasztott gyümölcslevek mellett a napi folyadékbevitel döntő részét inkább vízzel, ásványvízzel biztosítsuk.
Laktóz intolerancia, vagyis tejcukor érzékenység már gyermekkorban is jelentkezhet. Ritkább esetben lehet veleszületett, gyakoribb, hogy 12 éves kor körül, a tejcukrot lebontó laktáz enzim termelődésének csökkenése miatt jelentkeznek a tünetek.
A laktózérzékenység lehet átmeneti is, például antibiotikum kúrát követően is felléphet. A hasmenés mellett gyakori tünete a hasfájás, puffadás, hasi görcsök és intenzív bélhangok. A panaszok a tejtartalmú ételek fogyasztása után 1-1,5 órával később jelentkeznek.
Ha a tünetek és a kivizsgálás során beigazolódik a laktóz intolerancia diagnózisa, laktózmentes diétát kell tartani.
Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekdr .Balogh Ádám Doktor úr vizsgálta kisfiamat földimogyoró allergia kapcsán.Nagyon alapos volt és érthetően elmagyarázott mindent. Mindenkinek ajánlani tudom.Az asszisztensek kedvesek és segítőkészek!
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.