Epicutan teszt – így zajlik a vizsgálat

Epicutan teszt – így zajlik a vizsgálat

Dr. Moric Krisztina Módosítva: 2023.11.15 12:23

Az alkaros bőrpróba, másnéven prick-teszt és a vérvizsgálat nem minden allergia kimutatására alkalmas. Bizonyos allergiák csak az epicutan teszttel vizsgálhatók. Arról, hogy pontosan melyek ezek, és hogyan zajlik az epicutan teszt, dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, az AllergiaKözpont főorvosa számolt be részletesen.

Az allergia típusától függ a vizsgálat

Bizonyos allergiák esetén a szervezetben IgE ellenanyag termelődik. Ennek mértékét lehet kimutatni a vérből, illetve ennek hatására indul meg a hisztamin termelődése, aminek következtében a bőrreakció jelzi az allergiát a prick-tesztnél. Ezekkel a módszerekkel vizsgálható például az ételallergia, vagy a pollenallergia is.

Allergiát azonban sok minden okozhat, és vannak olyan allergiák, amelyeknél a tünetek mögött kevésbé az IgE ellenanyagok, mint inkább a limfocita fehérvérsejtek játszanak szerepet. Ilyenkor az allergia vizsgálatára más típusú eljárást alkalmaznak, ez lehet az epicutan teszt.

Online Bejelentkezés

Dr. Moric Krisztina

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Mit vizsgál az epicutan teszt?

A kivizsgálás során mindig a beteg kikérdezése a legelső lépés. Ez alapján lehet eldönteni, hogy milyen további vizsgálatokra van szükség – magyarázza dr. Moric Krisztina. Epicutan tesztet akkor kérünk, ha a tünetek alapján felmerül a gyanú, hogy az allergiás tünetek okozója például az alábbiak között lehet:

- ételadalék

- fém - illatanyag - kozmetikum,

- fényvédőszerek összetevői

- fogászatban használt anyagok (pl. implantátumok, fertőtlenítőszerek)

- hajfestékek összetevői, fodrászatban használt anyagok

- gumivegyületek

- műanyag, lakk, ragasztó

- egyéb allergének.

Hogyan zajlik az epicutan teszt?

A vizsgálat során a gyanúba vett allergéneket kamrás tapaszok segítségével ragasztják fel a beteg hátára. A teszt elvégzéséhez a legideálisabb időpont az ősztől tavaszig tartó időszak, mert a tapaszoknak egy hétig a háton kell maradniuk, ez idő alatt víz nem érheti őket, a verejtékezés miatt pedig a nyári időszakban nagyobb az esélye, hogy a tapaszok felválnak a bőrről.Az epicutan teszt vizsgálja a fémallergiát is.

A vizsgált anyagok korai és kései allergiás reakciót is kiválthatnak, ezért az allergiás reakciót ellenőrzik először a tapaszok felrakását követő 30 perc múlva, majd 48, 72 óra és egy hetet követően ismét. Az allergiát a bőrtünetekből lehet megállapítani, az arra érzékenyeknél az érintkezés helyén – a tapaszok alatt - bőrpír, duzzanat, ekcémás jellegű folt jelentkezik.

Ezért fontos időt szánni a vizsgálatra

Az epicutan teszt nem ad gyorsan eredményt, a diagnózis ezért hosszabb időt vehet igénybe. habár a vizsgálat macerásnak tűnhet, azonban mindenképp javasolt kivárni, mert a következmények mindennapos kellemetlenség, de akár súlyos tünetek is lehetnek.

Fájdalmas és költséges eljárás például, ha a fogászati implantátum beültetését vagy fogszabályozó felkerülését követően derül fény a fémallergiára, vagy a tünetek az ortopédiai implantátum cseréjét követően jelentkeznek. Allergiás bőrtüneteket okozhatnak a fémek is, például a nyakláncok, fülbevalók, de a hajfestékek, kozmetikumok összetevői is. Ilyenkor a vizsgálattal a problémás összetevőt pontosan meg lehet határozni.

 

Az epicutan teszt elvégzésével elkerülhetjük, hogy a műtétet, vagy a fogászati beavatkozást meg kelljen ismételni, illetve egyértelmű válaszokat kaphatunk például arra is, hogy melyek azok az anyagok, amelyeket a kozmetikumok kiválasztása során kerülni kell.

Téma szakértője

  • Dr. Moric Krisztina

  • Szakterületek:
    • allergológus és klinikai immunológus, fül-orr-gégész
  • Specialitások:
    • immunterápia
    • felső légúti allergiák
    • szénanátha
    • fémallergia
    • fül-orr-gégeszeti tünetekkel járó anafilaxia utáni kivizsgálás
    • felnőtt- és gyermekellátás (5 éves kortól) 

    Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>

     

    Rendelés típusa: 

     

    * Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!

Orvos válaszol

Kedves Doktorno!

Nekem femallergiam van, ami egy helyen zavar leginkabb, mivel ott jon ki leghamarabb...ez a koldok es kornyeke. Farmeren levo femgomb illetve ov hasznalatatol kulonosen, ha meleg van es beizzad a borom, de telen is ugyanugy kijon, ha munkatol megizzad a bor. Nehezen mulik, hiaba kerulom a farmert vagy tapasztom le ( leukoplaszt alatt tovabb terjed).Most is van, kb fel eve kuzdok vele.. orvosnal nem voltam, mert ugy gondoltam, h mint eddig.. most is eltunik..de nem akar. Csillapodik, aztan megint kijon jobban, foleg ebbe a melegbe..farmer ide vagy oda.
Segitseget kernek.(kulfoldon nem olyan megbizhatok az orvosok).Mit javasol, mit tehetek, hogyan kezelhetem?

Koszonom!


Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin allergológus
Tisztelt Kérdező!

A legideálisabb megoldás az allergén anyag távoltartása, ha ez teljes mértékű, nem jelennek meg a tünetek.

Tünetileg a szteroid tartalmú krémek a leginkább hatékonyak, ezeknek a tartós használata azonban nem ajánlott.

Üdvözlettel:



Dr Balogh Katalin

Fül orr gégész

Allergológus szakorvos

Budai Allergiaközpont

www.allergiakozpont.hu

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagyon kedves

Az allergiámmal kapcsolatban kerestem fel Önöket. Már az első pillanattól szimpatikus, kedves emberek segítettek, a Doktornő érthetően beszélt, amikor kérdeztem türelmesen végig hallgatott és válaszolt minden kérdésemre. Kedves volt és csinos.

További vélemények

Hírek

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípések többnyire nem igényelnek különösebb kezelést. Előfordulhat azonban, hogy akár tenyérnyi nagyságú duzzanattal, fájdalommal járó elváltozásokat is okozhatnak a kellemetlen kis vérszívók. A Skeeter-szindróma a heves tünetek ellenére nem életveszélyes állapot – nyugtat meg mindenkit dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológusa, klinikai immunológusa.

További részletek
Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

A méh- illetve darázsfélék csípése egyaránt fájdalmas, azonban a csípés helyén kialakuló bőrtünetek legtöbbször teljesen ártalmatlanok – mondja. dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus és klinikai immunológus orvosa, akit arról kérdeztünk, milyen tünetek utalhatnak a csípések kiváltotta allergiás reakcióra.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK