Az autoimmun gluténérzékenység, más néven lisztérzékenység vagy cöliákia nem csak hasi panaszokat okozhat. Jellegzetes az általa kiváltott bőrtünet, a dermatitisz herpetiformis, melyről bővebben dr. Brezán Edina bőrgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosa nyilatkozott.
Nem mindenkinél jelentkeznek a tipikus tünetek úgy, mint hasi fájdalom, puffadás, hasmenés. A fel nem ismert autoimmun gluténérzékenység azonban nagyon komoly szövődményeket okozhat. Gyerekeknél a fejlődés elmaradása, vérszegénység, nőknél meddőség, vetélések is jelentkezhetnek. Éppen ezért érdemes figyelni, ha szokatlan bőrtünetek jelentkeznek, mert bizony ezek is jelezhetik a betegséget – figyelmeztet dr. Brezán Edina.
Az autoimmun gluténérzékenység bőrtünete a DH, mely gyermekeknél és felnőtteknél, elsősorban 15 és 60 év között egyaránt előfordulhat. A betegségre elsősorban a könyök, térdek és a háton a farokcsont feletti területen csoportosan megjelenő, viszkető hólyagos kiütések hívják fel a figyelmet. Kezdetben hosszabb tünetmentes időszakokat követően a betegség hullámokban kiújulhat.
A jellegzetes tünetek és az elvégzett bőrminta szövettani vizsgálat alapján az orvos megállapítja a diagnózist. Amennyiben DH igazolódik, el kell végezni a cöliákia kivizsgálását is.
A bőrtünetek gyógyszeres kezeléssel és külsőleg gyulladáscsökkentő krémekkel megszüntethetők. A végleges megoldást azonban az autoimmun gluténérzékenység kezelése jelenti. Dermatitis herpetiformisban szenvedő betegnek szigorú, egész életen át tartó gluténmentes diétát kell tartania. Ennek segítségével nemcsak a bőrtünetek, de a bélbolyhok károsodása és az autoimmun gluténérzékenység szövődményei (pl.vérszegénység, vashiány, csontritkulás, meddőség, lymphomák) is megelőzhetők.
Vélemények dr. Brezán Edináról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekNagyon tetszett a részletes orvosi tájékoztatás. Külön köszönöm Dr. Brezán Edina Doktornőnek a minden részletre kiterjedő vizitet. Régóta fennálló problémámra sikerült megoldást találnia és úgy érzem most elindultam a gyógyulás útján! Nagyon hálás vagyok mindenkinek szívből ajénlom!
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.