Elvégezhető az allergiavizsgálat, ha tüneteim vannak vagy gyógyszert szedek?

Elvégezhető az allergiavizsgálat, ha tüneteim vannak vagy gyógyszert szedek?

Dr. Augusztinovicz Monika Módosítva: 2017.12.06 15:52
Nem kell megvárnia, amíg a tüneteit okozó pollen eltűnik a levegőből és az sem kizáró ok, ha már egy ideje valamilyen antihisztamin tartalmú készítményt szed, de nem érzi elég hatásosnak. Ha úgy döntött, hogy a végére járna mi is okozza a panaszait és személyre szabott kelezést kérne, akkor azt most is megteheti, nem kell a hűvösebb napok beálltáig szenvednie, vagy amíg a gyógyszer kiürül a szervezetéből.

Nem kell megvárnia, amíg a tüneteit okozó pollen eltűnik a levegőből és az sem kizáró ok, ha már egy ideje valamilyen antihisztamin tartalmú készítményt szed, de nem érzi elég hatásosnak. Ha úgy döntött, hogy a végére járna mi is okozza a panaszait és személyre szabott kelezést kérne, akkor azt most is megteheti, nem kell a hűvösebb napok beálltáig szenvednie, vagy amíg a gyógyszer kiürül a szervezetéből.

A fül-orr-gégészeti vizsgálat lépései

Ha a beteg légúti panaszokkal érkezik kivizsgálásra, akkor az alapos kikérdezést követően allergia tesztet végzünk. A kikérdezés során feljegyezzük, hogy pontosan milyen tüneteket tapasztal, voltak-e már korábban hasonló panaszai, ha igen, akkor az év azonos szakában jelentkeztek-e, szed-e gyógyszereket, próbált-e más kezelést – mondta el a diagnózishoz fontos főbb kérdéseket dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa. A fül-orr-gégészeti vizsgálat során ellenőrizzük a légutak és az orrnyálkahártya állapotát is. Ilyenkor fény derülhet olyan egyéb elváltozásokra is, - például orrpolip, krónikus arcüreggyulladás vagy orrsövényferdülés - amelyek akár allergiához hasonló tüneteket is okozhatnak, vagy felerősíthetik a tüneteit.

Prick-teszt és vérvizsgálat

Pollenallergiás tünetek esetén az allergia vizsgálatát rendszerint alkaros bőrteszttel végezzük. Ennek során az az allergént az alkar bőrére csepegtetjük, majd minimális (felületi hámréteg) bőrkarcolás történik, ezt követően nézzük a bőr reakcióját. 10-15 perc alatt kialakuló vörösödés, duzzanat esetén az adott allergénre az allergia bizonyított. A vizsgálat azonban nem végezhető allergiás időszakban, és antihisztaminok, antidepresszánsok és szisztémás szteroidok szedésének ideje alatt, ezért ilyen esetekben vérvizsgálattal tudjuk beazonosítani a panaszokat kiváltó allergént. Ezt a módszert alkalmazzuk várandósok, kisgyerekek és csecsemők esetében is – teszi hozzá dr. Augusztinovicz Monika. Vérvizsgálat során az allergénre specifikus ellenanyagok – IgE – szintjét mérik meg. Allergia esetén az IgE mértéke emelkedett a szervezetben.

Mi történik, ha pozitív a teszt?

Az előzetes vizsgálatokat és a beteg tüneteit az allergia teszt eredményével összevetve lehet személyre szabott kezelést összeállítani, mely egyaránt tartalmazhat vényköteles és recept nélküli készítményeket is. A tüneti kezelés hatására a beteg panaszai pár napon belül érezhetően csökkennek. Ezeket mindaddig szednie kell, amíg a tüneteket kiváltó pollen jelen van a levegőben. A hosszú távú megoldásban gondolkodók számára javasolható az allergén specifikus immunterápia, ám ezt a kezelést parlagfű allergiások csak jövő tavasszal kezdhetik.

Téma szakértője

  • Dr. Augusztinovicz Monika

  • Szakterületek:
    • allergológus, klinikai immunológus és fül-orr-gégész
  • Specialitások:
    • orrmelléküreg (arcüreg, homloküreg) specialista
    • COVID utáni szaglásvesztés, szaglástréning 
    • felsőlégúti allergiák
    • általános fül-orr-gégészeti panaszok
    • gyermek fül-orr-gégészeti kezelések
    • fülfájás, füldugulás kezelése

    Távkonzultációs lehetőség csak immunterápia kontroll esetén!

    Vélemények dr. Augusztinovicz Monikáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes (rendelői) vizit
    • Távkonzultáció (telefonos): szerda délután
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

Orvos válaszol

Üdvözlöm Violett vagyok vesetranszpantàlt.
Három hónappal korábban volt egy esésem. Az arccsontomra estem rá. Azon a napon elkezdett fájni a fülem és fokozatosan elkezdett elmenni a hallásom. Másnap elmentem a Fül Orr Gégészetre ahol dobhártyagyulladást állapítottak meg majd később savós középfülgyulladást. Kaptam Antibiotikumot és mometazon orrspray később a hallásom fokozatosan kezdett visszatérni. Amióta elestem belülről hallom a saját hangom mikor beszélek olyan mintha orrhangzósan beszélnék vagy mintha orrhangon beszélnék. nagyon kellemetlen ez a tünet ami nekem eddig soha nem volt. Olyan mint ha az orban lenne valami vagy mint ha levgő lenne benne. Elküldtek egy belső fül MRI vizsgálatra Ami negatív lett. Az Orr Fül Gégészeti vizsgálata alapján azt mondta a nyàlkahàrtya kissé Livid Megnevezés orrsövény elferdülést állapítottak meg. Az Orr Fül Gégészet kérdezte hogy nem e fogytam az elmúlt időszakban. Mondtam igen fogytam 6 kilót 3 hónap alatt. A vélemény javaslat ha belülről hallás hátterében elsősorban a súlyvesztés állhat gégészeti teendőt nem igényel. Szeretnem megkerdezni a suly elvesztése okozhat ilyen tünetet? Vàrom megtisztelő vàlaszàt. Üdvözlettel Violett.

Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika allergológus
Kedves Violett !

A súlyvesztés és a halláspanasz biztosan nem függ össze.
Az arccsontsérülés azonban összefügghet a panaszával.
Pontos válasz csak vizsgálat után adható.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Páciensorientált

Dr. Augusztinovicz Mónika fôorvosnõ kiemelkedôen páciensorientált, kiváló szakember, alapos, törôdô és humánus. A recepciós hölgyek kedvesek, segítôkészek és közvetlenek.

További vélemények

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK