A reflux és az asztma gyakran együtt jár. A nyelőcső, a gyomor és a légutak közötti kapcsolat, valamint bizonyos asztma gyógyszerek mellékhatásai miatt, ha az egyik betegségben érintettek vagyunk, fontos figyelni a másik tüneteire is. Dr. Németh Alíz gasztroneterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy mit tanácsol asztmás betegeknek.
A nyelőcső alsó végén található egy izomcsoport, amelyet nyelőcső-záróizomnak neveznek. Amikor a nyelőcső záróizma bezárul, az izmok megakadályozzák, hogy a gyomorsav vagy a gyomortartalom visszajusson a torok felé.
Az asztma fellángolása során nyomásváltozások következnek be a mellkasban és a hasban. A köhögés következtében a hasi nyomás megnő és kinyitja a nyelőcső és gyomor közötti záróizmot – magyarázza dr. Németh Alíz. Ez a gyomorsav vagy a gyomortartalom visszajutását okozhatja a nyelőcsőbe. Emellett néhány asztma elleni gyógyszer is felerősítheti reflux tüneteit azáltal, hogy a nyelőcső záróizmát is ellazítja. A savas gyomortartalom így akár egészen a garatig eljuthat, ezzel különböző tüneteket okozva a betegnél.
A reflux tehát légúti tüneteket is okozhat, fontos ezeket ismerni – hangsúlyozza dr. Németh Alíz. Ilyen esetben a betegnél nem az asztmás tünetek fokozódnak, hanem a reflux miatt jelentkeznek a panaszai. Ha így van, akkor gasztroenterológus bevonására van szükség, mert a két betegséget, az asztmát és a reflux tüneteit együtt kell kezelni. A komplex kezelés hatására az asztma tünetei is javulhatnak és így akár a szedett gyógyszereket is csökkenteni lehet.
Gasztroenterológiai problémák kezelése:
Májat érintő problémák:
Rendelés típusa:
Ellátás:
További véleményekAz egyik legjobb szakember akivel találkoztam ! Sokat segített a panaszaimon
További véleményekKedves és segítőkész a Doktornő! Végre egy orvos, aki figyelt rám és minden kérdésemre választ adott.
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.
Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.