Fényérzékenységet okozó gyógyszerek

Fényérzékenységet okozó gyógyszerek

allergiakozpont.hu Módosítva: 2023.11.15 11:26

A naptej, a szalmakalap és a napszemüveg sem nyújt kellő védelmet a nyári hőségben, ha bőrünket belsőleg nem készítjük fel a napsugarakkal való találkozásra. A látszólag minden ok nélkül jelentkező ekcémás, csalánkiütéses, bőrvörösséggel járó tünetek hátterében bizonyos fényérzékenységet okozó gyógyszerek szedése is állhat.

Fototoxicitás és fotoallergia

A gyógyszerek következtében kialakuló fényérzékenység két formája ismert: a viszonylag gyakori fototoxicitás és a ritkábban előforduló fotoallergia. A bőrtüneteket kiváltó ok mindkét esetben a fényérzékenységet okozó gyógyszer, azonban, míg fototoxicitás bárkinél jelentkezhet és dózisfüggő, addig fotoallergia esetében immunológiai eltérések állnak a háttérben.  A fototoxicitás során az adott gyógyszer és az UV-sugarak egy időben történő találkozása vezet a bőrtünetek megjelenéséhez. Kialakulásának valószínűsége függ a bőrben található gyógyszer mennyiségétől is. Alapja, hogy 310 nm és e feletti hullámhosszúságú UV-sugarakat nyelnek el bizonyos vegyületek, s eközben a sejtmembránt károsító oxigén gyökök keletkeznek. A fotoallergia ezzel szerzett immunológiai válaszkészség, csak azokban jön létre, akik előzetesen immunológiailag szenzibilizálódtak – túlérzékenység alakult ki - a fotoaktivált hatóanyaggal szemben.

Online Bejelentkezés

Dr. Garaczi Edina PhD

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Ebben az esetben a szervezet ellenállórendszerének a hibás működése van a háttérben, azaz itt allergiáról beszélünk. A túlérzékenységi reakciót kiváltó anyag a bőrben lévő valamely fehérjével UV-fény hatására kölcsönhatásba lép, szerkezete megváltozik, immunogén komplex jön létre, ami ellenanyag képződést idéz elő a bőrben. A betegek számára gyakran csak a napsütéses időszakban derül ki, hogy egyes, korábban is szedett gyógyszerek a bőrt fokozottan fényérzékennyé tették.fényérzékenység, Budai Allergiaközpont

Hogyan kezelhető?

A bőrpróbák és a fénybesugárzással kombinált próbák elvégzése során azonosítható, hogy a panaszokat mely hatóanyag okozta. A tüneti kezeléshez antihisztamin és helyileg alkalmazott gyulladáscsökkentő - szteroid-tartalmú - krémek használhatók. Ha a tüneteket valamilyen gyógyszer provokálja, javasolt kicserélése hasonló hatású, de nem fényérzékenyítő tulajdonságú készítményre. Amennyiben erre nincs mód, úgy a gyógyszeres kezelés ideje alatt a napsugárzás és a szolárium egyaránt kerülendő. Ha ez nem lehetséges, védőruházat viselése javasolt, ugyanis a magas faktorszámú napvédő krém nem minden esetben jelent elegendő védelmet. Ezeket a tanácsokat ajánlott betartani a kezelés ideje alatt, valamint néhány nappal, vagy héttel a kezelés befejezése után attól függően, hogy milyen hosszú a gyógyszer kiürülési ideje.

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Allergiaközpont !

Évek óta küzdünk egy problémával, több bőrgyógyászt, háziorvost meglátogattunk egyenlőre hasztalanul. A páromról lenne szó, akinek a következők a tünetei. Szem környékén kipirosodott viszkető apró hólyagos kiütés ami fellelhető a száj körül is állon stb. Elocom tartalmú kenőcsöt kaptunk rá, ami tartós használatra alkalmatlan. Diétát tartottunk enyhülni látszott, de egyik napról a másikra váltakozik a tünet intenzitása. A bőrgyógyászok mind ekcémára gyanakodnak, de hogy mi okozza nem tudták megmondani. Háziorvos allergiavizsgálatot javasolt. Mit kell tennünk illetve hogyan hogy kiderüljön mi okozza a tüneteket.

Előre is köszönöm válaszukat: Viski Gergő

Dr. Garaczi Edina PhD
Dr. Garaczi Edina PhD allergológus-bőrgyógyász
Tisztelt Viski Gergő,

A pontos diagnózis meghatározásához a bőrtünetek vizsgálata szükséges. Ehhez kérem, hogy jelentkezzenek be szakorvosi vizsgálatra. Amennyiben változóak a tünetek, akkor készítsenek fényképet a jellegzetes kiütésekről.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Odafigyeléssel, segítőkészséggel fordult hozzám

Emberséges hangnemmel, szakmai tudással, odafigyeléssel, segítőkészséggel. Az időpontcsúszás ellenére a Doktornő türelmesen végighallgatott, feltett kérdéseimre érthető módon, segítőkészen válaszolt. A recepción az új időpont kérésénél tekintettel voltak, hogy számomra mikor a legalkalmasabb a kontrollvizit.

További vélemények

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK