Ekcémás panaszok esetén fontos még a hozzátáplálás megkezdése előtt kivizsgáltatni, hogy mi okozza a bőrtüneteket. Ellenkező esetben erősödhet az ekcéma, de akár az új ételek bevezetése miatt súlyosabb allergiás reakció is kialakulhat. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy mire kell figyelni ekcémás csecsemőnél a hozzátáplálás során.
Az ekcéma első tünetei pár hetes csecsemőnél is jelentkezhetnek. A vöröses, száraz, viszkető foltok esetében fontos a megfelelő kezelés, de épp ilyen lényeges az is, hogy kiderítsük, mi okozza a bőrtüneteket.
A csecsemők bőre nagyon érzékeny, kiütéseket, bőrpírt okozhat többek közt akár a babafürdető vagy a mosópor, öblítő is. Az ekcémás tünetek kapcsán felmerül az allergia gyanúja is, az ekcéma megjelenése csecsemőknél ugyanis allergiás hajlamot is jelezhet – hangsúlyozza dr. Balogh Ádám.
Az allergén fehérjék az anyatejen keresztül a csecsemő szervezetébe jutnak, így anyatejes babának is lehet ételallergiája még akkor is, ha mást nem fogyaszt. Tápszeres babáknál pedig a tápszer összetevői okozhatnak allergiás reakciót.
A hozzátáplálás megkezdése a csecsemő 4-6 hónapos kora között javasolt. Az új ízek bevezetését kísérhetik különböző tünetek, akár ekcéma is jelentkezhet vagy a meglévő betegség tünetei romolhatnak. Ha nem ismerjük az ekcéma kiváltó okát, megeshet, hogy épp azzal az élelmiszerrel kóstoltatjuk a babát, ami már korábban is a tüneteit okozta. Előfordulhat, hogy az ételek bevezetésével még súlyosabb allergiás reakció fog jelentkezni, hiszen nagyobb mennyiségben kapja azt az allergént, ami az ekcémáját is okozza.
Dr. Balogh Ádám elmondta, hogy enyhe ekcémás tünetek esetén a csecsemőnél kisebb az ételallergia kialakulásának kockázata. Ez az ekcéma súlyosságával egyenes arányban emelkedik, közepes vagy súlyos ekcémás tünetek esetén magasabb a kockázat.
Ha nincs ismert ételallergia, akkor az ekcémás csecsemőnél a hozzátáplálást a szokásos módon kezdjük, a jelenleg érvényben lévő ajánlásnak megfelelő sorrendben vezetjük be az új ízeket. Ételallergia diagnózis mellett természetesen az allergént tartalmazó ételeket nem szabad a gyermeknek fogyasztania, ezeket teljes mértékben kizárjuk egyelőre az étrendjéből.
Emellett nagyon lényeges, hogy az ekcéma megfelelően legyen kezelve. Az új ízeket egyesével vezetjük be, fokozatosan, így be tudjuk azonosítani, hogy melyik okozza az ekcéma fellángolását - ha ilyen előfordul – vagy az allergiás bőrtünetek jelentkezését. Ha a hozzátáplálás kapcsán romlanak az ekcémás tünetek, akkor átmenetileg szüneteltessük az adott étel bevezetését és konzultáljunk szakemberrel.
Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekMár a bejelentkezés alkalmával nagyon segítőkész volt az asszisztens hölgy (Dobos Erika), mindent elmagyarázott, segített a dokumentumok feltöltésekor is! Balogh doktor úr is nagyon kedves volt, minden kérdésemre, kielégítő választ kaptam!
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.