Az ételallergia tünetei csecsemőknél-korai és kései reakciók

Az ételallergia tünetei csecsemőknél-korai és kései reakciók

Dr. Balogh Ádám MSc PhD Módosítva: 2023.11.13 15:38

A hozzátáplálással kapcsolatban felmerülő gyakori kérdéseket előző cikkünkben összefoglaltuk.

Most arról kérdeztük dr. Balogh Ádám gyermekgyógyászt, allergia specialistát, a Budai Allergiaközpont orvosát, hogy milyen tünetek jelezhetik, ha az új ízekkel való találkozás kapcsán allergiás reakció lép fel a kicsinél.

Fontos figyelni nemcsak a korai – étkezést követő fél órán belül megjelenő – tünetekre, hanem az órákkal vagy napokkal később kialakuló allergiás reakcióra is!

Ki lehet allergiás?

család apa anya csecsemőBárki lehet allergiás, a kialakulásának azonban nagyobb az esélye azokban a családokban, ahol többen is allergiásak.

Az allergiára való hajlam öröklődik.

Azoknál a gyerekeknél, ahol az egyik szülő allergiás, 30% körüli az allergia kialakulásának esélye.

A kockázat megnő, ha mindkét szülő allergiás, ilyenkor 70% eséllyel jelenik meg a betegség valamilyen formában a gyermeknél is.

„Az allergia kialakulását csecsemőknél gyakran jelzik bőrtünetek: ekcéma vagy csalánkiütés. A másik jellegzetes tünet a hasi panaszok: puffadás, hasmenés, véres széklet és esetleg reflux-szerű tünetek.”


Nem az allergia öröklődik, hanem a hajlam

Fontos tisztázni, hogy ha a szülő parlagfűre allergiás, az nem azt jelenti, hogy a csecsemő is tüsszögni kezd majd augusztus közepétől, a növény virágzásának időszakában.

A gyermek csupán a hajlamot örökli, nála az allergia már bármilyen formában megjelenhet.

„Az allergiás menetelés azt jelzi, hogy a betegség a különböző életkorokban más és más típusú tünetek formájában jelentkezhet. Az allergiára hajlamos csecsemőnél ekcéma vagy nagyon száraz bőr okoz panaszt, majd később ételallergiás tünetei, hasi panaszok is jelentkeznek. Kisiskolás korban asztmás tünetek, később szénanátha formájában jelenhet meg az allergiás hajlam.”


Mikor jelentkezhetnek az első allergiás tünetek?

csecsemő orvosi vizsgálatGyakorlatilag a születés pillanatától bármikor.

Az allergén fehérjék az anyatejjel is átjutnak a kicsi szervezetébe, tápszeres babáknál pedig a tehéntej-alapú készítmények miatt jelentkezhetnek az első allergiás tünetek.

A tejen kívül gyakran okoz még allergiás tüneteket a tojás, szója, búza és a földimogyoró is.


Korai és kései allergiás reakciók

A Brit Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság és a Brit Dietetikusok Szövetsége által közösen kiadott tájékoztató arra figyelmeztet, hogy az allergiás tüneteknek két formája létezik: korai és kései reakciók is előfordulhatnak.

A korai (azonnali) allergiás tünetek IgE (egy antitest, amit az immunrendszer az allergén ellen termel) alapúak. Átlagosan 30 perccel az allergén étel elfogyasztását követően lépnek fel a tünetek:

- az ajkak, az arc és a szemek duzzadtak, ödémásak

- testszerte viszkető csalánkiütés jelentkezhet

- görcsös hasi fájdalom, hányás is előfordulhat.

A korai allergiás reakció legsúlyosabb, életveszélyes következménye az anafilaxiás sokk, mely jelentkezhet öedemás nyelv megduzzanat, nehézlégzés, köhögés, vérnyomáscsökkenéssel és ájulás képében.

A kései, nem-IgE-mediált allergiás reakciók órákkal vagy napokkal az allergén étel elfogyasztását követően jelentkezhetnek. Jellemző tünetei:

- hasfájás, hányinger, hányás és reflux

- bőrtünetek: vörös, viszkető foltok, fokozódó ekcéma

- gyakori – napi 6-8 alkalommal – széklet - egyéntől függően ennek ellenkezője, székrekedés – heti 2 alkalom vagy kevesebb - is előfordulhat.


Mindkét típusú allergiás reakciót komolyan kell venni!

A korai allergiás reakciók legnagyobb veszélye, hogy az elfogyasztott allergén miatt a gyermeknél anafilaxia jelentkezik.

A kései allergiás reakciók esetében ugyan ez a veszély nem áll fenn, ám pont az „enyhébb” tünetei miatt előfordulhat, hogy csak hosszabb idő után kerül felismerésre, a gyermeknél emiatt növekedés- és fejlődés terén elmaradás mutatkozhat.


Hozzátáplálásról szóló cikksorozatunk következő része: Mikor vezessünk be gyakori allergéneket az allergiára hajlamos gyermekek étrendjébe?

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés:

Budai AllergiaKözpont

+36 30 236 91 39

Online bejelentkezés az Allergiaközpont rendeléseire

Téma szakértője

  • Dr. Balogh Ádám MSc PhD

  • Szakterületek:
    • csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • ételallergiák kivizsgálása, követése
    • légúti allergiák (szénanátha, asztma)
    • atopiás dermatitis, csalánkiütés
    • gyógyszerallergia
    • Alex multiplex allergia teszt specialista
    • allergén specifikus immunterápia
    • gyermek- és felnőtt ellátás
    • angol nyelvű ellátás/ consultation in English available

    Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>

     

    Rendelés típusa:

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő / Doktor úr !

Érdeklődnék, hogy Önöknél melyik szolgáltatást kellene választanom az alábbi esetben. Kisfiam kazein allergiás, mely évek óta tartó diétával jelenleg tünetmentes (diétahiba esetén rövid időn belül tünetel ) az iskolába kérnek friss igazolást a tejmentes étkezés biztosításához , mert a jelenlegi szakorvosi igazolása lejárt, de állami intézményben jelenleg 3-4 hónapos várólisták vannak, de így szeptembertől nem kaphatna diétás étkezést ami esetében erős gyomorfájdalom , bőrkiütés ( darabos, "homokos" érzetű bőr ) , kiborulás és kontrollálhatatlan hisztikkel , folyamatos felsőlégúti panaszokkal, hasmenéssel járna, melyeket a teljes tejkizárás óta csak hiba esetén tapasztaltunk. Mely vizsgálatra vagy konzultációra tudnánk Önökhöz bejelentkezni, hogy friss szakorvosi ajánlást kapjunk kisfiúnk diétás étkeztetéséhez ? Előre is köszönöm válaszukat.

Tisztelt Érdeklődő,

Központunkban Dr Hidvégi Edit foglakozik étel allergiás gyermekek gondozásával. Ő tud diétás javaslatot kiadni a gondozott gyermekek részére.
Időpontot foglalni az online rendszerünkben tud, illetve a weboldalunkon megadott telefonszámos is el tud érni bennünket.

Üdvözlettel:
Budaházi Kata

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagy szakértelem

Keveset kellett várakoznunk. Az orvos nagy szakértelemmel rendelkezett, úgy éreztük hogy rendesen foglalkozik a problémánkkal.

További vélemények

Hírek

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.

További részletek
Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK