Vegyük komolyan, ha hirtelen berekedünk, különösen ha légszomj és a test egyes részein ödéma – duzzanat – is jelentkezik. Ezek az angioödéma tünetei is lehetnek, a kezelésük orvosi segítséget igényel. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégészt, a Budai Allergiaközpont orvosát arról kérdeztük, hogy miért jelentkezhetnek az ijesztő tünetek és hogyan zajlik a kivizsgálás - amire mindenképp szükség van, hogy a következőt megelőzhessük.
Egy vagy több testrészen, a mélyebb szövetrétegek vizenyős duzzanata, ami a bőrre és a nyálkahártyára is ráterjedhet, mely rendszerint a kiváltó okkal való találkozást követően rövid időn belül alakul ki. Ez a duzzanat jelentkezhet a kezeken, az arcon (szemek, ajkak) a torok és a légutak területén. Amilyen hirtelen jelentkeznek a tünetek, olyan lassan múlhatnak el.
Ha az említett területeken a szövetek mélyebb rétegei hirtelen megduzzadnak, az nemcsak fájdalmas, de akár életveszélyes is lehet. A torok és a légutak területét érintő ödéma komoly légzési nehézséget, a légutak elzáródását is kiválthatja. Súlyos esetekben a torok duzzanattal járó légzési nehézségek mellett hirtelen vérnyomásesés is bekövetkezhet és kialakulhat az anafilaxiás sokk néven ismert, életveszélyes állapot.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Az angioödéma lehet allergiás és nem allergiás eredetű. Utóbbi esetben kialakulása egy bradikinin nevű anyaghoz köthető. Az értágító, érfal áteresztő képességét növelő anyag felszabadulása a szervezetben sok esetben örökletes tényezőkön alapul, de lehet szerzett is, sőt az esetek egy része idiopátiás csoportba tartozik, vagyis ismeretlen eredetű.
Az allergiás angioödéma esetében a tüneteket a hisztamin nevű anyag felszabadulása váltja ki. Annak, hogy a szervezetben a hisztamin hirtelen nagy mértékben kezd el termelődni, több oka is lehet.Mint a nem allergiás eredetű esetében, itt is szerepet játszhat az örökletesség, ez esetben herediter angioödémáról (HANO) beszélünk. Az ödéma mellett ilyenkor jellemző lehet a hányinger, hányás megjelenése is. Az öröklött hajlamból általában valamilyen egyéb tényező, például terhesség, fogamzásgátló tabletta, fertőzés, stressz vagy trauma hozza felszínre az első tüneteket, rendszerint a pubertáskor utáni időszakban.Egy másik csoportba tartoznak az ismeretlen eredetű angiödémás esetek. Ha a teljes kivizsgálás során sem találjuk meg a kiváltó okot, akkor feltételezhető, hogy a tünetek megjelenéséhez a stressznek vagy fertőzéseknek lehet köze.
Gyógyszerek által okozott angioödéma a harmadik csoport. A penicillin és az aszpirin mellett vérnyomás- és gyulladáscsökkentők, antidepresszánsok is kiválthatják a tüneteket. A tünetek ilyen esetekben sokszor csak a gyógyszer elhagyása – szükség esetén cseréje - után szűnnek meg.
Az allergiás angioödémát rovarcsípés és latex allergia (az allergénnel történt érintkezés) is okozhatja. Nagyon gyakran az angioödémát valamilyen étel fogyasztása váltja ki, ilyen esetben ételallergiát feltételezünk a háttérben.
A beteg sürgősségi ellátását követően, a felépülés után mindenképp fontos az angioödéma kiváltó okainak felderítése annak érdekében, hogy a továbbiakban megelőzhessük a súlyos tünetek kialakulását.
A kivizsgálás során nagyon lényeges a beteg részletes kikérdezése, pontosan tudni kell, hogy mikor, milyen körülmények között jelentkeztek a tünetei – például mit fogyasztott, milyen gyógyszert szedett előtte. Lényeges információ, hogy a családban előfordult-e hasonló eset, illetve van-e ismert, például allergiás betegsége. A kivizsgálás ezután célzottan folytatódik.
Szükség lehet allergiateszt elvégzésére. Ilyenkor nyújtanak segítséget a multiplex allergiatesztek, hiszen az angioödéma számtalan lehetséges kiváltó okai közül sokat egy vizsgálattal lehet szűrni.
„Ha a beteg nem tudja, hogy milyen ételre lehet allergiás, de a tünetek megjelenése előtt egy étteremben vacsorázott, akkor egy vizsgálattal számos allergént és azok komponenseit is szűrni tudjuk. Meg tudjuk állapítani, hogy ha allergiás, akkor a magas kockázatú csoportba tartozik-e, vagyis fennáll-e nála az anafilaxia kockázata, illetve az kimutatható, ha nem valódi ételallergia, hanem esetleg keresztallergia játszik szerepet a tünetek megjelenésében.”
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
* Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekGyorsan kaptam időpontot, az időpontban pontosan fogadtak. A Doktornő nagyon kedves és hozzáértő volt.
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.