Ezekkel a gyógyszerekkel kerülje a napot!

Ezekkel a gyógyszerekkel kerülje a napot!

Dr. Brezán Edina Módosítva: 2021.06.11 13:07

Ha napos időben hosszabb időt tölt a szabadban és kiütések, csalánkiütés vagy ekcémás tünetek jelentkeznek a bőrén, akkor érdemes a szedett gyógyszerek, használt krémek betegtájékoztatóit is elolvasni. Bizonyos fényérzékenységet okozó készítmények miatt is jelentkezhetnek panaszok. Dr. Brezán Edina, a Budai Allergiaközpont bőrgyógyász, kozmetológus orvosa elmondta, hogy mit tegyünk ilyen esetben.

Bárkinél jelentkezhet

A betegtájékoztatók lehetséges mellékhatásokat felsoroló fejezetéből kiderül, ha egy adott készítmény fényérzékenységet okoz. Az ilyen gyógyszerek és krémek az UV-sugárzás hatását felerősítik, ezáltal rövid idő alatt képesek napégéshez hasonló tüneteket, akár hólyagos kiütéseket is okozni elsősorban az olyan, ruhával nem fedett bőrterületeken, amit hosszabb ideig értek a napsugarak.

 

Dr. Brezán Edina hangsúlyozza, hogy ez nem egyéni érzékenység kérdése, hanem a fényérzékenységet okozó gyógyszerek, krémek használatának a következménye, tehát bárkinél előfordulhat, aki ilyen készítményeket szed vagy használ.

Antibiotikumok és a gyulladáscsökkentő krémek is kiválthatják

Fényérzékenységet okozó gyógyszerek.Leggyakrabban antibiotikum szedés kapcsán fellépő tünetek okoznak gondot. Egy nyári kirándulás során szerzett enyhe sérülésre, izomhúzódásra, ízületi fájdalomra használt krém, de a beszedett fájdalomcsillapító is fényérzékenységet okozhat. A rendszeresen gyógyszert szedő, krónikus betegeknek is óvatosnak kell lenniük, ha a napon tartózkodnak. Vízhajtók és szívritmus szabályozók is bőrtüneteket okozhatnak.

Így kezelje a panaszokat

Ha már megjelentek a fényérzékenység tünetei, antihisztamin tabletta szedésével és gyulladáscsökkentő, szteroid krémekkel lehet javulást elérni. A továbbiakban a gyógyszer szedésének ideje, vagy krémek használata alatt a közvetlen napfényt kerülni kell, a szabadban fényvédő krém használata javasolt, árnyékban is.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Hölgyem / Uram,
Információt szeretnék kérni, hogy csinálnak-e gyógyszerallergia vizsgálatot
Ultracain DS Forte és
Ubistesin forte
gyógyszerekre.
Sajnos több gyógyszerre vérből nem volt kimutatható allergia, de kórházi körülmények között szájon át történő bevételkor igen (Cataflan, Norofen, Algopyrin, Rubophen) - ödémás kiütéses reakciók.

A fenti két gyógyszert fogászati kezeléshez kell majd kapjam, ezért szeretném előzetsen leteszteltetni.

Kérem tájékoztassanak, mikor milyen feltételek mellet tudnám elvégeztetni a vizsgálatot.

Köszönettel,
Kardos Anna

Dr. Garaczi Edina PhD
Dr. Garaczi Edina PhD allergológus-bőrgyógyász
Tisztelt S. Csilla,

A leírás alapján akut csalánkiütése kezdődött a fogászati beavatkozás után. A csalánkiütést a fogászati beavatkozás kapcsán kapott bármelyik gyógyszer vagy injekció elindíthatta. A csalánkiütés miatt minél hamarabb konzultáljon a fogorvosával és csak a szükséges gyógyszereket szedje tovább.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Mindenkinek ajánlom

Nagyon tetszett a részletes orvosi tájékoztatás. Külön köszönöm Dr. Brezán Edina Doktornőnek a minden részletre kiterjedő vizitet. Régóta fennálló problémámra sikerült megoldást találnia és úgy érzem most elindultam a gyógyulás útján! Nagyon hálás vagyok mindenkinek szívből ajénlom!

További vélemények

Hírek

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.

További részletek
Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK