Asztmás? Figyeljen a reflux tüneteire is!

Asztmás? Figyeljen a reflux tüneteire is!

Dr. Németh Aliz Módosítva: 2022.02.22 15:42

A reflux és az asztma gyakran együtt jár. A nyelőcső, a gyomor és a légutak közötti kapcsolat, valamint bizonyos asztma gyógyszerek mellékhatásai miatt, ha az egyik betegségben érintettek vagyunk, fontos figyelni a másik tüneteire is. Dr. Németh Alíz gasztroneterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy mit tanácsol asztmás betegeknek.

Asztmás betegeknél ezért nagyobb a reflux kockázata

A nyelőcső alsó végén található egy izomcsoport, amelyet nyelőcső-záróizomnak neveznek. Amikor a nyelőcső záróizma bezárul, az izmok megakadályozzák, hogy a gyomorsav vagy a gyomortartalom visszajusson a torok felé.

 

Az asztma és a reflux gyakran együtt jár.Az asztma fellángolása során nyomásváltozások következnek be a mellkasban és a hasban. A köhögés következtében a hasi nyomás megnő és kinyitja a nyelőcső és gyomor közötti záróizmot – magyarázza dr. Németh Alíz. Ez a gyomorsav vagy a gyomortartalom visszajutását okozhatja a nyelőcsőbe. Emellett néhány asztma elleni gyógyszer is felerősítheti reflux tüneteit azáltal, hogy a nyelőcső záróizmát is ellazítja. A savas gyomortartalom így akár egészen a garatig eljuthat, ezzel különböző tüneteket okozva a betegnél.

A reflux jelei - ilyen tünetekre figyeljen

  • gyomorégés, égő érzés a mellkasban
  • nyelési nehézség
  • rossz lehelet, kellemetlen íz a szájban
  • hányinger
  • krónikus köhögés
  • rekedt hang, torokfájás vagy száj- vagy torokproblémák

A két betegséget együtt kell kezelni

A reflux tehát légúti tüneteket is okozhat, fontos ezeket ismerni – hangsúlyozza dr. Németh Alíz. Ilyen esetben a betegnél nem az asztmás tünetek fokozódnak, hanem a reflux miatt jelentkeznek a panaszai. Ha így van, akkor gasztroenterológus bevonására van szükség, mert a két betegséget, az asztmát és a reflux tüneteit együtt kell kezelni. A komplex kezelés hatására az asztma tünetei is javulhatnak és így akár a szedett gyógyszereket is csökkenteni lehet.

Téma szakértője

  • Dr. Németh Aliz

  • Szakterületek:
    • gasztroenterológus, hepatológus
  • Specialitások:

    Gasztroenterológiai problémák kezelése:

    • epehólyag működési zavara
    • epés refluxbetegség
    • hasnyálmirigy betegségek
    • puffadás, hasi fájdalmak
    • felszívódási zavarok
    • széklet változások

    Májat érintő problémák:

    • májszerkezeti vizsgálat
    • zsírmáj kezelése
    • májbetegségek

     

    Rendelés típusa:

    Ellátás:

    • Kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás.
    • Májszerkezeti vizsgálat 15 kg testsúlyt meghaladó gyermekek esetében is.

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor úr, Doktornő! 13 hónapos kisfiam gyakori éjjeli ébredésére keressük a megoldást. Rosszabb napokon óránként, jobb napokon 2-3 óránként ébred. Fül - orr végénél, gasztroenterológusnál jártunk. Kérdésem, hogy allergia tünete lehet - e a gyakori ébredés és az orr, ritkán szem dörzsölése úgy, hogy más tünet nincs, sem ekcéma, sem tüsszögés, orrfolyás, ilyesmi. Az orrát is csak lefekvéskor dörzsöli, meg ébredéskor, viszont szerintem több az álmosság jelenel, tehát viszket. Van - e valami készítmény, amit biztonságosan kipróbálhatunk vele hogy javul e az alvása, vagy van valamilyen vizsgálat, ami ebben a korban célravezető? Köszönöm válaszát!
Kovácsné Enikő

Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika allergológus
Tisztelt Kovácsné Enikő !

Az allergiavizsgálat 2 éves kor előtt nem mindig ad megbízható eredményt, de ha nem igazolódik egyéb kiváltó ok, érdemes vérből végzett légúti és táplálékallergia tesztet végezni a leggyakoribb allergénekre. Kiváltó okként felmerül a poratka, penészgomba,lakáson belüli állat szőre, de pl. tehéntej fogyasztás is állhat a háttérben.
Emellett savas reflux is okozhatja az éjszakai tüneteket.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Brigitta

Kedves és segítőkész a Doktornő! Végre egy orvos, aki figyelt rám és minden kérdésemre választ adott.

További vélemények

Renáta

Az egyik legjobb szakember akivel találkoztam ! Sokat segített a panaszaimon

További vélemények

Hírek

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.

További részletek
Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK