Vegyük komolyan, ha hirtelen berekedünk, különösen ha légszomj és a test egyes részein ödéma – duzzanat – is jelentkezik. Ezek az angioödéma tünetei is lehetnek, a kezelésük orvosi segítséget igényel. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégészt, a Budai Allergiaközpont orvosát arról kérdeztük, hogy miért jelentkezhetnek az ijesztő tünetek és hogyan zajlik a kivizsgálás - amire mindenképp szükség van, hogy a következőt megelőzhessük.
Egy vagy több testrészen, a mélyebb szövetrétegek vizenyős duzzanata, ami a bőrre és a nyálkahártyára is ráterjedhet, mely rendszerint a kiváltó okkal való találkozást követően rövid időn belül alakul ki. Ez a duzzanat jelentkezhet a kezeken, az arcon (szemek, ajkak) a torok és a légutak területén. Amilyen hirtelen jelentkeznek a tünetek, olyan lassan múlhatnak el.
Ha az említett területeken a szövetek mélyebb rétegei hirtelen megduzzadnak, az nemcsak fájdalmas, de akár életveszélyes is lehet. A torok és a légutak területét érintő ödéma komoly légzési nehézséget, a légutak elzáródását is kiválthatja. Súlyos esetekben a torok duzzanattal járó légzési nehézségek mellett hirtelen vérnyomásesés is bekövetkezhet és kialakulhat az anafilaxiás sokk néven ismert, életveszélyes állapot.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Az angioödéma lehet allergiás és nem allergiás eredetű. Utóbbi esetben kialakulása egy bradikinin nevű anyaghoz köthető. Az értágító, érfal áteresztő képességét növelő anyag felszabadulása a szervezetben sok esetben örökletes tényezőkön alapul, de lehet szerzett is, sőt az esetek egy része idiopátiás csoportba tartozik, vagyis ismeretlen eredetű.
Az allergiás angioödéma esetében a tüneteket a hisztamin nevű anyag felszabadulása váltja ki. Annak, hogy a szervezetben a hisztamin hirtelen nagy mértékben kezd el termelődni, több oka is lehet.Mint a nem allergiás eredetű esetében, itt is szerepet játszhat az örökletesség, ez esetben herediter angioödémáról (HANO) beszélünk. Az ödéma mellett ilyenkor jellemző lehet a hányinger, hányás megjelenése is. Az öröklött hajlamból általában valamilyen egyéb tényező, például terhesség, fogamzásgátló tabletta, fertőzés, stressz vagy trauma hozza felszínre az első tüneteket, rendszerint a pubertáskor utáni időszakban.Egy másik csoportba tartoznak az ismeretlen eredetű angiödémás esetek. Ha a teljes kivizsgálás során sem találjuk meg a kiváltó okot, akkor feltételezhető, hogy a tünetek megjelenéséhez a stressznek vagy fertőzéseknek lehet köze.
Gyógyszerek által okozott angioödéma a harmadik csoport. A penicillin és az aszpirin mellett vérnyomás- és gyulladáscsökkentők, antidepresszánsok is kiválthatják a tüneteket. A tünetek ilyen esetekben sokszor csak a gyógyszer elhagyása – szükség esetén cseréje - után szűnnek meg.
Az allergiás angioödémát rovarcsípés és latex allergia (az allergénnel történt érintkezés) is okozhatja. Nagyon gyakran az angioödémát valamilyen étel fogyasztása váltja ki, ilyen esetben ételallergiát feltételezünk a háttérben.
A beteg sürgősségi ellátását követően, a felépülés után mindenképp fontos az angioödéma kiváltó okainak felderítése annak érdekében, hogy a továbbiakban megelőzhessük a súlyos tünetek kialakulását.
A kivizsgálás során nagyon lényeges a beteg részletes kikérdezése, pontosan tudni kell, hogy mikor, milyen körülmények között jelentkeztek a tünetei – például mit fogyasztott, milyen gyógyszert szedett előtte. Lényeges információ, hogy a családban előfordult-e hasonló eset, illetve van-e ismert, például allergiás betegsége. A kivizsgálás ezután célzottan folytatódik.
Szükség lehet allergiateszt elvégzésére. Ilyenkor nyújtanak segítséget a multiplex allergiatesztek, hiszen az angioödéma számtalan lehetséges kiváltó okai közül sokat egy vizsgálattal lehet szűrni.
„Ha a beteg nem tudja, hogy milyen ételre lehet allergiás, de a tünetek megjelenése előtt egy étteremben vacsorázott, akkor egy vizsgálattal számos allergént és azok komponenseit is szűrni tudjuk. Meg tudjuk állapítani, hogy ha allergiás, akkor a magas kockázatú csoportba tartozik-e, vagyis fennáll-e nála az anafilaxia kockázata, illetve az kimutatható, ha nem valódi ételallergia, hanem esetleg keresztallergia játszik szerepet a tünetek megjelenésében.”
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
* Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekAz allergiámmal kapcsolatban kerestem fel Önöket. Már az első pillanattól szimpatikus, kedves emberek segítettek, a Doktornő érthetően beszélt, amikor kérdeztem türelmesen végig hallgatott és válaszolt minden kérdésemre. Kedves volt és csinos.
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.