Asztmás vagyok és pozitív lett a PCR tesztem, mit tegyek?

Asztmás vagyok és pozitív lett a PCR tesztem, mit tegyek?

Dr. Tárnok Ildikó Módosítva: 2020.11.16 18:00

A krónikus légúti betegségben szenvedők körében magasabb a kockázata, hogy a koronavírus-fertőzés súlyosabb lefolyású lehet. Emiatt az asztmás betegeknek fokozottan kell ügyelniük, ha a fertőzés beigazolódik. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológust, a Budai Allergiaközpont orvosát arról kérdeztük, hogy mit tanácsol, mire figyeljenek a betegek.

A nem megfelelően kezelt asztma rizikófaktor

Jelenlegi tudásunk alapján a koronavírus fertőzés elsősorban a súlyos vagy a nem megfelelően kezelt asztmás betegek esetében jelent fokozott kockázatot. Emiatt elsődleges, hogy az asztma legyen jól kontrollált, a beteg az előírt dózisban szedje a gyógyszereit – magyarázza dr. Tárnok Ildikó.

 

A jól kontrollált asztma azt jelenti, hogy a gyógykezelés úgy van beállítva, hogy a beteg gyakorlatilag tünetmentes, nem használja heti egy-két alkalomnál többször a rohamoldó készüléket, a fenntartó terápia hatékonyan kezeli a légutak gyulladását.

A kezelés módosítására lehet szükség

Koronavírus fertőzés esetén asztma kontroll távkonzultációban.Önmagában a fokozott stressz miatt is erősödhetnek az asztmás tünetek. Ez pedig a járványhelyzet kapcsán mindannyiunk életében jelen van, de a pozitív PCR teszt miatt még fokozottabb lehet. Ha tehát asztmás tüneteink vannak, mellkasi szorító érzés, légszomj, köhögési rohamok jelentkeznek, és a korábban jól beállított kezelés mellett is gyakrabban kell használnunk a rohamoldót, mindenképp konzultáljunk tüdőgyógyásszal, mert a kezelés módosítására lehet szükség.

A légúti fertőzés miatt is romolhat az asztma

Az asztma szempontjából mindig kritikus az őszi és a téli időszak, ugyanis a panaszok fokozódását, a rosszabbodó köhögést, köhögési rohamokat, fulladást az ezekben a hónapokban gyakori légúti fertőzések is okozhatják. Amennyiben koronavírus fertőzés igazolódik, vagyis pozitív PCR teszt kapcsán szintén fontos tüdőgyógyásszal konzultálni, mert ahhoz, hogy az asztma a fertőzés esetén is jól kontrollált legyen, a kezelésen valószínűleg változtatni kell.

Otthoni légzésfunkció és távkonzultáció

Sok esetben okoz problémát annak eldöntése, hogy az erősödő tünetek a légúti fertőzés következményei, vagy az asztma súlyosbodását is jelzik. Ilyenkor is hasznos az otthoni légzésfunkciós eszköz, melynek segítségével pontosan mérni lehet, hogy a légutak, hörgők beszűkülése milyen mértékű. A beteg ilyen esetben a mért értékhez tartozó tennivalókat kikeresi a tüdőgyógyásszal előzetesen egyeztetett asztma akciótervből, és követi az ott leírt utasításokat.

 

Dr. Tárnok Ildikó elmondta, hogy asztma akciótervvel ajánlott minden diagnosztizált asztmás betegnek rendelkeznie, azonban ha bizonytalanok vagyunk, akkor a jelenlegi helyzetben használjuk a távkonzultáció nyújtotta lehetőséget, így a távolból is van lehetőség az asztma kezelés gyors módosítására.

Mikor hívjon mentőt?

A kezelés ellenére fokozódó nehézlégzés, erősödő köhögés, magas láz a fertőzés súlyosbodásának jele lehet. Ha hirtelen romlanak a panaszai, egyre rosszabbul érzi magát, ne a kezelőorvosát keresse, hanem hívjon mentőt! Ilyen esetben ugyanis kórházi ellátásra van szüksége, amit COVID osztályon tudnak biztosítani.

Téma szakértője

  • Dr. Tárnok Ildikó

  • Szakterületek:
    • allergológus és klinikai immunológus, tüdőgyógyász
  • Specialitások:
    • allergiás asztma
    • pollen allergia
    • légúti allergiák
    • asztma kezelése
    • poratka allergia

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció

    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelési információ:

    • Hétfő, szerda, csütörtök : 1015 Budapest, Ostrom utca 16. (a Széll Kálmán térnél)
    • Kedd: 1147 Budapest, Csömöri út 18. (a Bosnyák térnél)

    Vélemények dr. Tárnok Ildikóról>>>

     

Orvos válaszol

Tisztelt DoktorUr/No.
4 eves kislanyomnak egy eve(kozossegbe jaras ota) allando visszatero bronchitiszei vannak,szinte folyamatosan kohog,leginkabb ejszaka. Tüdőgyógyász szerint lehet egy kezdődő asztma.
Erre a celra szeretnenk a haloszobajaba nagyobb mennyisegu sot berakni(parajdi sotombok,soteglak ugy kb 150-200 kg).
Az lenne a kerdesem,hogy on szerint ez segitene a probleman ?
Valaszat nagyon koszonom.
Tisztelettel.Reka

Dr. Somogyi Éva
Dr. Somogyi Éva csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Kedves Réka!
A só belégzése sok esetben lehet jótékony hatàsú, tisztítja a légutakat és segít aváladèk feloldásában. Jótekony hatása függ a koncentraciótól és egyéb tényezőktől is.
Viszont pont a betegeknél, asthmàsoknàl nem mindegy, hogy mikor és milyen cc.- ban használjuk. Náluk bizonyos esetekben még fulladást is provokálhatunk vele.
Emiatt úgy gondolom, hogy orvossal kéne megbeszélni, hogy a köhögés asthmás erefetű-e vagy más áll a háttérben, mert rengeteg dolog van az asthmán kivül, ami miatt köhöghetünk. Emellett az asthmanak is több típusa és súlyossági fokozata van, rendszeres kezelést, gondozást igényel.
Dr Somogyi Èva
gyermekorvos, tüdőgyógyász, allergológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Maximális elégedettség

Néhány szóban összefoglalva: gyors időpontfoglalás, szimpatikus személyzet, a doktornő alapos, lelkiismeretes, minden tekintetben maximálisan elégedett vagyok. Nagyon köszönöm!

További vélemények

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek
Kontrollálatlan asztma – lehet, hogy a penészgomba az oka?

Kontrollálatlan asztma – lehet, hogy a penészgomba az oka?

Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK