A földimogyoró egyike a leggyakoribb allergéneknek. Ha a gyermeknek allergiára utaló tünetei jelentkeznek, fontos a mielőbbi kivizsgálás, mert a földimogyoró által okozott allergiás reakció akár életveszélyes is lehet. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialistát, a Budai Allergiaközpont orvosát az ilyen esetben végzett vizsgálatokról kérdeztük.
Szakemberek a korai – 1 éves kor előtt történő – bevezetést ajánlják, mert így csökkenthető a később megjelenő mogyoró allergia kialakulásának kockázata. A hozzátáplálást tehát a szokásos módon kezdjük. A gyümölcsök és zöldségek bevezetését követően a gyakori allergének közül a tojás – főtt tojás formájában – és a mogyoró – a félrenyelés veszélye miatt semmiképp sem egészben, hanem például mogyoróvajként – kerül az étrendbe, majd a későbbiekben ezeket követhetik a további gyakori allergének.
Fontos!
Óvatosság indokolt a mogyoró bevezetésénél a közepes-súlyos ekcémás és/vagy azok a csecsemők között, akiknél az ekcéma az első három hónapban jelentkezett. Esetükben az ekcéma allergiás hajlamot is jelezhet, a mogyoró bevezetésénél ezért magasabb az allergiás reakció veszélye.
Az allergiás reakció már közvetlenül a magvak fogyasztása után pár perccel is jelentkezhet. Egyéni érzékenységtől függően a földimogyoró allergia tünete lehet hányinger, hányás, hasfájás, hasmenés, bőrkiütés, ekcéma, légszomj és nehézlégzés. A tünetek súlyossági foka az enyhébb szájnyálkahártya zsibbadástól az arcon, száj körül, szemeknél jelentkező ödémán keresztül az életveszélyes, fulladással is járó anafilaxiás sokkig terjedhet. Nem mindegyik jelentkezik egyszerre, ezért érdemes már akkor is orvoshoz fordulni, ha csak egy, vagy két tünetet észlelünk, a beteg állapota ugyanis rövid idő alatt rosszabbodhat.
Ha a tünetek egyértelműen a földimogyoró fogyasztását követően rövid időn belül léptek fel, akkor erős a gyanú, hogy valóban ez áll a háttérben. Ezt alátámasztani allergia vizsgálattal lehet, mely kisebb gyermekek esetében rendszerint vérvizsgálattal történik. A vérmintát laboratóriumban vizsgálják, s amennyiben kimutatható a földimogyoró ellen termelődő ellenanyag a vérből, akkor igazolódik az allergia.
Az utóbbi években vált elérhetővé a molekuláris allergia diagnosztika, melynek segítségével nem csak az egész allergéneket, hanem azok komponenseit (összetevőit) is vizsgálni lehet. Az egyes komponensek ugyanis eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek. Földimogyoró allergia esetén pedig ennek különösen nagy a jelentősége.
„ A molekuláris allergia diagnosztika segítségével egy vérvétellel ki tudjuk mutatni, hogy a gyermek a földimogyoró melyik komponensére allergiás. Ha a magas rizikójú – Ara h1 és Ara h2 – akkor kisebb az esélye, hogy az allergiát ki fogja nőni és esetében súlyosabb allergiás reakcióra is lehet számítani. A diétát nagyon komolyan kell vennie, földimogyorót nyomokban sem tartalmazó ételeket fogyaszthat csak és mindenképp magánál kell tartania az allergiás reakció esetén beadandó adrenalin injekciót.”
Ha azonban a gyermeknél az alacsony rizikójú – Ara h8 – földimogyoró allergén komponensek pozitívak, akkor nála az allergia csak enyhébb tüneteket produkálhat. A földimogyoró mentes étkezésre szükség van, de egy esetleges diétahiba kapcsán nem kell tartani életveszélyes allergiás reakciótól, illetve idővel nagyobb eséllyel is növi ki az allergiát.
Előfordulhat, hogy nem könnyen beazonosítható, hogy a gyermeknél az allergiás tünetek közvetlenül melyik étel fogyasztásához kötődnek. Vagy a tünetek nem egyértelműek, esetleg többszörös allergia, keresztallergiák lehetősége is fennáll allergiás hajlamú gyermeknél. Ilyen esetben nyújtanak segítséget a multiplex allergiatesztek. Segítségükkel egy vérvételből sok allergént és a komponenseket is lehet vizsgálni egy vérvétellel.
Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekdr .Balogh Ádám Doktor úr vizsgálta kisfiamat földimogyoró allergia kapcsán.Nagyon alapos volt és érthetően elmagyarázott mindent. Mindenkinek ajánlani tudom.Az asszisztensek kedvesek és segítőkészek!
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.