Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Dr. Mezei Györgyi Módosítva: 2024.12.06 08:08

Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.

Online Bejelentkezés

Dr. Mezei Györgyi

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Az atópiás betegségekről

Az atópiás betegségek, mint az asztma és az allergiás nátha széles körben elterjedtek a gyermekek körében. Leggyakoribb kiváltó okai a fák és a füvek pollenjei, a háziporatkák, a penészgombák és az állati szőr, az elsővonalbeli terápiát az allergén kerülése és a tüneti szerek alkalmazása jelenti. Sok esetben azonban igen hosszú gyógyszeres kezelésre (allergiás nátha esetén szájon át vagy orrba juttatott antihisztaminokra és/vagy helyileg az orrban alkalmazott, ún. nazális szeroidok használatára.; asztmás gyermekeknél hörgőtágítókra és/vagy inhalációs szteroidokra) van szükség, ami nem is mindig bizonyul elegendőnek, és a betegség jelentős panaszokat is okozhat a kisgyermeknek.

Az allergiás nátha rettentően meg tudja keseríteni a mindennapokat

Az allergiás rhinitis az orrnyálkahártya allergiás gyulladása a különféle légúti allergénnel szemben, melynek szezonális és egész évben fennálló formája is ismert.

–Egyre gyakrabban találkozunk pollenallergiás gyermekekkel a szakrendelésen – kezdi dr. Mezei Györgyi –, akik számára a mind hosszabbra nyúló, kora tavasztól késő őszig tartó pollenszezon rendkívüli kihívásokkal jár. A hidegebb idő beköszöntével már főként a beltéri allergének teszik próbára a kicsinyek immunrendszerét. Tévedés azonban azt hinni, hogy a szénanátha okozta panaszok mindössze átmeneti kellemetlenséget, némi vizes orrfolyást, tüsszögést és orrviszketést jelentenek ezeknek a gyerekeknek. Az allergiás rhinitis általános rossz közérzetet okoz, megakadályozza a felhőtlen játékot és sportolást, lehetetlenné teszi az alvást (a gyerekek nagyrészt szájlégzők lesznek) és az iskolai feladatok elvégzését, továbbá fül-orr-gégészeti szövődményekkel (orrpolip, krónikus arcüreggyulladás) járhat – mondja dr. Mezei Györgyi. A teljes gyógyulást egyedül az allergének maximális kiküszöbölése jelenthetné, ez azonban gyakorlatilag kivitelezhetetlen. Gondoljunk az egyik legjelentősebb beltéri allergénre, a poratkára, ami a lakás minden zugában, az ágyneműben, a matracban, a szőnyegekben és a bútorkárpitban is megbújhat. A rendszeres takarítással is legfeljebb csak az atkaszám csökkenését érjük el. Tüneti kezeléssel sokat tehetünk azért, hogy ezeket a panaszokat mérsékeljük, ám a betegség kórlefolyását nem változtatjuk meg, ráadásul az allergiás nátha asztmával való társulása a rosszabbodás kockázatát is jelenti a szénanáthás gyermekek számára.

Az allergénspecifikus immunterápia kedvező hatásai

–Ha az allergént sikerült azonosítani, de nem tudjuk kiiktatni a gyermek életéből, akkor az allergénre specifikus immunterápia (deszenzitizáció) segítségével mérsékelhetjük az immunválasz hevességét – magyarázza a szakember. A terápiával úgymond megedzük az immunrendszert, hogy képes legyen elfogadni egy általa korábban nem kedvelt, egyébként teljesen ártalmatlan allergént. Ehhez az „edzésprogramhoz” igen kis koncentrációjú, tisztított allergénkivonattal – szublingvális immunterápia esetén a nyelv alá helyezett tablettával vagy cseppekkel – látjuk el a szervezetet, ami a terápia előrehaladtával egyre kevésbé fog „rácsodálkozni” a korábban heves tüneteket kiváltó allergénre. A kezelés előnyei igen jelentősek: egyrészt tartós tünetmentesség érhető el vele, másrészt az érintettnek kevesebb gyógyszert kell szednie és a későbbiekben megakadályozhatjuk az újabb allergén szenzibilizáció kialakulását is nála.

Erre készüljön, ha az immunterápia mellett dönt

Gyermekeknél – jó együttműködés esetén – általában 5 éves kortól javasolt az allergénspecifikus immunterápia elindítása, a Prick-teszttel vagy specifikus IgE kimutatásával igazolt allergia diagnózist követően, ha a panaszok és a megelőző kezelés hatásainak részletes allergológiai mérlegelése alapján indokoltnak látszik. Az elemzés szempontjait jelenti, ha az allergén kerülési lehetőségek kimerültek, a megfelelő tüneti kezelés hatására nem javult a gyermek életminősége stb. Az évekig tartó immunterápiát allergológus vagy allergológiában jártas szakorvosi javaslat és ellenőrzés mellett kell elkezdeni. Amint arra dr. Mezei Györgyi felhívja a figyelmet, a gyermekgyógyászati immunterápia hatékony és összességében jól tolerálják a kisgyermekek is, de mint minden kezelésnek, ennek is lehetnek mellékhatásai. A szublingvális immunterápiás kezelés esetében mindössze némi kellemetlenséggel (a kezelés első heteiben jelentkező torokviszketéssel, nyelv alatti duzzanattal) kell számolni. Mivel a súlyos szisztémás reakciók esélye minimális, csak az első dózis bevétele történik orvosi felügyelet mellett, ám ezt követően a gyermek otthonában folytatható tovább a kezelés. A szublingvális terápia rendkívül hasznosnak bizonyulhat a légúti allergiával küszködő, pollenallergiás, poratka- vagy állatszőr-allergiában szenvedő gyermekek terápiájában. Poratka-allergia esetében a molekuláris vizsgálattal be tudjuk azonosítani azokat a fehérjéket is, amelyek asztmára hajlamosíthatnak (Der p1, Der p2, Der p23), így ez esetben az immunterápiának preventív szerepe is van. Az immunterápia hátránya ugyanakkor, hogy 3-5 éven át tartó rendszeres gyógyszerszedést igényel: pollenallergia esetén a pollenszezon előtt, illetve alatt, poratka- és állatszőr-allergia esetén pedig egész évben szükséges a terápiát folytatni.

Pollenallergiás gyermeke? Kezdje meg időben a felkészülést!

–Az enyhébb őszi-téli hónapokat követően igen hamar, akár már februárban jelentkezhetnek a pollenallergia tünetei. Ha tehát gyermekünknek a nyári kezelés ellenére is súlyos pollenallergiás tünetei voltak, érdemes időben elkezdeni felkészíteni szervezetét a következő szezonra – tanácsolja a szakember. Pollenallergia esetén az allergénspecifikus terápiát az érintett pollen várható virágzásának kezdetét megelőző 90. nap körül kezdjük meg, vagyis célszerű már most felkeresni az allergológust, ha szeretnénk megkönnyíteni gyermekünk számára a következő pollenszezont.

Rovarméreg-allergiában jelentősen mérsékelhető az anafilaxia kockázata

Szót kell még ejtenünk a rovarméreg specifikus immunterápiáról is, ami annyiban különbözik a fent felsorolt terápiától, hogy itt az allergént (rovarmérget) injekció formájában juttatjuk be a szervezetbe, és az anafilaxia kockázata miatt orvosi felügyelet mellett, fekvőbeteg intézményben végezzük el. Kezdetben gyakrabban, idővel ritkuló injekciókkal "szoktatjuk” a súlyos rovarméreg allergiás szervezetét a rovarméreghez. Gyermekek esetében ezt a terápiát akkor tartjuk indokoltnak, ha igazolódott a rovarral szembeni szenzibilizáció, és a szisztémás allergiás reakciók esetén a bőrtüneteken felül egyéb tünet is jelen volt. Az immunterápiával akár 5 százalék alá csökkenthetjük az újabb csípés okozta szisztémás reakció lehetőségét – mutat rá a terápia jelentőségére Mezei főorvosnő.

Összefoglalva tehát: az immunterápia biztonságos és hatékony kezelési lehetőség allergiás rhinitisben és jól kontrollált allergiás asztmában szenvedő gyermekeknél, amivel eredményesen megakadályozhatjuk az asztma kialakulását is. A hatásosságra vonatkozó következtetések számos nemzetközi vizsgálaton alapulnak. A kezelést megelőzően a szülő/gondviselő részletes allergológiai tájékoztatást kap a kezelés céljáról, technikájáról, a terápia várható hatásáról, illetve esetleges mellékhatásáról, továbbá a kezelés időtartamáról és a kontrollvizsgálatok szükségességéről is.

Téma szakértői

Dr. Balogh Katalin

Dr. Balogh Katalin

allergológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika

Dr. Augusztinovicz Monika

allergológus, klinikai immunológus és fül-orr-gégész
Dr. Tárnok Ildikó

Dr. Tárnok Ildikó

allergológus és klinikai immunológus, tüdőgyógyász

Orvos válaszol

Érdeklödni szeretnék,hogy a méh,darázscsipésre valo allergiás hajlam kimutatása akkor is elvégezhetö,ha még nem csípett meg egyik rovar sem?
Sajnos a szunyogcsipéseim is elég duzzadtak szoktak lenni,apro muslicaszerü bogarak,legyek csipésére is kétszeresére dagad kezem,lábam.
Szeretném tudni hogy vajon darázs,méh csípése esetén is allergiás reakcióm várható?
Válaszukat elöre is köszönöm!

Tisztelt Kérdező,

A rovarcsípés allergia csak akkor mutatható ki, ha már csípte meg rovar. A termelődő ellenanyag mutatható ki a szervezetből. Erős allergiás reakció első alkalommal csak akkor várható, ha már csípte meg méh vagy darázs.
Üdvözlettel:
Budaházi Kata

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.

További részletek
Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK