Antihisztaminokkal az allergiás tüneteket enyhíthetjük. Szedésükkel kapcsolatos tudnivalókat és gyakran felmerülő kérdéseket dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont orvosa foglalta össze.
Allergiás reakció esetén a szervezetben hisztamin szabadul fel, az antihisztamin ennek hatásait, az általa okozott tünetek kialakulását gátolja meg. Antihisztamin szedése javasolt, ha a beteg az allergiás szénanátha miatt tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, orr-és szemviszketés tüneteitől szenved. Emellett hatásosan enyhíthetjük vele a rovarcsípések miatt jelentkező viszketés, a csalánkiütés, viszkető ekcéma, a náthás, meghűléses panaszokat és az allergiás kötőhártya-gyulladás tüneteit is, de allergiás asztma esetén is fontos szerepe van a kezelésben.
Az antihisztamin allergiás reakció esetén segít, függetlenül attól, hogy annak kiváltója pollen, háziporatka, háziállatok szőre, penészgomba, vagy ételallergia által jelentkező légúti, vagy bőrtünet.
„Nagyon fontos azonban, hogy az antihisztamin nem segít, ha az allergiás reakció legsúlyosabb, életveszélyes formája áll fenn: az anafilaxia. Ezt jelzi, ha a beteg nehezen veszi a levegőt, gége-, nyelv-, ajakduzzanata van, sápadt, verejtékezik, szédül. Ilyen esetben ne antihisztamint adjunk, hanem hívjunk azonnal orvosi segítséget!”
Ha van a betegnél adrenalin injekció, használjuk. Az önbelövős készülékkel a hatóanyagot a comb izomzatába kell bejuttatni. Ez segít megelőzni az életveszélyes állapot kialakulását, a szakértő segítség megérkezéséig.
Gyerekek és felnőttek egyaránt szedhetik, a megadott dózisban. Egyéb betegségek meglétéről mindig tájékoztatni kell a kezelőorvost, aki ennek megfelelően fog biztonsággal szedhető, megfelelő hatóanyagú készítményt javasolni. Várandósság és szoptatás ideje alatt ellenjavallt.
A régebb óta létező, első generációs antihisztaminok még erős álmosságot, fáradtságérzetet okoztak, az újabb, második generációs készítményeknél már jelentősen kevesebb az ilyen jellegű mellékhatás. Sőt, harmadik generációs néven is ismert a legújabb csoportja, melyek nem álmosítanak, így a nappali teljesítőképességünket – koncentrációt és gépkocsi vezetői képességeket - már egyáltalán nem befolyásolják a készítmények.
Az antihisztaminok különféle formában elérhetőek: tabletták, szirupok, szemcseppek, krémek és orrsprayk is tartalmazhatják. Léteznek csak receptre és recept nélkül is kapható készítmények. Mivel eltérő hatóanyagokat, különböző dózisban tartalmaznak, a legjobb eredményt rendszerint a személyre szabott, több készítmény kombinációját tartalmazó kezeléssel lehet elérni.
„Az, hogy kinél melyik készítményt, milyen hatóanyagot választ a kezelőorvos, függ attól, hogy melyek a beteg legerősebb tünetei, - például más hatóanyag válik be bőrviszketésre és megint más orrdugulásra - az allergiavizsgálat eredményétől és egyéb meglévő betegségektől, tartósan szedett gyógyszerektől – az esetleges gyógyszerkölcsönhatások – például néhány antidepresszáns, antibiotikumok, altató, savcsökkentők is befolyásolhatják a felszívódást - figyelembe vételével.”
Az antihisztaminok szedésének ideje attól függ, hogy milyen allergia okozza a tüneteket. Parlagfű allergia esetén például akkor kell elkezdeni, amikor az első tüneteket okozó pollenek megjelennek a levegőben és szezon után abba lehet hagyni a szedését. Poratka allergia esetén azonban – mivel az allergén egész évben jelen van – tartós szedésre is szükség lehet, annak érdekében, hogy az allergiás tünetek ne jelentkezzenek.
Nem gyógyítják, a hisztamin blokkolásával csak az allergiás tünetek megjelenését gátolják meg. Ezért is szokás az antihisztaminok szedését tüneti kezelésként említeni. Létezik olyan kezelés is, ami nem tüneti, hanem oki terápia, vagyis az allergia kiváltó okára hat. Az allergén-specifikus immunterápia a túlműködő immunrendszert hangolja át, amely azután már nem érzékeli majd a számára egyébként teljesen ártalmatlan - például polleneket, állatszőrt vagy poratkát - veszélyforrásként és így az allergiás tünetek sem jelentkeznek majd.
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
* Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekAz allergiámmal kapcsolatban kerestem fel Önöket. Már az első pillanattól szimpatikus, kedves emberek segítettek, a Doktornő érthetően beszélt, amikor kérdeztem türelmesen végig hallgatott és válaszolt minden kérdésemre. Kedves volt és csinos.
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.