Gluténérzékenység a női gondok hátterében

Gluténérzékenység a női gondok hátterében

Dr. Sárdi Krisztina Módosítva: 2023.11.13 15:36

Menstruációs zavarok, teherbeesési nehézség és vetélés hátterében is állhat gluténérzékenység. A lisztérzékenység vagy cöliákia néven is ismert autoimmun betegség 100-ból 1 embernél jelentkezik. A gyermek- és felnőttkorban egyaránt kialakuló kórkép, nőket érintő tüneteiről dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa nyilatkozott.

Nem csak gyermekbetegség

A cöliákiát a búzában, árpában és rozsban megtalálható glutén egyik fehérje alkotója okozza. Ha a cöliákiás glutén tartalmú ételeket fogyaszt, akkor nem csak kellemetlen tüneteket tapasztal, de a vékonybélben található bélbolyhok is károsodnak, ami miatt a tápanyagok felszívódása romlik.

Online Bejelentkezés

Dr. Sárdi Krisztina

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

„Mivel a tünetek megjelenése összefügg a glutén fogyasztásával, ezért sokan úgy vélik, hogy ha gyermekkorban nem jelentkezik cöliákia – amikor a szervezet először találkozik glutén tartalmú ételekkel – akkor később, felnőttként már nem kell tartani a kialakulásától. Pedig ez nem így van. Az esetek egy részében a cöliákia felnőttkorban alakul ki, de az is előfordulhat, hogy a sokáig lappangó, korábban fel nem ismert betegség csak ekkor kerül diagnosztizálásra.”

5-10 év is eltelhet a diagnózisig

A gluténérzékenységet sokszor nem könnyű felismerni, előfordulhat, hogy több évig is elhúzódik, mire kiderül a diagnózis. Ez azért lehetséges, mert a tünetei annyira szerteágazóak és sokszor egyénenként is eltérőek, hogy az érintettek hosszú időn keresztül, több szakrendelést is végig járnak.

„A cöliákia épp úgy okozhat például székrekedést is, mint hasmenést. Felnőtt korban pedig jellemzőbbek a nem hasi tünetek. A hajhullás miatt bőrgyógyászhoz, az ízületi panaszokkal reumatológushoz, a szorongás és depresszió miatt pszichológushoz, a sikertelen teherbeesés, vetélés és korai menopauza miatt nőgyógyászhoz fordulnak.”

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a cöliákia más betegségekhez is társulhat, így ezek tünetei is elfedhetik a gluténérzékenységet. Ilyen betegség lehet például az autoimmun pajzsmirigy alulműködés, reumás ízületi gyulladás, vagy az 1-es típusú cukorbetegség.

Nőgyógyászati gondokat is okozhat

A gluténérzékenység nőgyógyászati problémákat is okozhatCöliákia elsősorban nők között fordul elő, az érintettek többsége a 20 és 50 év közötti korosztályhoz tartozik. Ezekben az életkorokban a nők menstruálnak, gyermeket vállalnak, megkezdődik a menopauza is. A fel nem ismert cöliákia ezekben mind megmutatkozhat.

Már a túl kései első menzesz kapcsán is érdemes gondolni rá, de a menstruáció hiánya vagy elmaradása mindenképp intő jel. A sikertelen teherbeesés, vagy a spontán és ismétlődő vetélések, a kis súlyú újszülött és a koraszülés oka is lehet lisztérzékenység. 35 és 40 éves kor között korai menopauzáról beszélünk. Ha a klimax tünetei már ebben az életkorban jelentkeznek, akkor is érdemes szűrővizsgálatot végeztetni.

„A meddőség hátterében - a rossz tápanyag felszívódás és a méhlepényt károsító antitestek jelenléte miatt - az esetek 4-8 százalékában cöliákia áll. Amennyiben ezt vizsgálatokkal igazoljuk, és a hölgy kiiktatja a glutén tartalmú ételeket az étrendjéből, - és nincs egyéb ok a háttérben - a nőgyógyászati panaszai is rendeződnek és a várt teherbeesés is létrejöhet.”

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!
Fruktóz intolerancia(H2 kilégzéses teszt) vizsgálaton voltam, de a központban ahol végezték a vizsgálatot csak megkaptam az eredményt és azt m ondták keressek fel egy gasztroenterológust a kiértékeléshez. Leghamarabb május végére kaptam időpontot. Kérem tudna valamit mondani az eredményemről?
Az alábbi értékeket mérték:

Fruktóz terhelés reggel 8h10

Terhelés előtti kilégzés 3 PPM
8h40: 6 PPM
9h10: 22 PPM
9h40: 15 PPM
10h10: 5 PPM
10h40: 4 PPM
11h10: 3 PPM

Ön szerint ez pozitív eredmény? Az interneten több helyen azt olvastam ha 20 PPM feletti érték már intoleranciát jelez.

Köszönöm válaszát előre is!
Üdvözlettel, Kulcsárné

Dr. Sárdi Krisztina
Dr. Sárdi Krisztina belgyógyász, gasztroenterológus
Tisztelt Kulcsárné,
Az anamnézis és a páciens vizsgálata, kikérdezése nélkül egy kiragadott eredményről nyilatkozni nem lehet. Kérem beszélje meg kezelő orvosával, mert egy labor eredmény csak a megfelelő kontextusban értékelhető megfelelően.
Üdvözlettel:

Dr. Sárdi Krisztina

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Jó kommunikáció

     Tetszett: Sárdi doktornő tudása, kommunikációja, hogy elegendő magyarázatot fűzött mindenhez. 

További vélemények

Hírek

Miért karikás a gyermek szeme? Lehet, hogy poratka-allergiája van?

Miért karikás a gyermek szeme? Lehet, hogy poratka-allergiája van?

Gyermeke fáradtan, ingerlékenyen és karikás szemekkel ébred reggelente? Könnyen lehet, hogy poratka-allergia váltja ki tüneteit. Bár a háziporatkákat nem tudjuk teljes mértékben száműzni otthonunkból, alapos és következetes takarítással, valamint néhány óvintézkedéssel jelentősen csökkenthető az atkaszám – tudtuk meg dr. Somogyi Évától, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosától.

További részletek
Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK