A hőmérséklet csökkenésével egyenes arányban nő a pollenallergiások öröme: az őszi esőzések, a hűvös reggelek kíméletlenül leszámolnak a még levegőben lévő utolsó pollenszemekkel is. Az igazi megpróbáltatások azonban sokak számára még csak ezután kezdődnek. A téli allergiákat a lakásban lévő allergének okozzák. Három típusáról dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa beszélt részletesebben.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A lakásban jelentkező allergiás tünetekért gyakran a penészgomba jelenléte a felelős. Tévedés azt gondolni, hogy a fürdőszobai csempén megjelenő sötét folt eltüntetésével a probléma meg is oldódik, a tüneteket ugyanis gyakran a rejtett penész okozza. Érdemes a lakás több pontját átvizsgálni: penész a cserepes virágok földjén, a mosogató, mosdószekrény mögött vagy alatt, az északi falra tolt szekrény vagy ágy mögött is és a lakás hűvösebb sarkaiban is megjelenhet. A gombaspórák gyorsan szaporodnak a nedves, sötét környezetben, a lakás levegőjében bárhol megtalálhatók az allergének. Jelenlétükre gyakori légúti betegségek, orrdugulás, orrfolyás hívhatják fel a figyelmet.
Szomorú, ha valakinek azért kell megválnia házi kedvencétől, mert allergiás tüneteket okoz nála az állat közelsége. A házi kedvencek közül bármelyik állat okozhat allergiát: a kutya, macska épp úgy, mint a papagáj, hörcsög vagy tengerimalac. Az állatoknak nemcsak a szőre vagy tolla allergizál, hanem a nyálában, faggyúban és vizeletében lévő fehérjék, leváló hámsejtjek is. Köhögés, tüsszögés és szemviszketés mellett bőrtünetek is jelentkezhetnek az állat simogatása vagy fekhelyének tisztítása kapcsán.
A téli allergiák hosszabb időn át is lappanghatnak, mivel tüneteik könnyen összetéveszthetők az ebben az időszakban gyakori légúti betegségekkel. A fel nem ismert allergia azonban olyan tartós gyulladást képes létrehozni az orrnyálkahártyán, amely miatt fogékonyabbak lehetünk a légúti betegségekre is. Így kialakul egy körforgás, amiben még nehezebb felderíteni a valódi kiváltó okot.
- ha évente több alkalommal is betegeskedünk, visszatérő légúti fertőzések jelentkeznek,
- intő jel, ha tüneteink a lakásban – zárt térben fokozódnak – a szabadban javulnak,
- ha napközben látszólag semmi bajunk, reggel viszont rendszeresen orrdugulással ébredünk,
- a lakásban orrdugulás, orrfolyás, szem- és torokviszketés, gyakori tüsszögés jelentkezik,
- éjszaka köhögés tör ránk.
Vélemények dr. Balogh Katalinról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekHatalmas szakértelemmel, kellő odafigyeléssel, partnerként kezeli a beteget. Végre valaki segített rajtam és "megfejtette" mi van a tünetek hátterében. Köszönöm!!
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.