Elérhető a gyógyszerallergia kivizsgálás!

Elérhető a gyógyszerallergia kivizsgálás!

Dr. Garaczi Edina PhD Módosítva: 2023.11.16 15:27

Márciustól a fővárosban is elérhetővé vált a gyógyszerallergia laboratóriumi vizsgálata. A Synlab Hungary Kft. és az Allergiaközpont több hónapos közös fejlesztésével olyan szolgáltatás került bevezetésre, amely segíti az életveszélyes tüneteket is okozó gyógyszerallergia diagnosztizálását.

A Prima Medica Egészség Klaszter tagjainak együttműködésével, márciustól a fővárosban is elérhetővé vált a gyógyszerallergia laboratóriumi vizsgálata. A Synlab Hungary Kft. és az Allergiaközpont több hónapos közös fejlesztésével olyan szolgáltatás került bevezetésre, amely segíti az életveszélyes tüneteket is okozó gyógyszerallergia diagnosztizálását.

A hétköznapok során talán észre sem vesszük, naponta hány alkalommal szedünk különböző gyógyszereket: egy pirula fejfájásra, egy gyógynövényes kapszula immunerősítésre, a fogorvosnál a helyi érzéstelenítő, vagy a betegség kezelésére felírt antibiotikum. A készítmények szedése váratlan tüneteket is produkálhat, a gyógyszerallergia tünetei bárkinél, bármilyen életkorban jelentkezhetnek.

Online Bejelentkezés

Dr. Garaczi Edina PhD

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Súlyos tünetekkel járhat

A gyógyszerallergiák hátterében különböző immunológiai mechanizmusok állhatnak, ez alapján a gyógyszerek különböző személyeknél, eltérő tüneteket okozhatnak. Dr. Garaczi Edina allergológus-bőrgyógyász, az Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy az allergiás reakciók a gyógyszer bevétele után pár órával, vagy néhány nappal is jelentkeznek. - A korai típusú allergia jellegzetes tünete a viszkető csalánkiütés, arc- szem- ajakduzzanat. Ritkán nagyon súlyos formában zajlik az allergiás reakció, ilyenkor a nyelv-és gége-duzzanat fulladásérzést okozhat, vagy vérnyomáseséssel, légszomjjal járó anafilaxiás sokk is kialakulhat. Allergiás tünetek a néhány napig, vagy hétig tartó gyógyszerszedés után is jelentkezhetnek, ezt késői típusú allergiának nevezzük. Ilyenkor jellemzően kerek vagy ovális alakú, változó méretű, kiemelkedő göbcsék figyelhetők meg testszerte, vagy egy körülírt területen.

Hogyan történik a gyógyszerallergia kivizsgálása?gyógyszer

A gyógyszerallergia diagnózisának alapja a részletes orvosi anamnézis, azaz a kórelőzmény pontos felderítése. A gyógyszerallergia kivizsgálását allergológus szakorvos végzi.  A tünetek, a beteg részletes kikérdezése és a kórelőzmény alapján meghatározza azon gyógyszereket, amelyekre a laboratóriumi teszt elvégzése javasolt. A laborteszt vérvizsgálattal, limfocita-transzformációs teszt segítségével történik. A laboreredmény visszakerül az allergológus szakorvoshoz, aki az eredményt a klinikai képpel összhangban értékeli, és amennyiben szükséges, meghatározza a további vizsgálatokat is. Így születik meg az eredmény, amelyből megállapítható, hogy az illető az adott gyógyszerre allergiás-e, panaszait valóban az adott készítmény, vagy hatóanyag okozza-e. A kezelőorvos az eredmények függvényében határozza meg a kezelés további menetét.

A limfocita-transzformációs teszt

Ha felmerül valamely gyógyszer kiváltó szerepe, annak a jelenleg elfogadott irányelvek szerint az egyik laboratóriumi vizsgálati módszere a limfocita-transzformációs teszt (LTT); melynek lépéseit a Synlab Hungary Kft. képviseletében dr. Németh Julianna laboratóriumvezető főorvos ismertette: - A vizsgálat során a betegtől vért veszünk, majd a vérből fehérvérsejteket izolálunk. Amennyiben a fehérvérsejtek a vizsgált gyógyszerek hatására aktiválódnak, ezt az aktiválódást a limfocita-transzformációs teszttel tudjuk mérni és kimutatni.

Kinek javasolt a teszt elvégzése?

Bárkinek, aki tapasztalta már akár enyhébb, vagy súlyosabb formában a felsorolt tüneteket. A vizsgálat akkor is elvégezhető, ha a panaszok évekkel korábban, vagy gyermekkorban jelentkeztek, mivel az immunrendszer élethosszig képes emlékezni allergiás reakcióra. Fontos hangsúlyozni, hogy a gyógyszerallergia nem múlik el!  Amennyiben a panaszok kapcsán felmerül a gyógyszerallergia lehetősége, nagyon fontos a kivizsgálás, mert a gyógyszer ismételt szedése később is allergiás tüneteket okoz majd.

