Gyakori kérdések az allergiáról

Gyakori kérdések az allergiáról

Dr. Balogh Katalin Módosítva: 2017.12.06 15:56
Az allergiások száma évről-évre emelkedik, ám még mindig számos tévhit él a köztudatban a betegséggel kapcsolatban. Dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosának segítségével a betegek részéről gyakran felmerülő kérdésekre adunk választ.

Mit ne egyek, ha parlagfűre vagyok allergiás?

A jól ismert allergiás tünetek mellett a parlagfűre érzékenyek életét bizonyos élelmiszerek fogyasztása is megnehezítheti. A keresztallergia nagyjából az allergiások 10 százalékánál fordul elő, ők kellemetlen szájüregi tüneteket észlelhetnek bizonyos ételek fogyasztását követően. Égő, viszkető érzés az ajkakon, nyelven, torokkaparás utalhat arra, hogy jobb a későbbiekben az adott ételt inkább elkerülni. Parlagfűre allergiásoknál a görögdinnye mellett a banán, cukkini, uborka és napraforgó mag is tüneteket okozhat. Senkinek sem kell azonban ok nélkül kizárnia ezeket az étrendjéből, aki még nem tapasztalt ilyen tüneteket, nyugodtan fogyaszthatja továbbra is.

Ha vége a nyárnak, elmúlik az allergiám is?

Sajnos ez egyáltalán nincs így, az őszi-téli időszakban sokan küzdenek a háziporatka allergia felerősödő tüneteivel. Ha valaki kezelésre sem múló orrdugulást tapasztal, orrfolyás, tüsszögés, köhögés jelentkezik – főleg zárt térben - hosszabb ideje, akkor érdemes allergia vizsgálatot végeztetnie, mivel könnyen lehet, hogy a panaszait a háziporatka okozza. Ez az apró, szabad szemmel nem látható élőlény elhullott emberi hámsejtekkel táplálkozik, így főleg ott él, ahol a legtöbb időt töltjük: az ágyban. Megbújhat a párnában, takaróban, a matracban is. Nem ritka, hogy jelenléte az arra érzékenyeknél bőrtünetet, kiütéseket is okoz.

Reggel szellőztessek, amikor friss a levegő?

Az, hogy mennyire magas a pollenkoncentráció mértéke a levegőben, növényfajonként is változhat. Általánosságban elmondhatjuk, hogy a legmagasabb reggel 5 és 10 között, tehát semmiképp sem javasoljuk, hogy pollenszezonban az allergiások reggel, munkába indulás előtt szellőztessenek. Nyugodtan várják meg, míg hazaérnek és inkább este 8 és a lefekvés időpontja között – vagy akár egész éjszakára - nyissanak ablakot, a hajnali, reggeli órákban pedig zárják be.

Az allergén specifikus immunterápiától néhány héten belül múlnak a tüneteim?

Ha néhány héten belül nem is, de a kezelés első évében már jelentősen csökkenhetnek. Egy átlagosan 3 évig tartó kezelésről van szó, amelynek során az immunrendszer kisiklott működését kell „helyes útra” terelni, ez pedig egy hosszabb folyamat, amihez idő kell. A kezelés során az immunrendszert fokozatosan szoktatják hozzá ahhoz az anyaghoz, amely korábban tüneteket okozott, így idővel elérik azt, hogy a betegnél ne jelentkezzenek az allergiás tünetek. A teljes terápia tehát hosszabb időt vesz igénybe, ám a tapasztalatok szerint a betegek már a kezelés első évében is jelentős javulásról számolnak be, különösen a bosszantó orrdugulás és szemviszketés terén. Sikeres terápia esetén pedig a hatás a készítmény szedésének befejezését követően több évig tart.

Az orrdugulás elleni orrspray orrdugulást okozhat?

Ez az állítás igaz, bármennyire is meglepő. Ha nem szakember által összeállított gyógyszerekkel kezeljük az allergiás tüneteket, akkor könnyen előfordulhat, hogy nem a megfelelő készítményt választjuk. Az ún. nyálkahártya lohasztó orrcseppek az orrnyálkahártyában lévő ereket összehúzzák, így csökkentik a duzzanatot, elzáródást. Használatuk azonban csak nátha esetén, a tájékoztatóban leírt ideig és gyakorisággal javasolt. Ha túl hosszú ideig használjuk, akkor idővel azt fogjuk tapasztalni, hogy épp ellenkezőleg hatnak. A megfelelő vérellátottság biztosítására ugyanis a nyálkahártya szöveti szabályozó rendszere az ereket tágulásra készteti, így jöhet létre az a paradox helyzet, hogy az orrcseppek használata még nagyobb elzáródást eredményez. Annak érdekében, hogy ezt elkerüljük, allergia ellen válasszuk a hosszú távon is biztonsággal alkalmazható, speciálisan e célra kifejlesztett készítményeket.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Szakértő!

Parlagfű allergiámra szeretném jövőre elkezdeni az immunterápiát, de férjemmel szeretnénk a közeljövőben még gyermeket. Kérdésem az lenne hogy mennyire egyeztethető össze a terápia a terhességgel illetve a teherbe eséssel?

Köszönettel
Horváth Viktória

Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin allergológus
Tisztelt Horváth Viktória!

Fennálló vagy tervezett várandósság esetén nem kezdünk allergén immunterápiát.



Üdvözlettel:



Dr Balogh Katalin

Fül orr gégész

Allergológus szakorvos

Budai Allergiaközpont

www.allergiakozpont.hu

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakmailag felkészült

A doktornő szakmailag felkészült. Kedves és a betegek érdekeit tartja szem előtt.

További vélemények

Hírek

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.

További részletek
Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK