A szúnyogcsípés után jelentkező szokatlanul erős bőrtünetekkel járó, súlyosabb reakció az úgynevezett Skeeter-szindróma tünete is lehet. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy mit kell tudni erről az állapotról.
A Skeeter-szindrómát akkor diagnosztizálják, ha valaki erősen reagál egy szúnyogcsípésre. A csípés helyén nagy kiterjedésű duzzanat, fájdalom, bőrpír és viszketés jelenhet meg. Az ilyen reakció a csípés után néhány órán belül kialakulhat, és hetekig is eltarthat.
Az érintett személy a csípés után néhány percen belül bőrpírt és duzzanatot észlelhet, majd a csípés helyén a következő két napban vöröses-barna dudor jelenik meg. A dudor általában kemény és viszkető. Néha apró hólyagok vagy sérüléshez hasonló sötét foltok is láthatók. Előfordulhat csalánkiütés, láz, nyirokcsomó duzzanat is.
A Skeeter-szindrómát a szervezet, a szúnyog nyálában található polipeptidekre adott reakciója okozza. A tüneteket tehát nem maga a csípés okozza, hanem a szervezet immunreakciója a szúnyog nyálában található fehérjékre.
Nincs vérvizsgálat a szindróma kimutatására, a diagnózis a szúnyogcsípéssel összefüggő tünetek megjelenése alapján állapítható meg. Fontos annak tisztázása, hogy valóban szúnyogcsípés történt-e és nem méh-, vagy darázs okozta az erős tüneteket. Ilyen esetben ugyanis életveszélyes allergiás reakció, anafilaxia is jelentkezhet. A Skeeter-szindróma kezelése általában antihisztamin készítményekkel és helyi szteroid krémekkel történik. Ezek együttesen segítik a viszketést és a gyulladást megszüntetni.
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
* Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekNagyon elégedett vagyok dr. Moric Krsiztina doktornővel, mert teljeskörű tájékoztatást kaptam a problémámmal kapcsolatban. Ajánlom másnak is teljes szívből!
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.
Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.