Gyerekek a közösségben: allergia vagy nátha miatt beteg?

Gyerekek a közösségben: allergia vagy nátha miatt beteg?

Dr. Somogyi Éva Módosítva: 2022.09.13 18:57

A gyerekközösségekben a különböző légúti fertőzések gyorsan terjednek. Gyakori, hogy akár már néhány nappal az óvoda vagy iskolakezdést követően otthon kell maradniuk náthás tünetekkel, amit aztán hamarosan egy másik megbetegedés követ. Dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosa arra figyelmeztet, hogy hetek óta tartó náthás tünetek esetén felmerül az allergia gyanúja is.

Az első becsengetés idején még javában tombol a parlagfűszezon

A pollenek közül a parlagfű okozza a legtöbb légúti allergiás panaszt hazánkban. Pollenszórása augusztus közepétől az időjárás függvényében október közepéig is tarthat. Szeptemberben tehát még jelentős a pollenterhelés, ami az arra érzékenyeknél szénanáthás tüneteket – tüsszögést, orrfolyást, orrdugulást, szem-, orr- és torokviszketést okozhat.

Egyre fiatalabbakat érint a szénanátha

Légúti allergia gyermekeknél is kialakulhat, az első tünetek már 2-3 éves korban is jelentkezhetnek, ezért elhúzódó náthás tünetek esetén óvodások és iskolások körében is gondolni kell erre a lehetőségre. Az allergiás hajlam öröklődik, azokban a családokban, ahol van allergiás egyén, még nagyobb az esély arra, hogy a gyermeknél is jelentkeznek az allergiás tünetek.

Nátha vagy allergia?

Allergia és nátha gyermekkorban.Amikor a közösséget megkezdő gyermeknek gyakorlatilag heteken át folyik vagy bedugul az orra, érdemes arra is gondolni, hogy nemcsak egy elhúzódó nátha, hanem allergia is állhat a háttérben. Egy megfázás átlagosan 10 nap alatt elmúlik, így, ha ennél hosszabb időn át – az allergia tünetei egy-két hónapig vagy tovább is tarthatnak - náthás tünetek jelentkeznek, akkor már valami egyéb okra is gyanakodhatunk. A felépülési idő mellett jelentős különbség, hogy általában a vírusos nátha jár lázzal és torokfájással, az allergiás náthás tünetek mellett jelentkező szem-, orr- és torokviszketés, szemkönnyezés pedig az allergiára jellemző.

Ezért fontos az orvosi vizsgálat

Elhúzódó náthás tünetek esetén tehát fontos az alapos orvosi kivizsgálás, és köztük az allergiavizsgálat is, mert szövődményekhez vezethet, ha nem kezeljük időben és megfelelő módon az allergiát. Dr. Somogyi Éva elmondta, hogy az elhanyagolt allergia újabb allergiák és asztma kialakulásához vezethet, de a krónikus orrnyálkahártya-gyulladás miatt a gyerekek fogékonyabbak lehetnek a különböző légúti fertőzésekre is, így még gyakrabban betegeskedhetnek.

 

Tüneti kezeléssel vagy a tartós megoldást nyújtó allergén immunterápiával ezeket a szövődményeket is megelőzhetjük, illetve az elhúzódó náthás panaszok megszűnése is jelentős könnyebbséget jelent nemcsak a gyerek, de az egész család számára is.

Téma szakértője

  • Dr. Somogyi Éva

  • Szakterületek:
    • csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • gyermekkori asztma 

    • légzési panaszok

    • légúti allergiák

    • felnőtt- és gyermekellátás

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció

    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő / Doktor Úr!

Kisfiamnál(3,5év) magas porallergiát állapítottak meg vérvételből (79%). Orr nyálkahártya duzzanat,orrfolyás és gyakori sípoló légzéshang miatt történt a kivizsgálás.Az lenne a kérdésem, hogy ilyenkor mi a teendő, mivel tudok segíteni, hogy javítsak az állapotán.Nem szeretném ha folyamatosan antihisztamint kellene szednie.Van esetleg valamilyen immunterápia amit ilyen kis korban kilehet próbálni?
Válaszát köszönöm.
Virág-Kristóf Zsuzsa

Dr. Somogyi Éva
Dr. Somogyi Éva csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Kedves Anyuka!
Pollenallergia eseten az első lepes az antihisztamin adasa, valamint orrdugulas esetén allergia elleni orrspray-t javasolunk. Emellett egy- ket praktika meg szobajön, de ez egyéni megbeszélést igenyel.
Pollenallergiasoknál az antihisztamin kezelést szerencsére nem kell folyamatosan alkalmazni, csak pollenszezonban.
Az immunterápia is szóbajön később, de azt igazàból csak 5-6 eves kortól ajànlják.
Dr Somogyi Eva

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

A legjobb gyermekorvos

A legjobb gyermekorvos, akivel találkoztam, okos, felkészült, lelkiismeretes!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípések többnyire nem igényelnek különösebb kezelést. Előfordulhat azonban, hogy akár tenyérnyi nagyságú duzzanattal, fájdalommal járó elváltozásokat is okozhatnak a kellemetlen kis vérszívók. A Skeeter-szindróma a heves tünetek ellenére nem életveszélyes állapot – nyugtat meg mindenkit dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológusa, klinikai immunológusa.

További részletek
Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

A méh- illetve darázsfélék csípése egyaránt fájdalmas, azonban a csípés helyén kialakuló bőrtünetek legtöbbször teljesen ártalmatlanok – mondja. dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus és klinikai immunológus orvosa, akit arról kérdeztünk, milyen tünetek utalhatnak a csípések kiváltotta allergiás reakcióra.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK