Ekcémás csecsemőknél nagyobb valószínűséggel jelentkeznek ételallergiás tünetek, későbbi életkorban. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista, a Budai Allergiaközpont orvosa elmagyarázta, hogy mi lehet az összefüggés okai és elmondta, hogy szülőként mire fontos figyelnünk.
Az allergiás menetelés fogalma régóta ismert, tudjuk, hogy az atópiás, vagyis allergiára hajlamos gyerekeknél különböző életkorokban a betegség eltérő formában jelentkezik, s ezek rendszerint követik egymást. A csecsemőként nagyon száraz, ekcémás bőrű gyerekeknél nagyobb valószínűséggel jelentkezik ételallergia is, majd később szénanátha és asztma.
Az allergiára való hajlam öröklődik, 30% körüli az esélye, hogy a gyermeknél is megjelennek a tünetek, ha az egyik szülő allergiás, két allergiás szülő esetében pedig közel 60-80%.
Az atópiás menetelés első állomása rendszerint az atópiás dermatitisz, vagyis az ekcéma. A Biochemia Medica összefoglaló írása szerint az ebben érintett csecsemőknél az öröklött allergiás hajlam miatt a bőr védelmi funkciója sérült, emiatt túl korán és túlzott mennyiségben jutnak el a környezetből (káros és ártalmatlan egyaránt) anyagok a szervezetbe. A még éretlen immunrendszer ezekre túlzottan reagál, IgE antitesteket állít elő.
Az IgE-t a B-sejt limfocitái termelik, egyfajta immun fehérvérsejt. Ez az antitest olyan reakciókat aktivál, amelyek segítik a szervezetet a fertőzések elleni küzdelemben – magyarázza dr. Balogh Ádám. Az IgE antitestek azonban az éretlen immunrendszer túlzott reakciója miatt az ártalmatlan anyagokat is fenyegetésként azonosítja. Az IgE antitestek az allergénhez és más típusú immunsejtekhez is kötődnek, ezáltal túlstimulálják az immunrendszert, amelynek következtében megjelennek az allergiás tünetek.
Az IgE nemcsak segít az észlelt fenyegetés semlegesítésében, hanem „memória” sejteket hagy maga után, hogy „őrködjenek” és ha azt észlelik, hogy a fenyegetés visszatér, akkor gyorsan reagáljanak. Az allergiás menetelés tehát folytatódik, a megváltozott immunválasz túlérzékennyé teheti az újonnan bevezetett ételek, például a tehéntej, a tojás vagy a dió iránt, ami egy vagy több ételallergia megjelenését okozhatja a gyermeknél.
A The Lancet folyóiratban közölt kutatás is megerősítette ezt az összefüggést. Több tanulmány összegzése alapján a szakemberek megállapították, hogy az ételallergiás betegek 81%-ánál ekcéma is megelőzte az ételallergia kialakulását.
Ekcémás gyerekek esetében az ételallergia a bőrtünetek fellángolását is okozhatja. A tünetek az étel elfogyasztását követően rövid időn belül, vagy akár néhány nappal később is jelentkezhetnek. Előfordulhat:
Dr. Balogh Ádám hangsúlyozza, hogy az ekcéma tünetei hullámzóak, a fellángolásnak bizonyos ételek fogyasztása mellett több más oka is lehet. Jelenlegi ismereteink szerint az ekcémás betegek harmadánál rontja bizonyos ételek fogyasztása a tüneteket. Az alapos kórtörténet és az orvosi vizsgálat segít a további vizsgálatok irányát meghatározni. Szükség esetén a gyerekeknél allergiavizsgálatra is sor kerülhet, melynek segítségével kiderül, hogy az ekcéma mellett ételallergia is kialakult-e a gyermeknél és adott esetben azt is pontosan meg lehet határozni, hogy az allergén melyik komponense okozza a tüneteket, milyen szigorú diétára van szükség.
Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekMár a bejelentkezés alkalmával nagyon segítőkész volt az asszisztens hölgy (Dobos Erika), mindent elmagyarázott, segített a dokumentumok feltöltésekor is! Balogh doktor úr is nagyon kedves volt, minden kérdésemre, kielégítő választ kaptam!
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.