A tavasz és az allergiaszezon első hírnökei a február közepén, de enyhe időben már január végén is virágzásnak induló mogyoró és éger. Akinél ezek a növények okoznak tüneteket, mostanában már tapasztalhatja magán az allergia jeleit.
A mogyoró és az éger a barkavirágzatúak, szélbeporzásúak. Virágzatuk már ősszel fejlődésnek indul, áttelel, majd az idő enyhülésétől függően, tél végén megkezdődik virágporuk szórása. A szél azonban nemcsak a növények beporzását segíti, hanem egyúttal elhordja a polleneket a ruhánkra, a bőrünkre, a légutakba, így okozva tüneteket az arra érzékenyeknél.
Az aktuális pollenjelentések már az elmúlt héten is magas, vagy nagyon magas pollenszintet jeleztek az ország több térségéből is, ami egyben azt is jelenti, hogy a hazai lakosság közel egyharmadát érintő allergiás számára megkezdődött az idei szezon. Az éger és a mogyoró virágzása kapcsán az érintettek már tapasztalják az allergia orrfolyással, viszketéssel, tüsszögéssel, torokkaparással járó jellegzetes tüneteit – magyarázza dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa.
A rendeléseken egyre több a beteg, vannak ugyan, akiket váratlanul ért a szezon korai kezdete és az utolsó pillanatban igyekeznek beszerezni a szükséges gyógyszereket, de dr. Balogh Katalin szerint a betegek többsége már előrelátóan készül a tünetek megelőzésére.
„Számolnak az utóbbi évek megváltozott időjárásának következményeivel, tudják, hogy a hagyományos pollennaptár csak tájékoztató jellegű, mindig az aktuális jelentés adatait kell figyelembe venni. Ennek megfelelően időben készülnek fel a tüneteket okozó növény virágzásának idejére.”
Mivel az olyan sokakat érintő pollenek virágzása, mint például a nyírfa, fűfélék, vagy a parlagfű még előttünk áll, a főorvosnő azt javasolja, hogy a betegek már most gondoljanak rá, jegyezzék fel, hogy mikor kell kezelőorvosukat felkeresni, hogy a szükséges gyógyszereket beszerezhessék.
„A tüneti szereket – az antihisztaminokat és a helyi hatású szteroid orrspray-ket akkor kell elkezdeni, mikor az allergén pollen a levegőbe kerül, de még nem okoz tünetet. Ezért kell tudni, mire allergiás a beteg.”
A keresztallergiák az összes allergiás beteg 10 százalékánál fordulnak elő, égerre allergiások esetében sem nevezhető gyakorinak, ám ha valaki a tüneteket észleli magán, akkor javasolt tartózkodnia az adott étel fogyasztásától. A keresztallergia lényege, hogy ha két anyag szerkezete nagyon hasonló, akkor képes mindkettő tüneteket okozni: ha az illető allergiás az egyik anyagra, a másikra is hasonlóan fog reagálni. Éger allergiások esetében a mandula, alma, cseresznye, mogyoró, zeller, őszibarack és körte okozhat problémát. Elfogyasztásuk során a szájban égő érzés, viszketés, ajak- és nyelvduzzanat jelentkezhet, hasi görcsök is felléphetnek. Ezek a keresztallergia miatt kialakult orális allergia szindróma tünetei, ha az égerre allergiás ezeket tapasztalja magán, akkor az adott élelmiszer fogyasztását egész évben, nem csak pollenszezonban mellőznie kell.
Dr. Balogh Katalin az allergén immunterápia iránt érdeklődők figyelmét arra is felhívja, hogy az allergia oki és egyetlen tartós kezelési módját, az allergén növény virágzását megelőzően legalább 2 hónappal korábban kell elkezdeni. Éger és mogyoró allergiások esetében tehát ez csak jövő ősszel-télen lehetséges. Parlagfű allergiásoknak még júniusig, de a fűfélékre allergiásoknak már csak március végéig van idejük, ha az idei szezonban szeretnék megkezdeni a kezelést.
„Az allergén immunterápia amellett, hogy hosszú időre képes jelentősen csökkenteni az allergia tüneteit, az elmúlt évek tapasztalatai alapján, az orális allergia szindróma kezelésében is hatásosnak bizonyult.”
Vélemények dr. Balogh Katalinról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekDr. Balogh Katalin egy tüneményes doktornő, hatalmas tudással és tapasztalattal bír! Csak ajánlani tudom mindenkinek!!!! Nagyon köszönöm!!!:)
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.