Elérhető a gyógyszerallergia kivizsgálás!

Elérhető a gyógyszerallergia kivizsgálás!

Dr. Garaczi Edina PhD Módosítva: 2023.11.16 15:27

Márciustól a fővárosban is elérhetővé vált a gyógyszerallergia laboratóriumi vizsgálata. A Synlab Hungary Kft. és az Allergiaközpont több hónapos közös fejlesztésével olyan szolgáltatás került bevezetésre, amely segíti az életveszélyes tüneteket is okozó gyógyszerallergia diagnosztizálását.

A Prima Medica Egészség Klaszter tagjainak együttműködésével, márciustól a fővárosban is elérhetővé vált a gyógyszerallergia laboratóriumi vizsgálata. A Synlab Hungary Kft. és az Allergiaközpont több hónapos közös fejlesztésével olyan szolgáltatás került bevezetésre, amely segíti az életveszélyes tüneteket is okozó gyógyszerallergia diagnosztizálását.

A hétköznapok során talán észre sem vesszük, naponta hány alkalommal szedünk különböző gyógyszereket: egy pirula fejfájásra, egy gyógynövényes kapszula immunerősítésre, a fogorvosnál a helyi érzéstelenítő, vagy a betegség kezelésére felírt antibiotikum. A készítmények szedése váratlan tüneteket is produkálhat, a gyógyszerallergia tünetei bárkinél, bármilyen életkorban jelentkezhetnek.

Online Bejelentkezés

Dr. Garaczi Edina PhD

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Súlyos tünetekkel járhat

A gyógyszerallergiák hátterében különböző immunológiai mechanizmusok állhatnak, ez alapján a gyógyszerek különböző személyeknél, eltérő tüneteket okozhatnak. Dr. Garaczi Edina allergológus-bőrgyógyász, az Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy az allergiás reakciók a gyógyszer bevétele után pár órával, vagy néhány nappal is jelentkeznek. - A korai típusú allergia jellegzetes tünete a viszkető csalánkiütés, arc- szem- ajakduzzanat. Ritkán nagyon súlyos formában zajlik az allergiás reakció, ilyenkor a nyelv-és gége-duzzanat fulladásérzést okozhat, vagy vérnyomáseséssel, légszomjjal járó anafilaxiás sokk is kialakulhat. Allergiás tünetek a néhány napig, vagy hétig tartó gyógyszerszedés után is jelentkezhetnek, ezt késői típusú allergiának nevezzük. Ilyenkor jellemzően kerek vagy ovális alakú, változó méretű, kiemelkedő göbcsék figyelhetők meg testszerte, vagy egy körülírt területen.

Hogyan történik a gyógyszerallergia kivizsgálása?gyógyszer

A gyógyszerallergia diagnózisának alapja a részletes orvosi anamnézis, azaz a kórelőzmény pontos felderítése. A gyógyszerallergia kivizsgálását allergológus szakorvos végzi.  A tünetek, a beteg részletes kikérdezése és a kórelőzmény alapján meghatározza azon gyógyszereket, amelyekre a laboratóriumi teszt elvégzése javasolt. A laborteszt vérvizsgálattal, limfocita-transzformációs teszt segítségével történik. A laboreredmény visszakerül az allergológus szakorvoshoz, aki az eredményt a klinikai képpel összhangban értékeli, és amennyiben szükséges, meghatározza a további vizsgálatokat is. Így születik meg az eredmény, amelyből megállapítható, hogy az illető az adott gyógyszerre allergiás-e, panaszait valóban az adott készítmény, vagy hatóanyag okozza-e. A kezelőorvos az eredmények függvényében határozza meg a kezelés további menetét.

A limfocita-transzformációs teszt

Ha felmerül valamely gyógyszer kiváltó szerepe, annak a jelenleg elfogadott irányelvek szerint az egyik laboratóriumi vizsgálati módszere a limfocita-transzformációs teszt (LTT); melynek lépéseit a Synlab Hungary Kft. képviseletében dr. Németh Julianna laboratóriumvezető főorvos ismertette: - A vizsgálat során a betegtől vért veszünk, majd a vérből fehérvérsejteket izolálunk. Amennyiben a fehérvérsejtek a vizsgált gyógyszerek hatására aktiválódnak, ezt az aktiválódást a limfocita-transzformációs teszttel tudjuk mérni és kimutatni.

Kinek javasolt a teszt elvégzése?

Bárkinek, aki tapasztalta már akár enyhébb, vagy súlyosabb formában a felsorolt tüneteket. A vizsgálat akkor is elvégezhető, ha a panaszok évekkel korábban, vagy gyermekkorban jelentkeztek, mivel az immunrendszer élethosszig képes emlékezni allergiás reakcióra. Fontos hangsúlyozni, hogy a gyógyszerallergia nem múlik el!  Amennyiben a panaszok kapcsán felmerül a gyógyszerallergia lehetősége, nagyon fontos a kivizsgálás, mert a gyógyszer ismételt szedése később is allergiás tüneteket okoz majd.

Hol lehet jelentkezni a vizsgálatra?

A gyógyszerallergia kivizsgálásra az Allergiaközpontban lehet jelentkezni.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Dr.Garaczi Edina!
Szeretnék érdeklődni, hogy hol és hogyan lenne lehetőségem gyógyszerallergia, tartósítószer-és adalékanyag tesztet végeztetni .Február óta küszködök elég durva tünetekkel.8 éve szedek pajzsmirigy alul működésre gyógyszert.Jelenleg Syntroxint szedek 200-at,ami most csökkentettek 300-ról.A tüneteim enyhültek, de még így is kicsit több az adag,mint amire szükségem van,de januárig nem veszik kisebbre az adagom.A gyanúm az, hogy miután már több allergia,kardiológiai,belgyógyászati stb vizsgálaton túl vagyok és eredményre nem jutottam, szükségesek lennének a fent említett vizsgálatok.Magas vérnyomásra is szedek gyógyszert, ami eddig Tolura 40 volt,jelenleg Lercaton a tünetek miatt.Orvosi irataimat visszanézve gyakorlatilag, amióta a hormon tablettákat szedem(Letrox,L.Tyroxin-most már a Sytroxin), azóta vannak kardiológiai problémáim, bőrkiütések stb.Tartósítószeres dolgokat nem fogyasztok, mert nyelvzsibbadás és egyéb tüneteke jelentkeztek evés után(Ez elmúlt, mióta a Sytroxint csökkentették).Jelenleg, ami nagyon nyugtalanít, hogy van amikor evés után vesefájdalmat érzek, a pulzusom 110 körül,a vérnyomásom magasabb lesz.Egyik este bolti tartósítószeres felvágottat ettem, nem sokkal utána felment a pulzusom, a vérnyomásom, negyed óránként pisilni futkoztam és nagyon fájt a vesém.Pulzuscsökkentő hatása után (Nebivelol) már jobban voltam.Szeretnék érdeklődni, hogy Ön mit javasolna, milyen vizsgálatok lennének szükségesek, mert enni sem merek, a gyógyszerem is félve veszem be, amíg nem tudom mi a probléma oka.Total IGE 132 lett,a Nutritív 20-as és az Inhalatív 20-as panel negatív lett.Inzulinos is jó és a többi labor értékem is.Vérszegény vagyok,erre kaptam Maltofert.C reaktív protein magas(6.86) Szívesen elmennék Önhöz vizsgálatra is, ha Ön úgy látja, hogy szükséges.Köszönettel: H.V.

Dr. Garaczi Edina PhD
Dr. Garaczi Edina PhD allergológus-bőrgyógyász
Tisztelt H. Viki,

Az Allergiaközpontban van lehetőség gyógyszerallergia vizsgálatra (LTT: limfocita transzformációs teszt), de külön a gyógyszerekben lévő adalékanyagokat és tartósítószereket nem tudjuk vizsgálni. Jelenleg az LTT vizsgálatban a tabletta egészét (hatóanyag+ vivőanyag+ adalékanyag) tudjuk tesztelni.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Aranyos

A Doktornő nagyon aranyos volt, mindenben próbált segíteni, minden lehetőséget felvázolt a betegséget és a megoldást illetően is! A recepciós hölgyek segítőkészsége és felkészültsége is tetszett.

További vélemények

Hírek

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.

További részletek
Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK