Fülzúgás, gége- és savós középfülgyulladás – irány a gasztroenterológus?

Fülzúgás, gége- és savós középfülgyulladás – irány a gasztroenterológus?

Dr. Németh Aliz Módosítva: 2022.08.29 20:16

Bármilyen meglepő, de bizonyos fül-orr-gégészeti panaszok esetén az emésztőrendszer betegségeivel foglalkozó szakemberhez is érdemes ellátogatni. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogyan függhet össze a fülzúgás, a krónikus gégegyulladás és a reflux.

Reflux – nem csak a gyomorban okoz tüneteket

A reflux, vagy ahogyan sokan ismerjük túlzott gyomorsavtermelés, gyomorégés ismert tünete a szegycsont tájékán jelentkező fájdalom, de a gyakori böfögés és kellemetlen, savas ízű szájszag kapcsán is sokszor mondjuk, hogy az adott személynek „túl sok a sava”. Kevésbé nyilvánvaló összefüggés, hogy a gyomorból a nyelőcsőbe visszaáramló savas gyomortartalom egészen a garatig eljuthat, ahol az érzékeny nyálkahártyát irritálja és emiatt különböző fül-orr-gégészeti betegségeket is okozhat.

Reflux és fül-orr-gégészeti betegségek

A reflux fül-orr-gégészeti betegségeket is okozhat.Egyes kutatások szerint a reflux betegségben szenvedőknél gyakrabban alakulhat ki fülzúgás és egyéb fülproblémák. Ennek oka, hogy a nyelőcsövön keresztül visszaáramló savas gyomortartalom és a levegővétel során létrejövő savas gőz elérheti a középfület az orrüreggel összekötő fülkürtön keresztül a középfül területét is, ahol nemcsak fülzúgást, de akár halláskárosodást is okozhat.

 

Egy 2018-as, 54833 résztvevővel zajlott kutatásban úgy találták, hogy a 41 és 58 év közötti nők körében a reflux tünetek előfordulásával egyenes arányban nő a halláskárosodás gyakorisága is, ami a fülzúgás egyik kiváltó oka. Egy másik vizsgálat pedig a krónikus gégegyulladás és a fülzúgás közötti kapcsolatra világított rá férfiak körében. A krónikus gégegyulladás kiváltó okaként pedig a szakemberek a dohányzás után egyértelműen a reflux betegséget jelölik meg.

 

Érdekes összefüggésre világít rá az a tanulmány, melyben savós középfülgyulladás és a reflux kapcsolatát vizsgálták 3532 reflux betegségben szenvedő és 14 128 egészséges személy esetében. Az eredményekből kiderül, hogy reflux esetén 1,84-szer nagyobb az esélye annak, hogy akár fülzúgást és halláscsökkenést is okozó savós középfülgyulladás alakul ki.

Milyen kevésbé ismert tünetek kapcsán érdemes refluxra gyanakodni?

A reflux betegség tehát az ismert tüneteken - rossz íz a szájban, hányinger, mellkasi fájdalom, nyelési nehézség, rossz lehelet - is okozhat különböző panaszokat. Ezek lehetnek:

  • Gyakori köhögés, hátsó garatfali csorgás (idült orrmelléküreg-gyulladás hátterében is állhat reflux).
  • Elhúzódó rekedtség, torokfájás.
  • Kaparó érzés, irritáció, gombócérzés a torokban.
  • Gyorsan romló fogak (a savas gyomortartalom a fogzománcot is károsítja).

 

Dr. Németh Alíz elmondta, hogy gyomorégésre utaló tünetek esetén gasztroenterológiai kivizsgálás indokolt. Fül-orr-gégészeti panaszok kapcsán első körben érdemes fül-orr-gégészhez fordulni és ha ott nem látható eltérés, illetve a beteg beszámolója alapján felmerül a reflux gyanú, akkor mindenképp érdemes gasztroenterológust is felkeresni. Ilyen esetben a reflux betegséget és a fül-orr-gégészeti problémákat együtt kell kezelni, csak így lehet tartós eredményt elérni. Ez azért nagyon lényeges, mert ha a háttérben álló reflux rejtve marad, akkor a fül-orr-gégészeti problémák kiújulására lehet számítani.

Téma szakértője

  • Dr. Németh Aliz

  • Szakterületek:
    • gasztroenterológus, hepatológus
  • Specialitások:

    Gasztroenterológiai problémák kezelése:

    • epehólyag működési zavara
    • epés refluxbetegség
    • hasnyálmirigy betegségek
    • puffadás, hasi fájdalmak
    • felszívódási zavarok
    • széklet változások

    Májat érintő problémák:

    • májszerkezeti vizsgálat
    • zsírmáj kezelése
    • májbetegségek

     

    Rendelés típusa:

    Ellátás:

    • Kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás.
    • Májszerkezeti vizsgálat 15 kg testsúlyt meghaladó gyermekek esetében is.

Orvos válaszol

Tisztelt Főorvosnő/Úr. Két éve nyomozom a problémámat...a kezdet hogy az orr garatomnál erős duzzanattal kezdődött ami a mai napig meg van.mellé társul egy állandó sűrű hófehér tapadós váladék ami állandóan csorog visszafelé a garat ill. a nyelőcsőbe.Gyomor tükrözésen voltam ...epés reflux. Soha nem fáj és nem is ég a gyomrom.sajna mintát nem vettek a gyomorból. Helikobakter neg.Allergi tesz fűre fára ...neg fém allergia teszt neg.arcúreg ct.eredmény ...kevés fehér habos folyadék egy nagyon hátsó üregben...orr spray de ez sem oldotta meg a sűrű váladékképződést..ami nagyon sűrű...szinte ragacsos....már nem is tudom hogy merre menjek mit vizsgáltassak..nagyon kellemetlen már 2 éve tart...ez konkrétan az orromba van...Kérem legyen oly kedves irányt mutatni...merre és mi okozhatja.Előre is köszönöm.

Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika allergológus
Tisztelt Anikó!

Panaszait nagy valószínűséggel az orrüregi / orrmelléküreg nyálkahártya fokozott reakciója okozza, ennek hátterében állhat epés reflux is. Ez nem mindig okoz fájdalmat vagy egyértelmű savas érzést.
Endoszkópos orrüregi vizsgálat szükséges a pontos diagnózis megállapításához. Emellett látni kellene a CT képet és a pontos gastroenterológiai leletet is.
Érdemes megpróbálni a rendszeres sós vizes orröblítést.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Ágota

A Doktornő megértő, kedves és segítőkész. Egyszerre gyógyítja a testet és a lelket, mindenkinek csak ajánlani tudom!

További vélemények

Brigitta

Kedves és segítőkész a Doktornő! Végre egy orvos, aki figyelt rám és minden kérdésemre választ adott.

További vélemények

Hírek

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.

További részletek
Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK