Vörös, viszkető foltok bármely életkorban megjelenhetnek, az ekcéma csecsemő- és kisgyermek és felnőttkori formái között azonban mégis jelentős különbségeket találunk. Dr. Vincze Ildikót bőrgyógyász-kozmetológus, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük.
Csecsemőkorban gyakran a későbbi allergiát jelzi előre az ekcéma megjelenése. Az atópiás ekcéma esetében a tünetek veleszületett allergiás hajlam alapján fejlődnek ki, rendszerint 2 éves kor alatti gyerekeknél. Az ekcémás tünetek gyakran ételallergiával is társulnak.
Atópiás ekcéma felnőttkorban is jelentkezhet, ám itt a beteg kikérdezése alapján rendszerint találunk olyan tünetet, ami a betegséget már korábban előre jelezhette. Ez lehet például nagyon száraz bőr, vagy allergiás tünet, szénanátha. Felnőttek körében ezért jóval gyakoribb, hogy az ekcémás tünetek első megjelenését valamilyen külső tényező, sokszor a hétköznapok során gyakran használt tárgy, kozmetikum, vegyszer váltja ki. A kontakt vagy irritatív eredetű ekcéma súlyosabb formáinál az is előfordulhat, hogy a közvetlenül érintkező bőrfelületek mellett más testrészen is megjelennek hasonló tünetek.
A kiváltó ok mellett az ekcéma felnőtt- és gyermekkori formái a megjelenés helye alapján is különbözőek. A kisgyermekkori formára a rendkívül száraz bőr mellett a végtagok hajlataiban, a nyakon, a fül mögött és a szem körül kialakuló, általában erős viszketéssel járó bőrgyulladás a jellemző. A tinédzser- és felnőttkori formánál a fenti tünetekhez a tenyereken és a talpakon megjelenő ekcéma is társulhat.
Az ekcémás tünetek eredményes kezeléséhez nagyon fontos a beteg részletes kikérdezése. A kivizsgálás további menetét az egyéni tünetek és panaszok határozzák meg. Ha szükséges, allergiavizsgálattal ki lehet deríteni, hogy a tüneteket élelmiszer, pollen, környezeti anyag, illatszer provokálja-e. Szükség lehet fogászati, gégészeti, belgyógyászati kivizsgálásra is.
A kezelésben fontos szerepe van a kúraszerűen, a panaszok jelentkezésekor használt erős hatóanyagú helyi szteroid készítményeknek, melyek viszonylag rövid idő alatt szüntetik meg a gyulladást. A hosszabb tünetmentes állapot megőrzését segítik az immunmoduláló helyi készítmények. Megfelelő körülmények mellett alkalmazott immunmoduláló szerek hosszú távon is biztonságosak, megakadályozzák a gyulladásos folyamatok kialakulását, anélkül, hogy a bőr szerkezetét károsítanák. A fenntartó kezelés mellett a terápia fontos része a száraz bőr megóvása, a rendszeres bőrápolás, lipidpótlás biztosítása.
Az ekcéma nem minden formája gyógyítható véglegesen, de a kiváltó okok elkerülésével, a gyulladás megszüntetésével tünetmentes állapot érhető el.
Vélemények dr. Vincze Ildikóról>>>
Rendelés típusa:
További véleményekTündér a doktornő, alapos, szereti az embereket, és alázattal gyógyít. Nagyon örülök, hogy vele találkoztam.
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.
Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.