Hol lehet jelentkezni a vizsgálatra?

A gyógyszerallergia kivizsgálásra az Allergiaközpontban lehet jelentkezni.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztel Doktonő / Doktor Úr!

Nyáron a jobb combomon megjelentek viszkető piros foltok, amik vakarózás után kissé érdesebb felületűvé váltak, és megduzzadtak. Ezek aztán néhány hét alatt maguktól elmúltak.
Augusztus végén arra lettem figyelmes, hogy reggelente nagyon piros a szemen, majd napközben elmúlik…
Szeptember elején kötőhártyagyulladást állapítottak meg a szemészeten (Floxal csepp 1 hétig, napi 5X).
Eltelt 2 hét, majd ismét kötőhártyagyulladásom lett, ismét Floxal a fenti mennyiségben.
Ezután kb. 9-10 nappal megint piros szemmel a szemészeten kötöttem ki, ahol megállapították, hogy most episcleritisem van, ami a szervezetben zajló gyulladásra utal. Mindenképpen gócot kell kutatni.
Fül-orr-gégészet: negatív
Nőgyógyászat: negatív
Fogászat: negatív
Izületi panaszom nincs
2 napja hasmenésem van, amit a gyerekektől kaphattam el… De ez sem sürgető, és már rendeződni látszik!
Szeptember elején megjelentek a bőrtünetek is, amiknek nem tulajdonítottam nagyobb jelentőséget, de kb.1-2 hete egyre kínzóbb viszketési ingerekkel küzdök:
- Hajas fejbőr jobb oldal
- jobb fül mögött
- jobb fül mögött nyirokcsomó duzzanat (szemmel nem nagyon látható, csak kézzel tapintható, nem fáj, néha viszket)
- jobb vállon
- hátam tetején a nyakhoz közel a gerincnél egy negyed tenyérnyi folt
- a hátam közepén a gerincnél egy tenyérnyi folt
- a fenekemen a farpofákon, a fenekem felett a gerincnél
a jobb combomon, oldalt

Bőrgyógyász szerint gyógyszer allergia. Jó pár éve (min. 3) szedem a következő gyógyszereket:
meforal 500 mg (3x1)
L-Thyroxin 75 mikrogramm
3000 NE D-Vitamin
2 hét Provera (1 hét: 2x2,5mg; 1 hét: 2 x 5mg; 2 hét szünet)

Azt gondolja, nem allergia, semmiképpen sem kell allergológiára mennem, ezért elküldött laborra:


Fehérvérsejt 7,0
Neutrofil 5,0
Limfocita 1,35
Monocita 0,45
Eozinofil 0,20
Bazofil 0,03
Neutrofil 71,20% ++++++
Limfocita 19,20% ++++++
Monocita 6,40%
Eozinofil 2,80%
Bazofil 0,40%
Vörösvérsejt 4,9
Hemoglobin 132
Hematokrit 0,42
MCV 86,3
MCH 26,9
MCHC 312
Trombocita 334
MPV 10,6
RDW-SD 41,7
Vörösvérsejt süllyedés 42 +++++++
C reaktív protein 29,57 +++++++
Anti-streptolizin O 131



Nagyon megrémült, amikor látta, hogy milyen magas a CRP értékem, de tanácstalan volt.
Végül felírt Medrolt (8mg/nap), és 1 hét múlva kontroll.

Kérdésem: Milyen úton menjek tovább? Nem lehetséges, hogy ez vmilyen bőrgyulladás, és amiatt ekkor az érték? Vagy esetleg tényleg gyógyszerallergia lehet? Mit tud megállapítani a fenti labreredményből? Kell-e valamilyen komolyabb betegségre gondolnom (nyirokcsomó, viszketés)?

Köszönöm megtisztelő válaszát, előre is.

Üdvözlettel:

Pincsi

Dr. Garaczi Edina PhD
Dr. Garaczi Edina PhD allergológus-bőrgyógyász
Tisztelt Kérdező,

A leírás alapján komplex problémáról van szó, amihez szakorvosi vizsgálat szükséges. A magasabb C reaktív protein szint gyulladást jelez, ami lehet fertőzés vagy allergiás folyamat is. Ennek kivizsgálására kérem, hogy jelentkezzen be a rendelésemre.

Üdvözlettel:

Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Aranyos

A Doktornő nagyon aranyos volt, mindenben próbált segíteni, minden lehetőséget felvázolt a betegséget és a megoldást illetően is! A recepciós hölgyek segítőkészsége és felkészültsége is tetszett.

További vélemények

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK