Első falatok: csak az ekcéma kivizsgálása után

Első falatok: csak az ekcéma kivizsgálása után

Dr. Balogh Ádám MSc PhD Módosítva: 2022.10.21 22:18

Ekcémás panaszok esetén fontos még a hozzátáplálás megkezdése előtt kivizsgáltatni, hogy mi okozza a bőrtüneteket. Ellenkező esetben erősödhet az ekcéma, de akár az új ételek bevezetése miatt súlyosabb allergiás reakció is kialakulhat. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy mire kell figyelni ekcémás csecsemőnél a hozzátáplálás során.

Először az ekcéma okát kell felderíteni

Az ekcéma első tünetei pár hetes csecsemőnél is jelentkezhetnek. A vöröses, száraz, viszkető foltok esetében fontos a megfelelő kezelés, de épp ilyen lényeges az is, hogy kiderítsük, mi okozza a bőrtüneteket.

 

A csecsemők bőre nagyon érzékeny, kiütéseket, bőrpírt okozhat többek közt akár a babafürdető vagy a mosópor, öblítő is. Az ekcémás tünetek kapcsán felmerül az allergia gyanúja is, az ekcéma megjelenése csecsemőknél ugyanis allergiás hajlamot is jelezhet – hangsúlyozza dr. Balogh Ádám.

Csecsemő is lehet ételallergiás

Az allergén fehérjék az anyatejen keresztül a csecsemő szervezetébe jutnak, így anyatejes babának is lehet ételallergiája még akkor is, ha mást nem fogyaszt. Tápszeres babáknál pedig a tápszer összetevői okozhatnak allergiás reakciót.

Nem tudjuk, mitől súlyosbodik az ekcéma

Hozzátáplálás megkezdése ekcémás csecsemőnél.A hozzátáplálás megkezdése a csecsemő 4-6 hónapos kora között javasolt. Az új ízek bevezetését kísérhetik különböző tünetek, akár ekcéma is jelentkezhet vagy a meglévő betegség tünetei romolhatnak. Ha nem ismerjük az ekcéma kiváltó okát, megeshet, hogy épp azzal az élelmiszerrel kóstoltatjuk a babát, ami már korábban is a tüneteit okozta. Előfordulhat, hogy az ételek bevezetésével még súlyosabb allergiás reakció fog jelentkezni, hiszen nagyobb mennyiségben kapja azt az allergént, ami az ekcémáját is okozza.

Ezt árulja el az ekcéma súlyossága

Dr. Balogh Ádám elmondta, hogy enyhe ekcémás tünetek esetén a csecsemőnél kisebb az ételallergia kialakulásának kockázata. Ez az ekcéma súlyosságával egyenes arányban emelkedik, közepes vagy súlyos ekcémás tünetek esetén magasabb a kockázat.

Az első falatok

Ha nincs ismert ételallergia, akkor az ekcémás csecsemőnél a hozzátáplálást a szokásos módon kezdjük, a jelenleg érvényben lévő ajánlásnak megfelelő sorrendben vezetjük be az új ízeket. Ételallergia diagnózis mellett természetesen az allergént tartalmazó ételeket nem szabad a gyermeknek fogyasztania, ezeket teljes mértékben kizárjuk egyelőre az étrendjéből.

 

Emellett nagyon lényeges, hogy az ekcéma megfelelően legyen kezelve. Az új ízeket egyesével vezetjük be, fokozatosan, így be tudjuk azonosítani, hogy melyik okozza az ekcéma fellángolását - ha ilyen előfordul – vagy az allergiás bőrtünetek jelentkezését. Ha a hozzátáplálás kapcsán romlanak az ekcémás tünetek, akkor átmenetileg szüneteltessük az adott étel bevezetését és konzultáljunk szakemberrel.

Téma szakértője

  • Dr. Balogh Ádám MSc PhD

  • Szakterületek:
    • csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • ételallergiák kivizsgálása, követése
    • légúti allergiák (szénanátha, asztma)
    • atopiás dermatitis, csalánkiütés
    • gyógyszerallergia
    • Alex multiplex allergia teszt specialista
    • allergén specifikus immunterápia
    • gyermek- és felnőtt ellátás
    • angol nyelvű ellátás/ consultation in English available

    Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>

     

    Rendelés típusa:

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!

11 hónapos kislányom testén kb. 2.5 hónapja ekcémás bőrkiütés jelent meg. Először a térd- és a könyökhajlatokban, elég kis területen. A védőnőnk tanácsára tejmentes diétát vezettem be, és mivel még szoptatom a kicsit, ezért én is kerültem ezeket az élelmiszereket. A bőréről lassan elmúltak a kiütések. A diétát 5 hétig tartottuk. Ezután sajnos még súlyosabban jelent meg az ekcéma, ezúttal a baba nyakán, mellkasán és hátán. A gyermekorvosunk azt tanácsolta, hogy ne tartsunk semmi féle diétát, mert nagy tápanyagvesztéssel jár a kicsi számára, és hogy egyébként is túl pici bármilyen teszthez. Azt szeretném kérdezni, hogy tényleg túl pici bármilyen teszthez, és tényleg ne tartsunk be semmilyen diétát?
Válaszát előre is köszönöm! Andrea

Hauser Péterné Gyöngyi
Hauser Péterné Gyöngyi egészségügyi asszisztens
Tisztelt Édesanya,

Az allergia teszt 2 éves kor alatt szakmailag nem elvégezhető, mert az immunrendszere még nincs kifejlődve. Gyermek gasztroenterológus szakorvosunk Dr. Polgár Marianne Tanárnő nagyon indokolt esetben 1 éves kor felett javasolja a vizsgálatot.Javaslom, hogy jelentkezzen be vizitre minden kérdésére válaszol főorvosnő.



Üdvözlettel:
Hauser Gyöngyi
asszisztens

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagyon alapos, érthetően kommunikál

dr .Balogh Ádám Doktor úr vizsgálta kisfiamat földimogyoró allergia kapcsán.Nagyon alapos volt és érthetően elmagyarázott mindent. Mindenkinek ajánlani tudom.Az asszisztensek kedvesek és segítőkészek!

További vélemények

Hírek

Miért karikás a gyermek szeme? Lehet, hogy poratka-allergiája van?

Miért karikás a gyermek szeme? Lehet, hogy poratka-allergiája van?

Gyermeke fáradtan, ingerlékenyen és karikás szemekkel ébred reggelente? Könnyen lehet, hogy poratka-allergia váltja ki tüneteit. Bár a háziporatkákat nem tudjuk teljes mértékben száműzni otthonunkból, alapos és következetes takarítással, valamint néhány óvintézkedéssel jelentősen csökkenthető az atkaszám – tudtuk meg dr. Somogyi Évától, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosától.

További részletek
Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK