Az allergiás tünetek nagyon változatosak lehetnek. Attól függően, hogy mi okozza az allergiát, okozhat légúti-, bőr-, gyomor-és bélrendszeri vagy az egész szervezetet érintő, súlyos tüneteket is. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont orvosa összefoglalta a gyakori allergiás tüneteket és azt is elmondta, milyen esetben ne halogassuk az orvos felkeresését.
Allergiák az immunrendszer túlműködésének következményeként fordulnak elő. Az immunrendszer általában védi a testet a betolakodóktól, például vírusoktól és baktériumoktól, amelyek betegségeket okozhatnak. Az allergiás emberek immunrendszere azonban az ártalmatlan anyagokra – például pollenek, háziállatok szőre, poratka is úgy reagál, mintha káros lenne és emiatt olyan folyamatokat indít el a szervezetben, amelyekkel védekezik ellene.
Azokat az anyagokat, amelyek az immunrendszer túlreagálását okozzák, allergénnek nevezzük. A gyakori allergének a következők:
Az allergia tünetei az allergén típusától és az allergiás reakció súlyosságától függenek. A bosszantóktól egészen az életveszélyesig terjedhetnek. A szénanátha az egyik leggyakoribb allergiás tünet. Az emberek mintegy 10–30% -át érinti az egész világon, és az allergia gyakorisága folyamatos növekedést mutat. A szénanátha a megfázáshoz hasonló tüneteket okoz:
Az ételallergia tünetei rendszerint a gyomor- és bélrendszer területén jelentkeznek. A leggyakoribb panaszok:
Az allergiás reakció legsúlyosabb formája az anafilaxia akár életveszélyes is lehet. Elsősorban étel-, méh- darázs és gyógyszerallergia következtében léphet fel, de előfordulhat akár keresztallergia miatt is. Az anafilaxia tünetei:
Allergiát okozhatnak még a fémek, a latex vagy kozmetikumok összetevői is. Ilyen esetben rendszerint bőrtünetek, ekcéma, csalánkiütés vagy az érintett területen intenzív bőrszárazság, kirepedezett bőr, bőrpír, viszketés viszi orvoshoz a beteget.
Az allergiák gyakran csak kisebb kellemetlenségeket jelentenek, de hosszú távon rontják az életminőséget. Vannak helyzetek, amikor az azonnali orvosi segítség elkerülhetetlen, ilyen az anafilaxia.
Dr. Moric Krisztina az alábbi esetekben javasolja allergológus felkeresését:
Kezelés nélkül a légúti allergiás tünetek nem múlnak el. Épp ellenkezőleg, idővel újabb allergiák alakulnak ki, szövődményként pedig asztma is jelentkezhet. A krónikus orrnyálkahártya-gyulladás miatt fogékonyabbak lehetünk a betegségekre is. Az elhanyagolt légúti allergia miatt tehát a következő hónapokban gyakrabban lebetegedhetünk. Az allergológus személyre szabott kezelést állít össze, hosszú távon is biztonsággal használható készítményekkel, amelyekkel az allergiás tüneteket kezelni és a szövődményeket megelőzni lehet.
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
* Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekNagyon elégedett vagyok dr. Moric Krsiztina doktornővel, mert teljeskörű tájékoztatást kaptam a problémámmal kapcsolatban. Ajánlom másnak is teljes szívből!
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.