Ez a különbség a felnőtt és gyermekkori ekcéma közt

Ez a különbség a felnőtt és gyermekkori ekcéma közt

Dr. Vincze Ildikó Módosítva: 2019.09.02 14:49

Vörös, viszkető foltok bármely életkorban megjelenhetnek, az ekcéma csecsemő- és kisgyermek és felnőttkori formái között azonban mégis jelentős különbségeket találunk. Dr. Vincze Ildikót bőrgyógyász-kozmetológus, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük.

Allergiás hajlam vagy irritáció?

Csecsemőkorban gyakran a későbbi allergiát jelzi előre az ekcéma megjelenése. Az atópiás ekcéma esetében a tünetek veleszületett allergiás hajlam alapján fejlődnek ki, rendszerint 2 éves kor alatti gyerekeknél. Az ekcémás tünetek gyakran ételallergiával is társulnak.

Atópiás ekcéma vizsgálata csecsemőknél

Atópiás ekcéma felnőttkorban is jelentkezhet, ám itt a beteg kikérdezése alapján rendszerint találunk olyan tünetet, ami a betegséget már korábban előre jelezhette. Ez lehet például nagyon száraz bőr, vagy allergiás tünet, szénanátha. Felnőttek körében ezért jóval gyakoribb, hogy az ekcémás tünetek első megjelenését valamilyen külső tényező, sokszor a hétköznapok során gyakran használt tárgy, kozmetikum, vegyszer váltja ki. A kontakt vagy irritatív eredetű ekcéma súlyosabb formáinál az is előfordulhat, hogy a közvetlenül érintkező bőrfelületek mellett más testrészen is megjelennek hasonló tünetek.

Az is lényeges, hogy hol jelennek meg a tünetek

A kiváltó ok mellett az ekcéma felnőtt- és gyermekkori formái a megjelenés helye alapján is különbözőek. A kisgyermekkori formára a rendkívül száraz bőr mellett a végtagok hajlataiban, a nyakon, a fül mögött és a szem körül kialakuló, általában erős viszketéssel járó bőrgyulladás a jellemző. A tinédzser- és felnőttkori formánál a fenti tünetekhez a tenyereken és a talpakon megjelenő ekcéma is társulhat.

Ekcéma felnőttkorban

A kivizsgálás és a kezelés menete

Az ekcémás tünetek eredményes kezeléséhez nagyon fontos a beteg részletes kikérdezése. A kivizsgálás további menetét az egyéni tünetek és panaszok határozzák meg. Ha szükséges, allergiavizsgálattal ki lehet deríteni, hogy a tüneteket élelmiszer, pollen, környezeti anyag, illatszer provokálja-e. Szükség lehet fogászati, gégészeti, belgyógyászati kivizsgálásra is.

A kezelésben fontos szerepe van a kúraszerűen, a panaszok jelentkezésekor használt erős hatóanyagú helyi szteroid készítményeknek, melyek viszonylag rövid idő alatt szüntetik meg a gyulladást. A hosszabb tünetmentes állapot megőrzését segítik az immunmoduláló helyi készítmények. Megfelelő körülmények mellett alkalmazott immunmoduláló szerek hosszú távon is biztonságosak, megakadályozzák a gyulladásos folyamatok kialakulását, anélkül, hogy a bőr szerkezetét károsítanák. A fenntartó kezelés mellett a terápia fontos része a száraz bőr megóvása, a rendszeres bőrápolás, lipidpótlás biztosítása.

Az ekcéma nem minden formája gyógyítható véglegesen, de a kiváltó okok elkerülésével, a gyulladás megszüntetésével tünetmentes állapot érhető el.

Téma szakértője

  • Dr. Vincze Ildikó

  • Szakterületek:
    • bőrgyógyász, kozmetológus
  • Specialitások:
    • ​különböző bőrelváltozások kezelése
    • bőrkinövések vizsgálata és eltávolítása
    • allergiás bőrbetegségek, kiütések kezelése
    • anyajegyvizsgálat ( kizárólag hétfőn! )
    • psoriasis
    • ekcéma kezelése
    • pikkelysömör kezelése

     

    Vélemények dr. Vincze Ildikóról>>>

     

    Rendelés típusa:

Orvos válaszol

Tisztelt Dr. Nő/Dr. Úr!
Többféle ételallergiát mutattak ki az elmúlt években. Utoljára 2016- aug-ban végeztek erre vonatkozó vizsgálatot, és bár nem fogyasztom azokat az élelmiszereket, amelyekre allergiás vagyok, mégis egy jó 6 hónapja erőteljesebben puffadok, aknés, ekcémás a bőröm, fáradt vagyok és hullik a hajam. Minden bizonnyal az emésztésem körül lesz a probléma, minden más rendben van. A kérdésem az, hogy esetleg 1 év alatt kialakulhatott esetleg lisztérzékenység is? Pékárut minden nap fogyasztok, ezért gondolnám, hogy itt lehet a probléma..Köszönettel: Bálint Tímea

Dr. Sárdi Krisztina
Dr. Sárdi Krisztina belgyógyász, gasztroenterológus
Kedves Tímea!

Lisztérzékenység bármely életkorban kialakulhat. Ha Önnél csak életallergiát vizsgáltak, akkor lisztérzékenységet nem néztek, mert az nem allergia, hanem autoimmun betegség.
Panasza hátterében felmerül több betegség, mindenképpen fontos lenne Önt kivizsgálni.
Ha megtiszteli a mi intézetünket, készséggel állok rendelkezésére.

Üdvözlettel:
Dr. Sárdi Krisztina
belgyógyász, gasztroenterológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Segítőkész

Rendkívül nagy tudású és segítőkész, ritkán talákozni ilyen kedves és felkészült emberséges orvossal.

További vélemények

Hírek

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.

További részletek
Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK