2023 október 7-én tartottam meg őszi első szakmai napját a Prima Medica Egészséghálózatok közös szervezésben az Allergiaközponttal. A nap fő témája a mikrobiom volt, amelyet több szakterületből megközelítve mutattak be nap előadói. A Szakmai Nap résztvevői betekintést nyerhettek, hogy milyen hatása van a testi és lelki működésünkre, a mikrobiom és mélyebben megismerhetik ennek összetett hatásait.
A szakmai napot Dr. Babai László a Prima Medica Egészséghálózat és az Egészség központok alapója kezdte meg ünnepi bevezetőjével, aki kiemelte ezen szakmai napok interdiszciplinális fontosságát, így az egyes szakterületek, specialistái saját szakterületük tudományos előrehaladottságát, tudják megosztani egymással.
Dr. Hidvégi Edit PhD, gyermekgyógyász, gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, gasztroenterológus, pulmonológus, az Allergiaközpont főorvosa nyitóelőadásaként átfogó képet adott a miktobiomról. Doktornő történelmi bevezetést adott a szakemberekről, akik a mai tudásunkat alakították a miktobiomról. Kifejtette, hogy a megfelelő megnevezés a mikrobióta, ami a baktériumok, gombák és vírusok összességét foglalja magában, aminek össztömege megközelítőleg 1-2 kg is lehet, amelynek 90%-a a bélrendszerünkben található. A baktériumok 10.000 fajtája található meg szervezetünkben.
Az allergiás betegségek megelőzése és kezelése egyre fontosabb téma az egészségügyi kutatásban és gyakorlatban. Dr. Hidvégi Edit PhD, gyermekgyógyász, gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, gasztroenterológus, pulmonológus, az Allergiaközpont főorvosa szintén a délelőtt folyamán előadásában, kutatások bemutatásával szemléltette, hogy például baktériumok is szerepet játszhatnak akár az allergiás asztma hajlamosításában. Részletezte, hogy a felesleges az antibiotikum túlhasználat, a nem megfelelő diéta alkalmazása, mindezek mellett a városi légkör, a túl higiénés környezet, nem tesznek jót a mikrobiom egészségében, és így bélflóra megváltozásával az ételallergiákra való hajlam is nagyobb.
Ezt követően Dr. Sárdi Krisztina főorvosnő, az Allergiaközpont belgyógyásza és gasztroenterológusa ismerteti a mikrobiom szerepét a bélbetegségek kialakulásában. Doktornő is megerősítette, hogy a bélrendszerben található a mikrobiom legnagyobb része. Kihangsúlyozta, hogy az IBS az egyik leggyakoribb funkcionális bélbetegség, a magyar felnőtt lakosság 10-15%-át teszi ki, az IBS betegek zömét nők adják és leginkább a fiatal felnőttek betegsége. Doktornő kifejtette, hogy az egyes IBS fajtákban, változik az egészséges mikrobiom. Mindazonáltal kiemelte, hogy az egyes IBS-ben szenvedő betegeknek mennyire fontos a személyre szabott diéta, illetve a hangsúlyozta azt is, hogy fontos a mozgás, a bél mikrobiom állományában, így a bélflóra diverzitása is növelhető, de a bélflóránkra az alvásunk hossza és minősége is kihat.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A délelőtt utolsó előadásában Varga Dóra dietetikus, táplálkozástudományi szakember részletezte, hogy miként támogathatjuk az egészséges mikrobiom meglétét szervezetünkben. Hangsúlyozta, hogy a legfrissebb kutatások szerint az olyan betegségek, amelyek étkezéssel függnek össze, szinte mind hátterében a mikrobiom áll. Előadásában így az álltalános táplálkozási elvek mentén haladt, amik segítik az egészséges mikrobiomot. Már magzati korban fontos az édesanya táplálkozása a magzatra nézve, kiemelte, hogy ebben a mai napig rengeteg tévhit él. De a táplálkozásra odafigyelni nem csak ekkor szükséges igazán, hanem az élet bármely szakaszában. Míg a zsíroknál fontos a nővényi zsírok előtérbe helyezése, addig a szénhidrátoknál az édesítőszerekre való átváltás jelen kutatások szerint nem okoznak pozitív hatást, a rostbevitel és annak fermentációs folyamata viszont annál inkább fontos a bél mikrobiom összetétele szempontjából, persze ezek fogyasztása bizonyos betegségek megléte esetén egyénfüggő.
Dr. Németh Alíz, az Allergiaközpont belgyógyásza, gasztoenterológusa és hepatológusa a délután folyamán azt fejtette ki, milyen kapcsolatban állhat az obesitás vagyis az elhízás és a mikrobiom. A világ népességének 1/3-a túlsúlyos, 10%-a pedig elhízott. Magyarország nagy szerepet vállal a statisztika rontásában, hazánkban a túlsúlyosak és az elhízottak együttes aránya 70% a kórosan elhízottaké pedig 5%. Főorvosnő egy friss kutatást elemezve rávilágított, hogy a vékony és a normális testsúlyú emberek mikrobim diverzitása a legjobb, ami a túlsúllyal folyamatosan romlik.
A májbetegségek komplex és súlyos egészségügyi problémák, amelyek gyakran progresszív jellegűek. Németh Alíz doktornő második prezentációjában azt vizsgálta, hogyan játszik szerepet a mikrobiom a májbetegségek kialakulásában és azok progressziójában. A máj és a bélrendszerünk kettős kommunikációban van, így a megváltozott mikrobiom akár nem alkoholos zsírmájhoz is vezethet.
Dr. Princz Géza neurológus, pszichiáter, infektológus a nap utolsó előadójaként a mikrobiom és a lelki működés összefüggéseit fejtette ki. Kifejtette, hogy a hipotalalmus, mellékvese kéreg, és a bélrendszer között szoros kapcsolat van. Doktor úr bemutatta, hogy kutatások azt állítják, hogy az autizmusnak nem csak genetikai háttere, hanem táplálkozással való összefüggése is van, illetve kifejtette, hogy a depresszió megléténél nagyon nehéz vizsgálni a mikrobiom hatását éppúgy mint a skizofréniál, de ezek a közeljövőben változhatnak.
A mikrobiom kutatása és annak megértése egyre fontosabbá válik az orvostudományban és a biológiai kutatásokban, mivel segíthet a betegségek megelőzésében és kezelésében, valamint az egészséges életmódhoz való tanácsok kidolgozásában. Ennek a megértésnek az előre lepésében vállalt szerepet ez a Szakmai nap is.
Rendelés típusa:
További véleményekMindenki kedves volt, most különösen a koronavírus járvány miatti bizonytalanság idején ez talán még fontosabb, hogy magabiztos de kedves fellépés legyen. A Doktornő szakszerűen kezelte a problémámat és úgy érzem el tudok indulkni a gyógyulás útján! Örülök neki, hogy eljöttem Önökhöz a járvány ellenére.
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.
Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.