Előfordulhat, hogy a betegnek nincsenek tünetei, az allergia vizsgálat eredménye mégis pozitív. Az allergia diagnózisát azonban a tüneteket és a vizsgálati eredményeket összevetve lehet megállapítani, a kérdés tehát, hogy mit tehetünk ilyen esetben? Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, az Allergiaközpont főorvosa az ellentmondásos esetek tisztázása kapcsán a CCD blokkolás szerepének fontosságáról beszélt.
Az allergia vizsgálat eredményét soha nem önmagában értékeljük, hanem a tünetekkel összevetve. A laboreredmény tehát nem egyenlő a diagnózissal – hangsúlyozza dr. Moric Krisztina. Ha a teszt eredménye nem egyezik meg a tünetekkel, mindig tovább kell vizsgálni, hogy mi áll a háttérben. Az allergiateszt eredményét több körülmény is befolyásolhatja. Ilyen például az életkor – csecsemőkorban az éretlen immunrendszer miatt nem megbízható az eredménye-, ha a beteg antihisztamint szed, de a keresztallergia miatt is jelentkezhetnek allergiás tünetek, mégsem valódi allergiáról van szó ilyen esetben.
Álpozitív eredményt gyakran okozhatnak az ún. CCD-k, vagyis a kereszt reaktív szénhidrát determinánsok. Ha tehát olyan allergiatesztet végeztetünk, amely nem rendelkezik CCD blokkolással, akkor akár ez is magyarázatot adhat a tüneteinkkel összhangban nem álló eredményre.
Az allergiavizsgálatok során a szervezetben az allergén fehérjékkel szemben termelt ellenanyag, az IgE mértékét vizsgáljuk. Ez specifikus, vagyis allergénenként különböző, így tudjuk megállapítani, hogy az illetőnél például melyik pollen vagy élelmiszer okozza a panaszokat. Ha az adott IgE értéke magas, akkor a teszt pozitív.
A CCD-k, a kereszt reaktív szénhidrát determinánsok az allergén fehérjék oldalláncai, melyeket számos allergén tartalmaz. A CCD önmagában allergiát nem okoz, de az allergiateszt eredményét megváltoztathatja azáltal, hogy specifikus IgE termelést indukál – magyarázza dr. Moric Krisztina. Mindez azt jelenti, hogy a CCD jelenlétének következtében a vizsgálat eredménye magasabb IgE értéket mutat, mint amennyi a valóságban, CCD nélkül lenne, így lesz tehát végső soron álpozitív az eredmény.
A CCD megtalálható pollen-, élelmiszer-, rovar- és latex allergén kivonatokban. Tanulmányok kimutatták, hogy a CCD specifikus IgE az allergiás betegek 20%-ában, a fiatal betegeknél pedig akár 35%-ban is megtalálható. Ha kizárólag a CCD által okozott hamis pozitív eredmények alapján kezelnénk a beteget, akkor téves diagnózisra alapozva állítanánk össze a kezelési tervet – figyelmeztet dr. Moric Krisztina. Ezért nagyon fontos tehát minden esetben az allergiavizsgálat eredményét a tünetekkel összhangban értékelni a diagnózis megállapítása során. Ezen felül az álpozitív eredményt a megfelelő allergiateszt is segít elkerülni.
A CCD blokkolással végzett allergia vizsgálattal valóban csak azt a pozitív eredményt fogjuk kapni, ami a tényleges IgE szintemelkedést mutatja és ez nagy valószínűséggel a beteg tüneteivel is összhangban lesz. Számos tanulmány utal arra, hogy a CCD-gátlás jól működő lehetőség az allergén IgE-tesztek megbízhatóságának növelésére, különösen többszörös szenzibilizáció esetén. Lengyel kutatók által végzett vizsgálatban például megállapították, hogy a CCD blokkolás növelte az IgE kimutatás pozitív arányát a tünetek alapján pollen- és/vagy ételallergiás betegeknél, ami tovább bizonyítja a CCD gátlás fontosságát a szezonális allergiás betegségek és az ételallergiák diagnosztizálásában.
Az álpozitív eredmények elkerüléséhez, a CCD blokkolással ellátott teszt javíthatja a szezonális allergiás betegségek és ételallergiák diagnosztikai pontosságát. Amennyiben tehát olyan teszteredményeket kapunk a vizsgálat során, melyek nem állnak összhangban a tüneteinkkel, mindenképp fontos a további vizsgálatok elvégzése. Így elkerülhetjük, hogy téves diagnózison alapuljon a kezelési terv és szükségtelen diétás megszorításokat is megelőzhetjük.
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
* Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekNagyon elégedett vagyok dr. Moric Krsiztina doktornővel, mert teljeskörű tájékoztatást kaptam a problémámmal kapcsolatban. Ajánlom másnak is teljes szívből!
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.
Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.